صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  بررسی فحشا، فروش و پ...
اسفند
۲۰
۱۳۹۲
بررسی فحشا، فروش و پورنوگرافی کودکان در شورای حقوق بشر
اسفند ۲۰ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

11183_720

عکس: مهرخانه

در سال ۲۰۱۱ انجمن بین‌المللی اینترنت، ۲۹ هزار و ۹۰۸ گزارش ناظر بر مطالب یا تصاویر سوءاستفاده از کودکان دریافت کرد که ۷۱ درصد مربوط به کودکان و ۶ درصد مربوط به خردسالان (کودکان در سنین بسیار پایین) بوده است. در صورتی که این آمار در سال ۲۰۱۲ به ۳۷ هزار و ۴۰۴ مورد رسید که ۷۶ درصد مربوط به کودکان و ۹ درصد مربوط به خردسالان اعلام شد.

گزارشگر ویژه در مورد فروش کودکان، فحشاء و پورنوگرافی کودک گزارش خود را به بیست و پنجمین اجلاس شورای حقوق بشر ارائه کرد.

به گزارش مهرخانه، گزارشگر ویژه در این گزارش خود به نکات بسیار مهمی ‌در رابطه با عوامل زمینه‌ساز فروش، فحشا و استثمار جنسی کودکان و معضلات مرتبط با آن در جامعه بین‌المللی اشاره کرده است که از جمله آن تأکید بر نقش کلیدی و حساس خانواده به عنوان نهاد اولیه و اصلی محافظت از کودک است. همچنین به برخی جنبه‌های منفی و تهدیدکننده اینترنت، خصوصاً برای کودکان و نوجوانان در کنار دستاوردهای مثبت آن تصریح شده است.

الف) معضلات معاصر در رابطه فحشا و فروش کودکان

برخی از چالش‌های مطرح در رابطه با فحشا و فروش کودکان بنا به گزارش گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد عبارتند از:

۱٫       فحشای کودکان به صورت آن‌لاین (از طریق اینترنت)

اینترنت امروزه به عنوان ابزاری برای انتشار پورنوگرافی کودک مورد سوءاستفاده قرار گرفته است. آمارها نشان می‌دهد که تعداد تصاویر ناظر به سوءاستفاده جنسی از کودکان در اینترنت میلیون‌ها مورد و تعداد تصاویر منتشره توسط خود کودکان به هزاران رسیده است.

سن قربانیان رو به کاهش است و تصاویر خشن‌تر و فنی‌تر شده‌اند. تصاویر به سرعت در فضای مجازی در سایت‌های مختلف نمایش داده می‌شوند و همین امر پیگرد آنها را دشوار می‌کند. در سال ۲۰۱۱ انجمن بین‌المللی اینترنت، ۲۹ هزار و ۹۰۸ گزارش ناظر بر مطالب یا تصاویر سوءاستفاده از کودکان دریافت کرد که ۷۱ درصد مربوط به کودکان و ۶ درصد مربوط به خردسالان (کودکان در سنین بسیار پایین) بوده است. در صورتی که این آمار در سال ۲۰۱۲ به ۳۷ هزار و ۴۰۴ مورد رسید که ۷۶ درصد مربوط به کودکان و ۹ درصد مربوط به خردسالان اعلام شد.

تا سال ۲۰۱۳، بخش مربوط به منابع تصویری استثمار جنسی کودکان در اینترپل، حدود ۳ هزار قربانی و هزار و ۵۰۰ مجرم را در بیش از ۴۰ کشور شناسایی کرد و پرونده‌های متعددی نیز در دست رسیدگی است.

۲٫       فحشای کودکان

فحشای کودکان هنوز در بسیاری از کشورها به عنوان معضلی مهم و پیچیده مطرح است که عوامل مختلفی در آن نقش دارند. این اقدام گاهی در مقابل پول و یا منافع دیگر انجام می‌گیرد. تقاضای فحشای کودک در جامعه، مبتنی بر عوامل کلی تقاضای فحشاء و این طرز تفکر است که رابطه جنسی با کودک ایمن‌تر و توأم با احساس برتری و قدرت بیشتر است.

اگرچه اطلاعات دقیقی در رابطه با قلمروی این پدیده در دسترس نیست، اما بنا بر مطالعات انجام‌گرفته در سراسر جهان از جمله کشورهای توسعه‌یافته و در سطوح مختلف اقتصادی و اجتماعی، این امر رواج دارد.

در مورد عوامل ریشه‌ای فحشای کودک در سال‌های اخیر به روابط جنسی زودهنگام و انتشار تصاویر جنسی کودکان، آثار بحران اقتصادی و خشونت و فشار گروه‌های همسالان و مجرمان اشاره شده است. برخی تحقیقات بر مصرف‌گرایی و جذابیت برخی کالاها برای کودکان به منزله انگیزه‌ای جهت تن دادن به چنین روابطی استناد کرده‌اند. امروزه توریسم جنسی کودک نیز جنبه‌ای مهم از فحشای کودکان به شمار می‌رود.

۳٫       استثمار جنسی کودکان در سفر و توریسم

قلمروی واقعی توریسم جنسی کودک به دلیل فقدان اطلاعات مشخص نیست. با این حال، گزارشگر ویژه با توجه به بازدیدهای کشوری خود اذعان می‌کند که با توجه به گسترش توریسم در کل، می‌توان گسترش این پدیده را نیز نتیجه گرفت.

نکته قابل ذکر آنکه این پدیده بیشتر در کشورهای در حال توسعه رایج است که فاقد قوانین و سازوکارهای نظارتی مقتضی هستند و در نتیجه بی‌کیفری مجرمان را موجب می‌گردند. رشد توریسم بین‌المللی بنا بر آمار سازمان جهانی توریسم، تا سال ۲۰۳۰ به ۱٫۸ بیلیون نفر خواهد رسید و همین امر نشان می‌دهد که توریسم جنسی در سال‌های آتی نیز به منزله چالشی جدی مطرح خواهد گردید.

۴٫       قاچاق کودکان

بنا بر گزارشات اخیر، درصد کودکان قاچاق‌شده در بین کل افراد قاچاق‌شده، سهم قابل تأملی است و قاچاق کودکان اشکال مختلفی از استثمار از جمله استثمار جنسی را شامل می‌شود.

۵٫       فروش کودکان

در نظام حقوق بین‌الملل بشر، اقدامات ذیل در رابطه با فروش کودکان مطرح می‌شود:

۵٫۱٫       فرزندخواندگی غیرقانونی

فرزندخواندگی غیرقانونی، پدیده‌ای پنهانی است. با این حال، پذیرش وضعیت فرزندخواندگی میان‌کشوری، تهدیدات ناشی از فرزندخواندگی غیرقانونی را افزایش داده است و همین امر از جمله عوامل خرید و فروش کودکان به شمار می‌رود.

۵٫۲٫       انتقال اعضای بدن

فروش اعضای بدن انسان، یکی از نگرانی‌های عمده در سطح بین‌المللی است. بنا بر مطالعات انجام گرفته، توریسم با هدف پیوند اعضا در حال گسترش است که از این طریق افراد ثروتمند به مناطق فقیر مسافرت می‌کنند و مردم فقیر در آنجا اعضای بدن خود را با توجه به نیاز مالی شدید می‌فروشند.

۵٫۳٫       ازدواج کودکان

ازدواج کودکان در برخی کشورها به عنوان شیوه‌ای از فروش کودکان قلمداد می‌شود. ریشه این ازدواج‌ها در نابرابری جنسیتی و روابط مبتنی بر قدرت در اجتماع دانسته شده است. در نتیجه این ازدواج‌ها، مهریه‌ای عاید والدین دختران می‌شود و گاهی به عنوان ابزاری در تأمین امنیت اقتصادی خانواده‌ها به شمار می‌رود.

همه اشکال خشونت از جمله اذیت و آزار، خشونت و استثمار دارای آثار کوتاه‌مدت و بلندمدت جسمی، روانی و اجتماعی؛ نه فقط بر دختران و پسران به عنوان قربانیان مستقیم، بلکه برای خانواده‌ها و جوامع است. قربانیان خشونت جنسی در معرض ابتلا به ایدز و دیگر بیماری‌های واگیردار جنسی قرار دارند. همچنین در اجتماع و خانواده طرد و به افسردگی و استرس مبتلا می‌شوند.

ب) عوامل تهدیدکننده جدید در رابطه با فحشا و فروش کودکان

امروزه در جهت شمارش و ارزیابی عوامل یا زمینه‌های افزایش فحشا و استثمار جنسی کودکان در جهان، به عوامل مختلف اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، حقوقی و خانوادگی اشاره می‌شود که دارای ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر هستند. در این گزارش به برخی از مهم‌ترین عوامل یا تهدیدات جدید اشاره شده که به شرح ذیل است:

۱٫       تضعیف خانواده

خانواده اولین محیط حفاظت‌کننده از کودک است. هنگامی‌که خانواده نتواند از عهده ایفای نقش حمایتی خود به دلیل فقدان یکی یا هر دو والدین، عدم مهارت‌های والدین یا کمبود منابع؛ برآید، کودکان بیشتر در معرض استثمار قرار خواهند گرفت.

در مطالعات جدید به فاکتورهای مهمی ‌که موجب تضعیف خانواده می‌شود، اشاره شده که از جمله آنها بحران اقتصادی و اجبار والدین به کار و صرف وقت بیشتر برای اشتغال است که موجب تنهایی کودکان خواهد شد.

از جمله عوامل دیگر در گزارشات یونیسف به فقر، محرومیت والدین از حقوق خود، مهاجرت، تک‌والدینی و معلولیت کودکان و فقدان حمایت‌ها و پشتیبانی‌های دولتی و عمومی ‌از خانواده‌ها اشاره شده است.

در واقع اکنون حمایت از والدین در راستای ایفای حقوق و مسئولیت‌های خود، به عنوان اولویت اصلی در مبارزه با فروش و استثمار جنسی کودکان مطرح می‌شود.

۲٫       مضیقه اقتصادی

فقر به عنوان یک عامل زمینه‌ساز مهم در جهت گسترش فروش و استثمار کودکان مورد توجه قرار گرفته است. فقر با معضلاتی چون بیکاری، اعتیاد، بیماری یا مرگ اعضای خانواده عجین است و در زمانی که دولت حمایت کافی از خانواده‌های فقیر نداشته باشد، کودکان در معرض تهدید قرار خواهند گرفت.

۳٫       مهاجرت

مهاجرت تأثیر زیادی بر آسیب‌پذیری کودکان در مقابل فروش و استثمار دارد؛ چراکه وقتی کودکان و خانواده‌ها به مکان‌های جدید مهاجرت می‌کنند، اغلب حمایت و پشتیبانی اجتماعی را از دست می‌دهند.

همچنین مهاجرت علی‌رغم برخی آثار مثبت، عامل مهمی ‌در نقل و انتقال بین‌المللی است که فروش و استثمار کودکان را تسهیل می‌کند. کودکان و جوانان، بخش قابل ملاحظه‌ای از مهاجرین را در سراسر جهان به خود اختصاص داده‌اند؛ به نحوی‌که ۳۳ میلیون فرد مهاجر زیر ۲۰ سال در جهان تخمین زده شده است که ۱۶ درصد از کل مهاجرین را تشکیل می‌دهند.

۴٫       مخاصمات و خشونت

در ضمن مخاصمات مسلحانه؛ خانواده‌ها و جوامع از هم پاشیده می‌شوند و کودکان بیشتر در معرض فروش، قاچاق و استثمار قرار می‌گیرند. اشکال جدید مخاصمات که اغلب مخاصمات داخلی و غیربین‌المللی هستند، دارای عواقب سوء بر کودکان است. زنان و کودکان حدود ۸۰ درصد از پناهندگان و افراد بی‌خانمان را در مخاصمات داخلی تشکیل می‌دهند.

۵٫       تغییرات آب و هوایی و بلایای طبیعی

گرم‌شدن جهانی و بلایای طبیعی، بر کودکان در سراسر جهان تأثیر گذاشته است. خشکسالی، زلزله و سیل؛ کودکان را در معرض خطر قرار می‌دهد و از جمله بر امنیت غذایی، منابع آب و بیماری تأثیر دارد. این عوامل خانواده‌ها را به لحاظ اقتصادی در مضیقه قرار داده و عاملی برای مهاجرت به شمار می‌رود.

۶٫       تحول هنجارهای اجتماعی

هنجارهای اجتماعی عامل مهمی ‌در ایجاد محیط امن برای کودکان است. از سوی دیگر ممکن است آسیب‌پذیری را خصوصاً با ترویج تبعیض، تعصب جنسیتی، رویه‌های زیان‌بار و پذیرش عمومی ‌خشونت‌ها افزایش دهد.

هنجارهای اجتماعی ناظر بر رفتار‌های حفاظت‌کننده «protective behaviours» نقش مؤثری در کاهش تهدیدات و تقویت مقاومت ایفا می‌کنند. همچنین در نهادهای رسمی‌ و حکمرانی مطلوب از جمله پاسخگویی عمومی، ‌نقش به‌سزایی دارد.

گسترش اینترنت و شبکه‌های اجتماعی نیز دارای تأثیر زیاد بر هنجارهای اجتماعی کودکان تلقی شده است. انتشار پورنوگرافی کودک، عامل محرکی برای کودکان به شمار می‌رود که رفتارهای ایشان را متأثر می‌کند.

فشار ناشی از گروه‌های همسالان نیز خصوصاً برای نوجوانان؛ از اهمیت زیادی برای مشارکت در اقدامات مزبور برخوردار است و آسیب‌پذیری کوودکان را افزایش می‌دهد.

۷٫ افزایش تقاضای جهانی

تقاضای رابطه جنسی با کودکان با توجه به بردباری اجتماعی و بی‌کیفری؛ در حال افزایش است. امروزه متقاضیان این امر از زن و مرد و در سنین مختلف و با پیشینه اقتصادی و اجتماعی متفاوت و دارای مشاغل متفاوت هستند. همچنین استثمار جنسی کودک، صنعت بسیار پردرآمدی به شمار می‌رود که بیلیون‌ها دلار منفعت را برای افراد و گروه‌ها جلب می‌کند.

۸٫       گسترش جهانی اینترنت

گسترش جهانی اینترنت و تکنولوژی‌های مدرن در دهه اخیر، پدیده مهمی ‌است که در فروش و فحشای کودکان نقش به‌سزایی داشته است. در سال ۲۰۰۴، در حدود ۱۴ درصد از جمعیت جهان، کاربر اینترنت بودند؛ در حالی‌که این رقم در سال ۲۰۱۲ به ۳۹ درصد و در کشرهای در حال توسعه به ۳۱ درصد رسیده است.

اینترنت علی‌رغم آثار مثبتی که بر کودکان و نوجوانان دارد، اما به منزله ابزاری برای مجرمان نیز تلقی می‌شود و زمینه را برای فروش، فحشا و استثمار کودکان تسهیل می‌کند.

۹٫       جهانی‌سازی و تجارت فراملی

تجارت جهانی زمینه را برای ارتکاب جرایم سازمان‌یافته فراهم می‌کند و همین امر می‌تواند در جهت افزایش فروش، فحشا و استثمار کودکان مورد استفاده قرار گیرد.

نتیجه‌گیری

در این گزارش به نکات بسیار مهمی ‌در رابطه فروش، فحشا و استثمار کودکان اشاره شده است؛ که از جمله می‌توان به اهمیت نقش خانواده در حمایت از کودکان و نیز آثار و عواقب فروپاشی و تزلزل این نهاد بر کودکان اشاره کرد.

این امر واقعیتی است که تاکنون با این صراحت کمتر مورد تأیید نهادهای حقوق بشری قرار داشت. همچنین به آثار و کارکرد‌های نامطلوب تکنولوؤی مدرن؛ از جمله اینترنت و خصوصاً شبکه‌های اجتماعی برای کودکان اشاره شده است. نکته‌ای که در این گزارش قدری ابهام دارد، مفهوم رفتارهای حفاظت‌کننده توسط خود کودکان است و سؤال قابل طرح این است که آیا برخی آموزه‌های مذهبی می‌تواند به منزله مصادیقی از رفتارهای مزبور به شمار رود یا خیر؟

همچنین در نظام بین‌المللی حقوق بشر راهکاری واضح و قطعی برای مقابله با تقاضای رابطه جنسی با کودکان که در جهان رو به گسترش است، اندیشیده نشده و این واقعیت از خلأهای اساسی این نظام به شمار می‌رود. تصریح به گرایش به «مصرف‌گرایی» در میان کودکان و نوجوانان، به عنوان عاملی مؤثر در جذب این گروه‌ها به سمت پورنوگرافی و فحشا در مقابل منافع اقتصادی، نیز نکته مهمی‌ به شمار می‌رود که باید به لحاظ فرهنگی و اجتماعی مورد توجه قرار گیرد.

 ۲۰ اسفند ۱۳۹۲

منبع: http://goo.gl/JtQDNXLeave a reply

Your email address will not be published.