صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  خشونت خانگی مردان مب...
اسفند
۱۹
۱۳۹۲
خشونت خانگی مردان مبتلا به بیماری سایکوپاتی
اسفند ۱۹ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , ,
image_pdfimage_print

4805406412_ec52eb4269

عکس:  davepattern

مترجم: سحر حسین زاده

در حال حاضر در محیطی زندگی می کنیم که رسیدن به خشنودی آنی می تواند تضمین شده باشد، این خشنودی ممکن است با خرید، شغل و  یا روابط شخصی مرتبط و هرچه باشد آن را می خواهیم و همین الان می خواهیم. گاهی عزم راسخ ما برای رسیدن به چیزی که می خواهیم بر تفکر و احساسات اطرافیانمان تأثیر می گذارد به ویژه اگر آن فرد مسئول برآورده کردن نیازهای ما باشد. گرایش های سایکوپاتی، رفتاری است که شاید ما نیز در آن مقصر بوده و گاهی چنین رفتاری از خود بروز داده باشیم، ولی همه ما به قدری قوه درک داریم که متوجه زیاده روی خود شویم و این رفتار را پایان دهیم یا اگر به کسی آسیبی زده ایم، از او عذرخواهی کنیم.

مردان عامل خشونت خانگی که به بیماری سایکوپاتی نیز مبتلا هستند تمایل زیادی به رسیدن به خشنودی دارند و متوجه آزاری که به سایرین می رسانند، نیستند. هزینه این تمایل به خشنودی آنی، قدرت و تسلط را قربانیان بی گناهی می پردازند که پس از برآورده شدن این خواسته ها از جانب خشونت گر رها و رد می شوند و یا هنگامی که خشونت گر حس می  کند خواسته هایش برآورده نمی شود به دنبال  قربانی دیگری می رود. مردان مبتلا به سایکوپاتی در این مورد هیچ توجهی به احساسات دیگران یا نتیجه کارهای بی ملاحظه شان ندارند. این افراد هیچ علاقه ای به هیچ چیز جز خشنودی آنی خود و برآورده شدن نیازهایشان ندارند.

اگر قربانیان به هر نحوی عامل مبتلا به سایکوپاتی را مورد بازخواست قرار دهند، او شروع به بحث و جدل و اعمال خشونت می کند، فرد قربانی را سرزنش کرده و تمرکز را از خودش به سوی او می کشاند. این خشونت و سرزنش بدین دلیل است که می ترسند چیزی غیر ازجذاب، باهوش و زبردست به نظر برسند.

مردانی که در این حد سایکوپات جنسی هستند، بیشتر احتمال می رود تمایل به انحرافات جنسی، جرم و بی بندوباری جنسی داشته باشند. زن قربانی خشونت جنسی ، در این رابطه به مرور هویت خود را از دست می دهد، احساس می کند تحت فشار و در وضعیتی مخاطره آمیز، غیرقانونی و خطرناک قرار گرفته است. این شرایط عبارتند از: خفه کردن، فتیش و رابطه جنسی گروهی، کارهای شرم آور که روی قربانی ممکن است صورت گیرد چون تف انداختن به قربانی ، شکنجه و گرسنه  گذاردن او؛ حتی به لحاظ اجتماعی قربانی از افراد نزدیک به خود جدا شده و تشویق می شود که فقط با دوستان مرد رفت و آمد کند. در نهایت فرد سایکوپات جنسی به دنبال خشنودی هر چه بیشتر و ارضاء حس بلند پروازی خود که در نهایت به سرپیچی از قانون و احترام نگذاشتن به افراد آسیب پذیر جامعه، مانند کودکان و افراد معلول یا سالمند می انجامد ادامه می دهد.  این رفتار ناتوانی در داشتن رفتاری صمیمانه در رابطه ای سالم را نیز، نشان می دهد.

مرد خشونت گر گاهی در حین رابطه جنسی به قتل فکر می کند و حتی ممکن است میلش به آدم ربایی، بچه دزدی یا تجاوز را نیز به زبان بیاورد و خواسته اش درباره رابطه جنسی با کودکان، اجابت مزاج، خوردن خون، خفه کردن، محدود کردن، دهان بند زدن، تحقیر و خشونت را بیان کند. این موارد غیرقانونی به شمار می آیند و فرد بیمار ممکن است این کارها را انجام دهد که البته  پیامد قانونی دارد و به زندانی شدن یا مرگ می انجامد. سایکوپات جنسی به این احتمال خطر بی توجه بوده و مطمئن است که می تواند از چنگ قانون فرار کند به همین دلیل قربانی خود را با دقت بسیار انتخاب می کند، آنان افرادی ضعیف و آسیب پذیر هستند که می ترسند و از بروز عقاید خود عاجزند، احتمالاً افرادی که از سوء استفاده قبلی نجات یافته اند. او حتی ممکن است قربانیانی باهوش انتخاب کند، افراد باتجربه ای که چیزهای بسیاری برای از دست دادن و همچنین چیزهای بسیاری از قبیل دارایی، پول، شهرت و مقام اجتماعی برای فرد مبتلا به سیکوپات دارند که بتواند کنترل کند و در نهایت از بین ببرد؛ این قربانی ها آسیب پذیرتر از همتایانی هستند که هوش کمتری دارند.

در مجموع فرد مبتلا به سایکوپاتی علاقه مند به تماشای قربانی هنگام تلاش برای نفس کشیدن زمان خفگی یا هنگام التماس به او برای قطع برق گرفتگی است و از تماشای او زمانی که از درد جسمی گریه می کند یا با مراسم تحقیرآمیز جنسی خرد شده یا از انسانیت تهی گشته است، لذت می برد. کودکان مبتلا به سایکوپاتی نیز با تماشای رنج حیوانات، گسترش آتش یا از بین رفتن زندگی و وسیله امرار معاش فردی کاری سرگرم می شوند.

در مواردی که قربانی شهامت بیشتری برای محافظت از خود و درخواست کمک دارد، مقامات مسئول به دلیل جذابیت ظاهری خشونت گر و نگاهی که از بیرون به رابطه دارند به ندرت حرف های قربانی را باور می کنند. گاهی قربانی سعی می کند که با دوستان نزدیکش صحبت کند ولی با دیواری آجری برخورد می کند، زیرا که این افراد به دلیل جذابیت ظاهری و متقاعدکننده فرد خشوت گر و مهربانی و نظم او در زندگی متوجه رفتار سایکوپاتی وی نشده اند.

پدیدار شدن دوباره سایکوپاتی در روابط افراد جنس مخالف و در محدوده خشونت خانگی وهمچنین هویت فرد مبتلا به سایکوپاتی نظر روانشناسان بالینی بسیاری مثل من(Dr. H.L.E Garrod) که بر اختلالات فردی کار می کنند را به خود جلب کرده است.  اما هنوز هم از قربانی فرد سایکوپات عیب جویی می کنند و او را با رنج خود تنها می گذارند، فرد قربانی تنها می ماند و حتی دادگاه او را باور نمی کند، این افراد بدون سرپناه  برای زندگی و پول به حال خود رها می شوند و کودکانشان را از آنان می گیرند. چنین بی اعتمادی هایی به قربانی به این دلیل است که فرد مبتلا به سایکوپات نه تنها جذاب بلکه بیشتر از بازیگر هالیوود برنده جایزه اسکار “جذاب و مقبول ” است؛ او دیگران را متقاعد می کند که حق با اوست و در حقیقت وی قربانی است و قربانی واقعی دیوانه است(مشکلات روحی دارد) دمدمی مزاج است یا به دلیلی اشتباه می کند. خشونت گر؛ قاضی، پلیس، مددکاران اجتماعی و دکترها را متقاعد می کند که قربانی خود عامل خشونت است و مشکلاتی از این قبیل دارد:

 ۱. معتاد است؛ ۲. فاقد صلاحیت است؛ ۳. مشکلات روحی دارد؛ ۴. مسئولیت ناپذیراست؛ ۵. مادر بدی برای فرزندانش است، در حالی که در واقع خود عامل خشونت است.

عامل خشونت به شدت مصمم است و هیچ چیز نمی تواند او را متوقف کند تا به چیزی که می خواهد برسد و البته او خوب می داند که چگونه باید با دغل کاری با سیستم رفتار کند؛ همیشه مورد اعتماد است و هرگز برای رفتارهای اشتباهش مورد مؤاخذه قرار نمی گیرد به این دلیل که از کلمات طولانی، زبان حرفه ای پزشکی یا حقوقی استفاده می کند که مردم عادی متوجه آن نمی شوند و به قدری بر صحبت و اصرار بر خواسته هایشان ادامه می دهد که قربانی یا مقامات مسئول خسته شوند و درنهایت به خواسته اش عمل می  کنند.

او موفق است چون می داند که چگونه باید با اراده و افسونگری با سیستم رفتار کند، خوب و شیوا صحبت می کند، واژگان وسیعی دارد که او را فردی فرهیخته، باهوش و همه چیزدان جلوه می دهد و باعث می شود دیگران در برابرش احساس نادانی و خواری کنند. وی اعتماد زیادی به توانایی های خود دارد و خود را بهتر از دیگران و در بعضی موارد حتی بالاتر از قانون می داند.  فرد خشونت گر گیرا و قانع کننده است و به دلیل جذابیت و مهربانی اش، شایسته و بی عیب به نظر می رسد. فرد بیمار خوب لباس می پوشد، مرتب و منظم است و تمام اسناد و شواهد لازم را در دادگاه به همراه دارد. هیچوقت دستپاچه و آشفته و عصبی نیست و همیشه حرفه ای رفتار می کند حتی در وضعیت ناامید کننده که عصبانی شدن و فریاد زدن طبیعی به نظر می رسد، خود را جمع وجور می کند و آماده است که خود را در جایگاه قربانی معرفی کند.

 افراد سایکوپات بسیاری بین ما وجود دارند، دوستان، اعضای خانواده، شریک زندگی، همسایه ها و همکاران. بسیار مهم است که ویژگی های افراد سایکوپات را به خودمان یادآوری کنیم تا آگاهی مان را بالا ببریم و از قربانی شدن خودمان جلوگیری کنیم. به محض اینکه فرد سایکوپات شما را به عنوان قربانی اش انتخاب کند، زندگی شما از هم می پاشد. او خانواده و دوستان شما را متقاعد می کند که بدرفتاری از سوی شماست و او فقط تلاش می کند، تا از شما حمایت و به شما کمک کند. این خطرناک ترین وضعیتی است که ممکن است در آن قرار بگیرید؛ ولی اگر از این وضعیت نجات یافتید هرگز دوباره اعتماد نکنید. شما بسیار خوش شانس بوده اید که بدون صدمه از این وضعیت خارج شده اید. علاوه بر این اگر از این وضعیت نجات یافتید باید درباره تجربه خود بنویسید و آن را مثل من با دیگران در میان بگذارید و سعی کنید به قربانیان دیگر کمک کنید تا این درگیری را تمام کنند.

منبع:  The re-emergence of the Male PsychopathLeave a reply

Your email address will not be published.