صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  مولاوردی: ارائه طرح ...
اسفند
۱۴
۱۳۹۲
مولاوردی: ارائه طرح خانه‌های امن برای زنان در قالب لایحه امنیت زنان
اسفند ۱۴ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

11078_527

عکس: مهرخانه

رای اجرایی‌شدن مصوبه افزایش مرخصی زایمان این معاونت مکاتباتی را با کمیسیون اجتماعی دولت انجام داده است تا این طرح مجدداً مورد بررسی قرار گیرد. البته کمیسیون‌های تخصصی دولت دو پیشنهاد در این زمینه ارائه کرده‌اند که به اعتقاد ما آنها نیز قابل اجرا نشدن نیست.

در ادامه دومین هم‌اندیشی بررسی مشکلات زنان با موضوع “اولویت مسائل زنان”، که عصر دیروز با حضور معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، جمعی از فعالان حوزه زنان، نمایندگان شورای فرهنگی اجتماعی زنان و سازمان نشر آثار و ارزش‌ها‌ی مشارکت زنان در دفاع مقدس؛ عصر دیروز در محل مؤسسه مطالعات و تحقیقات زنان برگزار شد، شهیندخت مولاوردی به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

به گزارش مهرخانه، شهیندخت مولاوردی در پاسخ به سؤال خبرنگار مهرخانه در خصوص آخرین وضعیت بیمه زنان خانه‌دار، تصریح کرد: معاونت امور زنان برای تخصیص بودجه بیمه زنان خانه‌دار در سال ۹۳، پیشنهاد ۱۵۰ میلیارد تومان برای بیمه ۵۰۰ هزار زن خانه‌دار را ارائه کرد که وقتی بودجه به صحن مجلس رفت ما متوجه شدیم این میزان ۱۵ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است؛ در حالی‌که ما تلاش‌های بسیاری برای طرح شدن این موضوع در لایحه بودجه انجام دادیم.

وی ادامه داد: در برخی رسانه‌‌ها این‌گونه مطرح شد که ۸۵ درصد اعتبار بیمه زنان خانه‌دار کاهش یافته است. این در حالی است که تمام اعتبار در نظر گرفته شده برای بیمه زنان خانه‌دار در سال ۹۲ تخصیص نیافته بود تا بتوان چنین مقایسه‌ای را با بودجه‌ سال ۹۳ انجام داد.

مولاوردی افزود: پس از این اتفاقات، نامه‌نگاری‌های زیادی با دولت از جمله معاون اول رئیس‌جمهور انجام دادیم و ایشان دستور مساعدت در این زمینه را داد، اما در نهایت شورای نگهبان به بیمه زنان خانه‌دار ایراد گرفت؛ البته این ایراد به درستی گرفته شد؛ چراکه بیمه زنان خانه‌دار نیاز به یک قانون دائمی ‌دارد.

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده افزود: مهم‌ترین محور اجرایی‌شدن بیمه زنان خانه‌دار، سازمان تأمین اجتماعی است و باید طوری به آن پرداخته شود که قابل اجرا شدن باشد. البته یکی دو ماه قبل اعلام شد که ۳۰ درصد اعتبار برای اجرایی‌شدن این قانون در سال ۹۲ تأمین شده که هنور تخصیص نیافته است.

وی اضافه کرد: معاونت امور زنان و خانواده پیش‌نویسی را در رابطه با بیمه زنان خانه‌دار آماده کرده است که در جلسه‌ای که هفته پایان اسفند ماه و پس از بازگشت از نیویورک با اعضای فراکسیون زنان خواهم داشت، آن را ارائه خواهیم کرد تا با هم‌فکری و تعامل با یکدیگر لایحه‌ای در این زمینه از سوی دولت ارائه شود؛ چراکه مجلس به دلیل داشتن بار مالی نمی‌تواند طرحی را در این زمینه ارائه کند.

پست مشاور امور زنان لغو نشده است

مولاوردی در خصوص حذف پست مشاور امور بانوان در وزارتخانه‌ها گفت: از ابتدای دولت ۱۰ بخشنامه لغو شد؛ چراکه دولت معتقد است این بخشنامه‌ها خارج از چارچوب معاونت مدیریت راهبردی و برنامه‌ریزی بوده است؛ که ازجمله این بخشنامه‌ها، برداشتن الزام پست مشاوره بوده است.

مولاوردی ادامه داد: پس از پیگیری‌های انجام‌شده از سوی معاونت مشخص شد که پست مشاوره زنان لغو نشده است، بلکه الزام آن برداشته شده و تأکید شده است در چارت هر سازمان وضعیت پست مشاوره مشخص شود که ما معتقدیم این یک فرصت برای ارتقای پست مشاوره است. در حال حاضر نیز از تمامی ‌وزرا خواسته‌ایم که گزارش‌های لازم را به معاونت زنان در حوزه ساختار حوزه زنان به ما ارائه دهد تا جایگاه مناسب مشاوران در دستگاه‌های اجرایی مشخص شود.

با مخالفت‌های ما قرار شد تا زمان فراهم کردن زیرساخت‌های طرح دورکاری، این طرح فعلاً لغو شود 

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده در رابطه با لغو مصوبه دورکاری دولت دهم گفت: مصوبه دورکاری هم برای زنان بود و هم برای مردان؛ و کمیسیون اجتماعی دولت طی گزارشی اعلام کرد که این طرح مورد استقبال مردم قرار نگرفته است. ضمن آنکه دورکاری مردان منجر به چالش‌ها و تنش‌هایی در خانواده شده است. به همین دلیل دولت با ادامه اجرای آن مخالفت کرد، اما معاونت امور زنان اعلام کرد که نباید به صورت کامل طرح دورکاری برای زنان لغو شود. لذا با مخالفت‌های ما قرار شد تا زمان فراهم کردن زیرساخت‌های طرح دورکاری، این طرح فعلاً لغو شود.

تنها وزارت آموزش و پرورش و سازمان تأمین اجتماعی مرخصی زایمان را افزایش نداده‌اند

مولاوردی در پاسخ به سؤال دیگری در رابطه با مصوبه افزایش مرخصی زایمان زنان گفت: این مصوبه الزامی ‌برای دولت به همراه نداشت و منابع تأمین اعتبار آن مشخص نشده بود و دستگاه‌ها مجاز به اجرای آن بودند. از این‌رو برخی دستگاه‌ها آن را اجرا کردند، اما دستگاه‌هایی چون سازمان تأمین اجتماعی و وزارت آموزش و پرورش این طرح را اجرا نکرده است؛ البته کارمندان سایر وزارتخانه‌ها و خود نهاد ریاست جمهوری، مشمول این مصوبه شده‌اند.

معاون امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری بیان داشت: البته دولت قبل در اردیبشهت ماه سال جاری این مصوبه را به بخش خصوصی نیز تسری داده بود که قطعاً بخش خصوصی آن را اجرا نخواهد کرد.

وی به تلاش‌های این معاونت برای اجرایی‌شدن مصوبه افزایش مرخصی زایمان اشاره کرد و افزود: این معاونت مکاتباتی را با کمیسیون اجتماعی دولت انجام داده است تا این طرح مجدداً مورد بررسی قرار گیرد. البته کمیسیون‌های تخصصی دولت دو پیشنهاد در این زمینه ارائه کرده‌اند که به اعتقاد ما آنها نیز قابل اجرا نشدن نیست.

مولاوردی افزود: در نظر داریم بخشی از اعتبارات این مصوبه را از محل اعتبارات ۱۴ میلیارد تومانی سیاست‌های جمعیتی تأمین کنیم و امیدواریم برای سال آینده از محل اعتبارات این سیاست مابه التفاوت آن داده شده تا بتوان طرح را اجرایی کرد، ولی هنوز این پیشنهاد و طرح، نهایی نشده است.

در حال بازنگری سند امنیت اجتماعی زنان و کودکان هستیم

وی درخصوص تدوین سند امنیت اجتماعی زنان و کودکان در راستای ماده ۲۲۷ برنامه پنجم توسعه گفت: ماده ۲۲۷ قانون برنامه پنجم توسعه، دولت را موظف کرده است که سند امنیت زنان و کودکان را تدوین کند که هیچ‌کس مسئولیت آن را نپذیرفت، ولی پیش‌نویس آن در پایان دولت گذشته تدوین شد که البته نیاز به بازنگری دارد و هیئت دولت مهلت سه ماهه‌ای را به ما برای تدوین این سند داده است که البته این مهلت رو به اتمام است؛ ولی به دلیل مهم بودن این بحث، پیگیر آن هستیم و با همکاری وزارت کشور آن را بازنگری خواهیم کرد.

طرح خانه‌های امن برای زنان در قالب لایحه امنیت زنان تدوین خواهد شد

مولاوردی همچنین درباره لایحه امنیت زنان خاطرنشان کرد: این لایحه با همکاری قوه قضائیه تدوین شده بود که در کمیسیون لوایح دولت مسکوت مانده است و با توجه به اینکه این لایحه انواع خشونت‌ها را شامل می‌شود و مجازات‌هایی در آن در نظر گرفته شده است، باید ایرادات آن با همکاری قوه قضائیه برطرف شود و طرح خانه‌های امن برای زنان در قالب لایحه امنیت زنان تدوین خواهد شد.

با این محدودیت‌ها مخالفم

معاون امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری درباره محدودیت رشته‌های دانشگاهی تصریح کرد: همان‌گونه که رئیس‌جمهور اعلام کردند که قائل به این محدودیت‌ها نیستند، من نیز در معاونت زنان و خانواده با این محدودیت‌ها مخالفم.

آخرین وضعیت طرح جمعیت و تعالی خانواده

وی درباره طرح جمعیت و تعالی خانواده یادآور شد: شورای فرهنگی و اجتماعی پیگیر اجرایی‌شدن این طرح است و پس از ایام تعطیلات مجلس در صحن بررسی خواهد شد؛ البته برخی مواد آن در کمیسیون بهداشت و درمان حذف شده است که این به معنای حذف کامل نیست و ممکن است در صحن علنی دوباره مورد بررسی قرار گیرد. ضمن آنکه مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز برای اجرایی‌شدن طرح جمعیت و تعالی خانواده وارد میدان شده است و می‌توان امیدوار بود این طرح‌ها به شکل واقع‌گرایانه پیگیری و اجرا شود.

در رابطه با لایحه فرزندخواندگی استفتایی انجام داده ایم و منتظر جوابیم

مولاوردی در پایان در خصوص اقدامات معاونت در رابطه با لایحه فرزندخواندگی و مصوبه ازدواج فرزندخوانده با سرپرست خود خاطرنشان کرد: ما اقدامات لازم را انجام داده‌ایم، ولی پس از تأیید شورای نگهبان باید مدتی از اجرای قانون بگذرد تا بتوان تغییراتی در آن ایجاد کرد. ازطرفی از سوی این معاونت استفتایی انجام شده است و منتظر جواب هستیم که بزودی نظر خود را در این زمینه اعلام خواهیم کرد.

۱۴ اسفند ۱۳۹۲

منبع: http://goo.gl/koylSMLeave a reply

Your email address will not be published.