صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  آغاز به کار مراکز مش...
اسفند
۱۳
۱۳۹۲
آغاز به کار مراکز مشاوره ازدواج و تحکیم خانواده از خرداد ۹۳
اسفند ۱۳ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

 150772-674

عکس: ایلنا

 بسته‌های آموزشی تا پایان اردیبهشت ۹۳ تدوین می‌شود و مراکز مشاوره ازدواج و تحکیم خانواده پس از شرکت در کارگاه‌های آموزشی در خرداد سال ۹۳ فعالیت خود را آغاز کنند.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان از توافق نهایی با سازمان نظام روان‌شناسی کشور در خصوص راه اندازی مراکز مشاوره ازدواج و تحکیم خانواده و مشخص شدن وضعیت مراکز مشاوره دارای مجوز از سازمان ملی جوانان سابق خبر داد.

به گزارش ایلنا، “محمود گلزاری” در مورد مراکز مشاوره ازدواج و تحکیم خانواده گفت: در مردادماه امسال رئیس مجلس شورای اسلامی طی نامه‌ای به رئیس جمهور سابق مصوبه هیئت وزیران مبنی بر «اصلاح آیین‌نامه ساماندهی و اعتباربخشی مراکز مشاوره» را مغایر قانون اعلام کرد. این اتفاق در حالی رخ داد که بیش از ۹ ماه از آغاز فعالیت وزارت ورزش و جوانان در زمینه ساماندهی مراکز ازدواج گذشته بود.

وی افزود: با لغو مصوبه دولت دو مشکل برای وزارت ورزش و جوانان به وجود آمد. اول آنکه مراسم تحلیف اولین گروه از مراکز مشاوره ازدواج که در سامانه وزارت ورزش و جوانان ثبت‌نام کرده و حتی مصاحبه نیز شده بودند لغو شد، دوم اینکه مراکز مشاوره دارای مجوز از سازمان ملی جوانان سابق نیز برای تمدید مجوز فعالیت خود دچار مشکل شده و از سوی نهادهای نظارتی مربوطه تحت فشار قرار گرفتند.

گلزاری تصریح کرد: با آغاز به کار دولت جدید و تقاضاهای فراوان از سوی افراد و مراکز مشاوره برای پایان دادن به این بلاتکلیفی و همچنین ضرورت ایجاد مراکز مشاوره ازدواج در سطح جامعه طی جلسات کار‌شناسی متعددی سعی کردیم زمینه‌های بروز این اختلاف و راه‌های حل آن را بررسی کنیم.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان تغییر نگرش دولت به نهادهای صنفی و عدم ورود به وظایف ذاتی آن‌ها را مهم‌ترین علت زمینه ساز برای رفع این مشکل دانست و اظهار داشت: سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره سازمانی صنفی، تخصصی و قانونی در حوزه روان‌شناسی و مشاوره است و کلیه پروانه‌های فعالیت روان‌شناسان و مشاوران باید توسط این سازمان صادر شود و وزارت ورزش و جوانان نیز خود را ملزم به رعایت قانون می‌داند.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با اشاره به نشست خود با معاون نظارت حرفه‌ای و امور کمیسیون‌های سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره و امضای صورتجلسه مشترک با وی گفت: مراکزی که برای فعالیت در حوزه مشاوره ازدواج و تحکیم خانواده مورد تایید سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره و اداره کل برنامه ریزی ازدواج و تحکیم خانواده وزارت ورزش و جوانان قرار گرفته‌اند، بایستی دوره‌های آموزشی و مشاوره همسرگزینی و آموزش همسران جوان را که از طرف معاونت ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان و با هماهنگی سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره برگزار می‌شود، بگذرانند و پس از آن فعالیت خود را شروع کنند.

گلزاری افزود: مراکز با سابقه دارای مجوز از سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره که می‌خواهند در حوزه مشاوره ازدواج فعالیت کنند نیز ملزم به اجرای همین رویه بر اساس محتوای بسته‌های آموزشی تهیه شده توسط این معاونت هستند.

وی تصریح کرد: این بسته‌های آموزشی با همکاری و اجماع اساتید برجسته روان‌شناسی و انجمن‌های علمی فعال در حوزه روان‌شناسی و مشاوره و و تایید سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره تدوین می‌شود.

گلزاری اظهار کرد: بسته‌های آموزشی تا پایان اردیبهشت ۹۳ تدوین می‌شود و مراکز مشاوره ازدواج و تحکیم خانواده پس از شرکت در کارگاه‌های آموزشی در خرداد سال ۹۳ فعالیت خود را آغاز کنند.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان تأکید کرد: تابلوی مراکز مشاوره ازدواج و خانواده با آرم وزارت ورزش و جوانان و سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره کشور طراحی و در سردر مراکز نصب می‌شود. نظارت عمومی، اجرایی و نیز ارزیابی دوره‌ای عملکرد مراکز مشاوره بر عهده وزارت ورزش و جوانان است اما نظارت تخصصی بر کلیه مراکز مشاوره اعم از ازدواج و تحکیم خانواده برعهده سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره کشور است.

گلزاری در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اشاره به وضعیت مراکز مشاوره دارای مجوز از سازمان ملی جوانان سابق گفت: وزارت ورزش و جوانان لیست مراکز مشاوره دارای مجوز از سازمان ملی جوانان سابق را اعم از حقیقی و حقوقی به همراه سابقه فعالیت آن‌ها به سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره کشور ارائه می‌کند تا پروانه و صلاحیت این مراکز مورد بررسی قرار گیرد.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با تقدیر از تعامل سازنده سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره کشور گفت: این سازمان قول مساعد داده تا صلاحیت مراکز یادشده در مدت یک ماه از تاریخ ۲۰ فروردین ۹۳ در کمیسیون ویژه‌ای مورد بررسی قرار گیرد تا در سریع‌ترین زمان ممکن مشکل این مراکز حل شود.

گلزاری تصریح کرد: مراکز دارای مجوز از سازمان ملی جوانان سابق اعم از مراکز مشاوره حقوقی و یا مراکزی که مدیر آن شرایط احراز صلاحیت و دریافت پروانه از سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره را ندارند ابتدا باید سابقه و عملکرد آن‌ها به تایید وزارت ورزش و جوانان رسیده و سپس با معرفی نامه این وزارتخانه یک نفر را که پروانه صلاحیت تخصصی از سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره دارد به عنوان مدیر فنی معرفی کرده تا مجوز آن‌ها هم در کمیسیون ویژه مورد بررسی قرار گیرد.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در پایان با تأکید بر مخالفت این وزارتخانه با سایت‌های همسریابی گفت: در خصوص مؤسساتی که متقاضی فعالیت در بحث تأمین جهیزیه برای زوج‌های جوان و یا توسعه فرهنگ ازدواج از طریق برگزاری همایش و یا طرق دیگر هستند نیز به زودی نشستی را با مسئولان وزارت کشور برگزار می‌کنیم تا در این موارد هم به وحدت رویه برسیم.

۱۳ اسفند ۱۳۹۲

منبع: http://www.ilna.ir/news/news.cfm?id=150772Leave a reply

Your email address will not be published.