صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  کمک کردن به قربانیان...
اسفند
۱۰
۱۳۹۲
کمک کردن به قربانیان خشونت
اسفند ۱۰ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, ,
image_pdfimage_print

مترجم:  فرشته

راهنمای خشونت خانگی و کمک به قربانی های سوء استفاده برای دوستان و خانواده ها

          زمانی که ما به عنوان دوست یا عضو خانواده فردی که مورد سواستفاده واقع شده می خواهیم به وی کمک کنیم ، اغلب برای چنین اقدامی دچار یأس و عدم اطمینان می شویم . در زیر چند راهنمایی و پیشنهاد برای چنین موقعیت های  ذکر شده است، بدون اینکه کنترل اوضاع را به دست بگیریم ، باید توان و حق قربانی برای انتخاب بهترین راه حل را برای مشکل خودش را در نظر داشته باشیم .

چطور می توانیم مطمئن شویم که شخصی مورد سوء استفاده قرار گرفته است؟

        قبول کنید که برای اطمینان از موضوع ، احتمالا بهترین راه حل سوال کردن است . خیلی از مردم فکر می کنند  که قربانی های خشونت نمی خواهند در مورد زندگی و موقعیت شان صحبت کنند. البته خیلی از قربانی ها به دلایلی سعی می کنند که وضعیت را مخفی کنند . دلایل آنها به این شرح است:  آنها اغلب  شرمسار هستند ، یا می ترسند که همسرشان بفهمد ، یا از ترس سرزنش دیگران ، یا اینکه کسی حرف آنها را باور نکند ، یا اینکه تحت فشار قرار بگیرند و مجبور شوند کاری را که برایش آمادگی ندارند یا قادر به انجامش نیستند انجام دهند.

         به صورت خصوصی سوال کنید آگاه باشید که شخص قربانی ممکن است  فورا شروع به صحبت نکند. قضاوت نکنید و فرد را تحت فشار قرار ندهید- این سنگینی  بار حرف زدن را کم می کند و قربانی با تمایل بیشتری شروع به حرف زدن می کند . به این ترتیب نگرانی شما و تمایلتان برای حمایت از قربانی آشکار می شود.

       ساده  مسئله را مطرح کنید، اگر مورد  خاصی را شاهد بودید هست که  باعث دلواپسی شما شده است می توانید اینطور شروع کنید ،  ” من متوجه  چند مورد شدم و  نگران تو هستم ، آیا کمک و کاری هست که من بتوانم انجام بدهم؟ ” ،  یا  ” به نظرم خیلی عصبی و ناراحت هستی، اگر بخواهی الان یا یک وقت دیگر درباره اش حرف بزنی ، بین خودمان می ماند.”  متوجه باشید که ممکن است قربانی در وحله اول پیشنهاد کمک را قبول نکند اما او حتما پیشنهادتان را به یاد می سپارد. در را باز کنید ، اجازه دهید بدانند شما آماده شنیدن هستید و متوجه باشید که احتمالا لازم است  مدتی منتظر بمانید.

    مردم معمولا در مورد نزدیک شدن به دوستان یا کسانی که دوستشان دارند تردید می کنند زیرا آنها حس می کنند که مسئله شان ” به آنها ربطی ندارد”  ، یا ” کمکشان لزومی ندارد” . اما تصور اینکه ” آنچه که پشت درهای بسته می گذرد خصوصی است ” اغلب به تنها ماندن و بی پناهی منجر می شود.  اگرپیشنهاد کمکتان مورد قبول واقع نشود چیز خیلی کمی را از دست می دهید ، اما خیلی از قربانی ها فقط به یک نفر با پیشنهاد کمک نیاز دارند تا زندگیشان را تغییر بدهند.

   اگر سوال می کنید، آماده ارایه یک جواب دلگرم کننده باشید: برای ارایه یک کمک مؤثر و دلگرم کننده به یک قربانی خیلی کارها برای آماده سازی می توانید انجام دهید.

   هر چه می توانید راجع به خشونت های خانگی بیشتر تحقیق کنید : مطالب این وب سایت و لینک هایی را که پیشنهاد شده را مرور کنید، با یک مشاور خشونت خانگی صحبت کنید ، در گفتگوهای خشونت های خانگی  شرکت کنید .

   یک مکالمه خصوصی در این مورد را شروع کنید و مطمئن باشید که اگر قربانی تصمیم به صحبت گرفت به اندازه کافی وقت برای شنیدن دارید.

   هر توقعی را کنار بگذارید: فکر نکنید که یک راه حل سریع برای رفع خشونت خانگی یا موانعی که در مقابل قربانی ها هست وجود دارد. باید متوجه باشید که امن ترین انتخاب یک قربانی ادامه دادن به وضعیت موجود است تا وقتی که بتواند یک راه حل برای مشکلش پیدا کند. به این معنی نیست که ماندن در وضعیت موجود درست است بلکه به معنی این است که طرح و برنامه ریزی یک راه حل ، که از کجا باید شروع کرد، چه باید کرد و کجا باید رفت برای قربانی زمانبر است .

   با هر رفتار و عقیده نادرستی که در مورد قربانیهای خشونت دارید مبازره کنید ونظراتتان را تصحیح کنید. یک فرد به دلیل اینکه اشتباهی کرده قربانی سواستفاده قرار نمی گیرد. در واقع آنها در رابطه ای اسیر می شوند که همسرانشان از خشونت و تهدید استفاده می کنند. هر چه بیشتر روی قابلیت های قربانی از قبیل توانایی ، ابتکار ، و قدرت تصمیم گیری او  تمرکز کنید و آنها را تشخیص دهید، بهتر   می توانید به او کمک کنید.

   پشتیبانی و حمایت مؤثر: برای کمک به یک قربانی خشونت ، باید تاثیرات منفی خشونت را بر روی اعتماد به نفس، احساس ارزشمند بودن و اعتماد به توانایی های فردی وی را بفهمید . قربانی خشونت خانوادگی بودن، تنها یک گرفتاری فیزیکی  نیست – آنها در واقع اسیر گرفتاری های احساسی و روانی نیز هستند. حمایت ، شامل کمک به قربانیان در بازسازی و یا تقویت اعتماد به نفس آنها است .

    (برخی از مردم خواندن کتاب هایی در مورد خشونت های خانگی  را به دوستانشان توصیه می کنند که به این ترتیب ، آنها بهتر متوجه می شوند که در چه شرایطی هستند و راحت تر می توانند در مورد آن صحبت کنند. یکی از کتاب های خوب در این زمینه ” زندگی کردن با  سلطه گر”  اثر پت کراون است. )

   افراد را باور داشته باشید و اینرا به آنها بگویید . به یاد داشته باشید که افراد سلطه گر اغلب درمقابل جمع ، گونه ای دیگری رفتار می کنند تا در خلوت .  بنابراین  حتی اگر شما آنها را از قبل می شناسید، احتمالا هرگز آنها را طوری که با قربانی رفتار می کنند ندیده اید.

    به حرف هایشان گوش دهید :  به دقت گوش کنید، سوالات روشن کننده  بپرسید ، از قضاوت و نصیحت کردن بپرهیزید ، به احتمال زیاد مستقیما از خودشان می شنوید که به چه چیزی  نیاز دارند.

   اصل را بر تواناییهای قربانی قرار دهید : طبق مشاهدات خودتان و اطلاعاتی که آنها به شما می دهند  ، پیشرفتهای مثبتی را که  آنها برای کنار آمدن با مشکل داشته اند را پیدا کنید ،  مشکلاتی را که قبلا حل کرده اند  ، نشانه هایی از جرات و مصمم بودنشان ، حتی اگر تلاشهایشان کاملا موفقیت آمیز نبوده است. به آنها کمک کنید تا توانشان را بر مبنای این نکات مثبت بنا کنند.

   از تصمیماتشان حمایت کنید : به یاد داشته باشید که هر تصمیمی، ریسکی برای قربانی خشونت به همراه دارد. اگر واقعا می خواهید کمک کنید صبر داشته باشید و حتی اگر با تصمیمات قربانی موافق نیستید به آنها احترام بگذارید.

   برای احساساتشان ارزش قایل شوید: بین قربانیان خشونت ، داشتن احساسات متضادی مثل عشق و ترس، گناه و عصبانیت ، امید و یاس عادی است . به آنها بفهمانید که احساساتشان عادی و معقول است .

   از سرزنش قربانیان خودداری کنید : به قربانی بگویید که خشونت تقصیر او نیست. این ایده را که خشونت مشکل و مسئولیت همسر اوست را برایش روشن کنید. اما از اهانت به همسرش خودداری کنید . در صحبتهایتان روی رفتار منفی همسر قربانی تمرکز کنید نه روی نظر منفیی که نسبت به شخصیت آن فرد دارید.

     ترس های قربانی را جدی بگیرید: اگر نسبت به امنیت قربانی نگران هستید ، بدون پیشداوری احساستان را بیان کنید، مثلاً بگوئید: ” موقعیتت به نظرم خطرناک است و من برایت دلواپس هستم “.

   پیشنهاد کمک کنید: به صورتی مناسب پیشنهاد نوع  مشخصی از کمک یا اطلاعات را بدهید ، که می تواند شامل توصیه خدمات اجتماعی، مراجعه قانونی و یا کمک از گروههای حمایتی باشد. اگر از شما درخواست کمکی شد و امکان ارایه آن را دارید انجام دهید. اگر نمی توانید یا نمی خواهید صریحا ابراز کنید تا راه دیگر که مورد نیاز است مشخص شود.

    به صورت فعال و خلاقانه در مورد طرح برنامه رهایی قربانی از خشونت به او کمک کنید: کلید  طرح برنامه  ایمنی برای قربانی این است ،  مشکل را در نظر بگیرید ، تمام راه حل های ممکن را مرور کنید ،  ریسک ها و منافع راه های مختلف را بررسی کنید و راهی را که کمترین ریسک را دارد مشخص کنید . ایده ها ، منابع  و اطلاعات را به قربانی ارائه دهید .

 منبع:

http://www.hiddenhurt.co.uk/helping_abuse_victims.htmlLeave a reply

Your email address will not be published.