صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »  نامزدی و تعهدات نامز...
اسفند
۶
۱۳۹۲
نامزدی و تعهدات نامزدها نسبت به یکدیگر
اسفند ۶ ۱۳۹۲
پرسش و پاسخ قانونی
۰
,
image_pdfimage_print

نامزدی چگونه تعهداتی برای طرفین ایجاد می کند؟ تکلیف هدایائی که رد و بدل می شود، در صورت به هم خوردن نامزدی چیست؟

 پرسش:

مدت شش ماه است پیشنهاد ازدواج با جوانی را پذیرفته ام و مراسم نامزدی مفصلی برگزار شده و دو خانواده با یکدیگر رفت و آمد دارند. اخیرا نامزدم با دختر دیگری دیده می شود و خبر آن به گوش من می رسد. خانواده های ما هردو ثروتمند هستند و هدایای گران بهائی مبادله شده است. می خواهم نامزدی را به هم بزنم، آیا می توانم ؟

پاسخ:

کسانی که به یکدیگر وعده ازدواج می دهند، مشمول تعهدات ازدواج نیستند، مادام که عقد نکاح واقع نشده است، می توانید با کمال راحتی اعلام کنید که نامزدی را به هم زده اید.

پرسش:

آیا باید دادگاه بروم و علت را توضیح بدهم؟ آیا باید خسارت بپردازم؟ نامزدم مخالف به هم خوردن نامزدی است. از طرف دیگر هم خسارت می خواهد.

پاسخ:

به هیچ وجه مراجعه به دادگاه و توضیح لازم نیست. خسارت هم شامل حال تان نمی شود. ماده ۱۰۳۵ قانون مدنی تکلیف را روشن کرده است. به موجب آن ” وعده ازدواج ایجاد علقه زوجیت نمی کند اگرچه تمام یا قسمتی از مهریه که بین طرفین برای زمان ازدواج مقرر گردیده پرداخته شده باشد. بنابراین هریک از زن و مرد مادام که عقد نکاح جاری نشده می تواند از وصلت امتناع کند و طرف دیگر نمی تواند به هیچ وجه او را مجبور به ازدواج کرده و یا از جهت صرف امتناع از وصلت مطالبه خسارتی نماید.”

پرسش:

تکلیف هدایا چه می شود؟

پاسخ:

باید هردو هدایائی را که از یکدیگر و خانواده یکدیگر گرفته اید، مسترد کنید. البته اگر لباس و کفش را پوشیده باشید، مشمول این تعهد نمی شود. ولی جواهر و لوازمی که قابل نگهداری است، مشمول این تعهد است.

پرسش:

جواهراتی را که به من هدیه شده در جریان یک سرقت که همه در جریانش هستند، از دست داده ام.

پاسخ:

اگر بتوانید در دادگاه ثابت کنید که این جواهرات بدون تقصیر شما تلف شده، محکوم به استرداد آن نمی شوید. ولی اگر نتوانید ثابت کنید ، باید قیمت آن را به نامزدتان بپردازید. در هر حال اگر نامزد بر استرداد آنها اصرار داشته باشد و به دادگاه رجوع کند، باید مدارک لازم را در باره درستی ادعای خود ابراز کنید تا دادگاه تصمیم بگیرد. در غیر این صورت شما را محکوم می کنند که قیمت آنها را به نامزدتان بپردازید.

ماده ۱۰۳۷ قانون مدنی، این گونه دستور می دهد: ” هریک از نامزدها می تواند در صورت به هم خوردن وصلت منظور، هدایائی را که به طرف دیگر یا ابوین او برای وصلت منظور داده است مطالبه کند. اگر عین هدایا موجود نباشد مستحق قیمت هدایائی خواهد بود که عادتا” نگاه داشته می شود مگر اینکه آن هدایا بدون تقصیر طرف دیگر تلف شده باشد.”

 بنابراین نامزدها باید از هدایا با دقت نگهداری کنند تا در صورت به هم خوردن نامزدی، گرفتار دادگاه و محاکمه نشوند. خانه امن توصیه می کند با آگاهی از قانون، هدایای گران قیمت را بپذیرید یا هدایای گران قیمت را به نامزدتان تقدیم کنید. هدایا را به بانک بسپارید تا مشکلات بعدی ایجاد نشود.Leave a reply

Your email address will not be published.

مشاوره حقوقی رایگان برای قربانیان خشونت خانگی

روزهای شنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۶ عصر تا ۱۰ شب مشاوران خانه امن پاسخگوی شما هستند.

مشاوره حقوقی رایـــگان

شماره تماس: ۸۵۳۱۲۶۰۰-۰۲۱