صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  سالانه 13 میلیون و 5...
فروردین
۶
۱۳۹۲
سالانه ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار دختر جوان در سنین کمتر از ۱۸ سالگی ازدواج می کنند
فروردین ۶ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
, ,
image_pdfimage_print

  امروزه در دنیا آمار ازدواج در دوران کودکی افزایش پیدا کرده است. اخیراً سازمان غیر انتفاعی بین المللی   World Vision که جهت بهبود وضع حقوق زنان با سازمان Women Thrive همکاری می کند، گزارش کرده است که سالانه ۵/۱۳ میلیون دختر جوان در سنین کمتر از ۱۸ سالگی ازدواج می کنند.

بر اساس روند کنونی تا سال ۲۰۲۰ ، ۱۴۲ میلیون دختر جوان در سنینی کمتر از ۱۸ سالگی ازدواج خواهند کرد. این ۱۴۲ میلیون دختر جوان در واقع افرادی هستند که به حقوقشان تجاوز و بالاجبار به ازدواج تن در می دهند و در نتیجه دوران کودکی کوتاهی خواهند داشت.

گذر سریع از مرحله کودکی و ورود به ازدواج بطور جدی تحصیلات دختران جوان را تحت تأثیر قرار می دهد. با ازدواج آرزو و توانایی دختران نسبت به رفتن به مدرسه و یا ادامه تحصیلشان تحت تأثیر قرار می گیرد.

شگفت آور است که در بعضی کشورها چون نیجر ، چاد و بنگلادش هر ۲ نفر از ۳ دختر جوانی که ازدواج می کنند زیر ۱۸ سال سن دارند. در خانواده های کم در آمد نیز۱ نفر از میان ۷ دختر، زیر سن ۱۵ سالگی و ۳۸% دختران زیر سن ۱۸ سالگی ازدواج می کنند.

ازدواج در دوران کودکی در آسیای جنوبی، مناطق جنوب صحرای بزرگ آفریقا و بعضی از کشورهای خاورمیانه همچون یمن بسیار شایع است. امروزه در دنیا ازدواج در دوران کودکی بیشتر در میان گروههایی شایع است که روستایی نشین، بیسواد و یا فقیر هستند. در واقع هر کجا که فقر بیشتری وجود داشته باشد ازدواج در دوران کودکی شایع تر است.

اصولا” در دنیا دختران جوانی که تحصیلات بیشتری دارند کمتر احتمال دارد که زیر سن ۱۸ سالگی ازدواج کنند و امکان ازدواج زود دخترانی که تحصیلات بالاتری دارند؛ شش برابر کمتر از دخترانی است که تحصیلات پائینی دارند و با بیسوادند.

والدین اغلب فکر می کنند که تنها راهی که می توانند فرزندانشان را از فقر و یا دیگر بحرانها نجات دهند این است که شوهرشان دهند حال با اینکه نیت آنها خیر می باشد، اما ازدواج در سنین پایین عواقب جدی و شدیدی به دنبال دارد. مشکلات سلامت جنسی، فقرو خشونت از جمله مسائلی هستند که دخترانی که در سنین پایین ازدواج می کنند با آن روبرو می شوند.  آنها اغلب فرصتی برایشان پیش نمی آید که درس بخوانند و یا مهارتی کسب کنند  تا از آن طریق بتوانند خود و خانواده هایشان را از فقر نجات دهند.

دکتر سکینه یعقوبی که امسال از سخنرانان مراسم بزرگداشت روز بین المللی زن بود و از کسانی بود که در دوران طالبان در افغانستان مدرسه های زیر زمینی را اداره می کرد، بر اساس تجربه کاریش معتقد است که ازدواج در سنین پایین مانع اصلی دختران جوان برای دست یافتن به تحصیلات عالیه می باشد. وقتی دختران در دوران کودکی ازدواج می کنند در واقع دوران بچگی آنهاست که به سرقت رفته و فرصتشان است که برای ادامه تحصیل از دست می رود.

در اصل این عروس های کم سن، از بسیاری از فوائدی که از طریق تحصیلات می توان کسب کرد؛ از جمله پایین آوردن آمار مرگ و میر در زمان بارداری و یا مرگ نوزاد، بالا بردن سلامت جنسی و افزایش بهره وری اقتصادی، محروم می مانند.

به گفته World Vision ، ازدواج در سنین پایین باعث مرگ ومیرهای بسیاری می شود که مربوط به بارداری هستند زیرا که اغلب این دختران جوان بلافاصله پس از ازدواج تحت فشار شدید برای بچه دار شدن قرار می گیرند. علاوه بر این، عوارض و مشکلاتی که بارداری کودکان ۹ ساله در سلامت آنها به بار می آورد اغلب تا آخر عمر برایشان باقی می مانند.

و همچنین دخترانی که در سنین کودکی ازدواج می کنند، اغلب بیشتر از بقیه دختران تحت خطر قربانی شدن در برابر خشونت های  خانگی و دیگر خشونت ها قرار می گیرند.

ما مشکل، ریشه آن و عواقب ازدواجهای سنین پائین را می دانیم. می دانیم که زنان و دختران به سادگی قادر به مقاومت در برابر ازدواجها ی اجباری نیستند. ازدواجهایی که از بابت مسائل فیزیکی، نه عقلانی و نه احساسی برای آنها آمادگی ندارند.

ترجمه : خانه امن

منبع :   http://womenthrive.org/blog/child-marriage-rise-around-worldBottom

Posted by Erin Kelly to Women Thrive Worldwide website

 

 Leave a reply

Your email address will not be published.