صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  بررسی تاثیرات تبعیض ...
بهمن
۳۰
۱۳۹۲
بررسی تاثیرات تبعیض جنسیتی در خانواده بر کودکان
بهمن ۳۰ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰
image_pdfimage_print

3700030818_c6f8447325 عکس:  Sarah Ross photography

رویا تاجی – روزنامه نگار

خدا ایشالله یه پسر” کاکل زدی” بهتون بده. این دعا و خواسته مادرشوهرم بود وقتی که خبر بارداری منو شنید. مگه دختر گیسو زری چشه؟ این سوالی بود که من از شوهرم پرسیدم. اونم خندید و گفت دختر و بذار برای بچه دوم و سوم. الان من پسر  می خوام یه پسر ” کاکل زری”.

از روز سونوگرافی فقط یه چیز یادمه، صدای قلب جنینم و خنده دکتر که گفت، به به چه دختر دست و پا کشیده ای هم داری ماشاالله. ۷ ماه بعد “شادی ” دخترم پا به زندگی ما گذاشت ولی خوشحالی از زندگی مشترک ما رفت. این قصه امروز و دیروز نیست، کم نیستند مردانی که به عشق پسر، زنان خود را برای همیشه طرد می کنند.

دی ماه امسال ۱۲۶۸۹۱ کودک در ایران به دنیا آمدند، بیش از ۶۱ هزار دختر و بیش از ۶۵ هزار پسر. اما معلوم نیست  چند درصد از والدین  آنها راضی از جنسیت نوزادشان بیمارستان را ترک کردند.

کم نیستند کسانی که هنوز، داشتن پسر را نوعی امتیاز و دختر دار شدن را مایه شرم  می دانند. آنها به امید فرزند پسر بارها اقدام به بچه دار شدن می کنند و آنقدر پسر پسر قند عسل می گویند تا کامشان به داشتن یک پسر شیرین شود. آن وقت تازه روی بد سکه برای زندگی دختران رقم می خورد. خشونت های رفتاری از تبعیض های جنسیتی که از همان آغاز بر زندگی دختران سایه می اندازد.

مریم قربانی روانشناس با بررسی عواقب تفاوت گذاشتن بین فرزندان دختر و پسر آن را نوعی خشونت معرفی می کند و می گوید: ایجاد شرایط  تبعیض توسط والدین در بین فرزندان دختر و پسر سبب می شود که  کودک نسبت به توانایی هایش دچار خود کم بینی شود و توانایی‌های دیگران  را  بالاتر از خود بیند.

او ادامه داد: این رفتار تبعیض آمیز والدین می‌تواند عاملی برای رشد و بروز احساس حسادت در کودکان باشد این حسادت می تواند زمینه را برای بروز رفتارهای پرخاشگرایانه، سرپیچی از حرف والدین و در نهایت لج بازی  کودک ایجاد کند.

این روانشناس می گوید: نفرت از والدین و حسادت به شخصی که مورد محبت بیشتری قرار می گیرد باعث می شود کودک دچار گوشه گیر شود، از جمع فرار کند و فرصت بروز و شکوفایی استعداد او کور شود.

قربانی می گوید: زمانی که فرزندی با مقایسه شدن با فرزند دیگر تحقیر می شود یا مورد توجه قرار نمی گیرد، در معرض خشونت خانگی قرار دارد و اعتماد به نفس خود را از دست می دهد. در حقیقت بهترین زمانی که باید اعتماد به نفس کودک در خانه شکل بگیرد و نیاز به تصدیق والدین دارد، با تحقیر و توهین و تبعیض از سوی آنها مواجه می شود و شخصیت و اعتماد به نفسش شکسته می شود .

او می گوید: کودکان در دنیا جدید موشکافانه به همه چیز می نگرند و قدرت تحلیل و بررسی دارند و تقسیم عادلانه محبت را متوجه می شوند. آنها نیاز دارند که والدین  نقاط قوت آنها را بشناسند و بدون مقایسه و تبعیض با فرزندان دیگر به رشد و شکوفایی آن کمک کنند.

این روانشناس اما تاکید دارد که تبعیض  تنها بر روی فرزندان دختر نیست و هستند خانواده هایی که چشم انتظار فرزند دختر هستند و با ورود یک فرزند پسر به خانواده دچار شوک می شوند .

“شیما” یکی از آنهاست اهل ساری و دو پسر دارد، باردار است و می گوید: تا قبل از بارداری شوهرم می گفت هر چی شد، شد. اما از زمانی که فهمیدیم تو راهی من، یک پسر دیگر است، همه چیز تغییر کرد.

او می گوید: شوهرم به روم نمیاره، ولی خودم انگار دلشوره دارم، در ضمیر ناخود آگاهم حس خوبی ندارم، نمی خوام این حس به بچه ای که در شکم دارم منتقل بشه ولی خوشحال تر می شدم اگر دختر بود.

شیما میگه برای  زایمان یک بیمارستان خصوصی خوب در منظر داشتم و می دونستم که شوهرم یک هدیه گرون قیمت برام می خره؛ اما بعد از سونوگرافی به شوهرم گفتم همون بیمارستان قبلی که دولتی بود زایمان می کنم.

مریم قربانی می گوید: مادران زیادی هستند که به در انتظار یک جنسیت خاص به سونوگرافی می روند و زمانی که از جنسیت فرزند خود آگاه می شوند دچار احساس بد می شوند. آرزوی داشتن دختر یا پسر احساس غیر معقولی نیست. اما باید با آگاهی از جنسیت فرزند خود را برای پذیرش فرزندی که در راه است آماده کرد. تا با ورود او به این دنیا احساس خوب تحسین به او هدیه دهیم نه تبعیض.

این روانشناس می گوید: شاید ناراحتی مادر یا پدر در نوع جنسیت فرزند ، خاطره و احساس بدی است که در ذهن آنها نقش بسته است. مثلا مادر از داشتن فرزند دختر ناراحت شود چون خودش مورد خشونت خانگی بوده و در ضمیر ناخودآگاه او ثبت شده است و یا از پسر دار شدن خوشحال نشود چون به نظرش نمی تواند با پسر ارتباط خوبی برقرار کند و او را مرحم راز خود نمی بیند .

قربانی می گوید: این شرایط و ذهنیت ها برای پدر هم صدق می کند، البته  گروهی از مردان با نگاه سنتی هنوز بر این باورند که باید برای دختر خرج کرد ولی پسر را تکیه گاه دوران پیری و به قولی عصای دست پیری خودشان  می دانند.

به گفته این روانشناس: هنوز در برخی خانواده ها، زمانی که از پدر خانواده می پرسید که چند فرزند داری؟ در پاسخ فقط فرزندان پسر را می شمارند. برای همین برای رسیدن به یک  پاسخ درست باید، پرسید چند فرزند پسر و چند فرزند دختر دارید؟

او می گوید: همین چند دهه گذشته، آرزوی بیشتر خانواده ها داشتن پسر بود. اگر کسی دختر دار می شد به جای شادمانی دلداریش می دادند. خیلی ها حتی اسم زن و دخترشان را صدا نمی کردند و به آنها ضعیفه یا منزل  می گفتند و یا با نام پسر خانواده او را می خواندند.

به گفته قربانی: مشکلات فرزندان پسر یا هر فرزند دیگری که مورد توجه قرار می گیرد هم کم نیست  و به نوعی والدین در حق او هم اجحاف می کنند.

او این فرزندان را ” نورچشمی” می نامد و می گوید: ‌ معمولا والدین با محبت های افراطی آینده و زندگی این بچه ها را نیز به خطر می اندازند. این فرزندان آنقدر در امکانات و توجه  والدین هستند و از رفاه برخورداند، در آینده نمی توانند از پس مشکلات زندگی برایند و دچار سرخوردگی اجتماعی می شوند و توانایی زیست در اجتماع را ندارند. آنها از آموخته های دوران بچگی خود استفاده می کنند و یا دست و پا چلفتی و تنبل می شوند و یا زیاده خواه و زور گو. آنها برای رسیدن به خواسته هایشان نمی جنگند و منتظرند که همه چیز برایشان مهیا شود؛ این کودکان در زندگی آینده خود دچار سردرگمی می شوند، زیرا همواره احساس وابستگی و نبود استقلال می‌کنند وبه  حمایت همه جانبه و همیشگی والدین محتاجند و در صورت نبود این حمایت احساس ضعف و ناتوانی می‌کنند.

به گفته این روانشناس: در مقابل فرزندانی که همواره مورد تبعیض در خانواده بوده اند انتقام‌جو، بی‌اعتماد و خشن بار می آیند.

بچه ها می فهمند آنها در سن کودکی با احساسشان و در بزرگی با منطق و درکشان، تبعیض را می فهمند، ما ممکن است فرزند خودمان را با خشونت صرف نکشیم، ولی با تبعیض، تحقیر و بی توجهی، حس زیاد بودن به او تلقین می کنیم و روح او را، احساس او را و تمام توانایی های او را می کشیم.Leave a reply

Your email address will not be published.

مشاوره حقوقی رایگان برای قربانیان خشونت خانگی

روزهای شنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۶ عصر تا ۱۰ شب مشاوران خانه امن پاسخگوی شما هستند.

مشاوره حقوقی رایـــگان

شماره تماس: ۸۵۳۱۲۶۰۰-۰۲۱