صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  نهادهای بین‌المللی ب...
بهمن
۲۶
۱۳۹۲
نهادهای بین‌المللی به حقوق و آزادی‌های جنسی دختران نوجوان توجه می‌کنند
بهمن ۲۶ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

8657558491_b60d83f8cb_b

عکس:  Jean-Pierre ARIBAU

نکته قابل توجه آن است که در رویکرد و گفتمان نهادها و سازوکارهای بین‌المللی از عبارت «سلامت یا بهداشت باروری» به جای «برنامه‌های مرتبط با تنظیم خانواده» استفاده می‌شود و هدف از این اقدام نیز به طور ضمنی و غیرمستقیم، به رسمیت شناختن حقوق و آزادی‌های جنسی برای افراد، خصوصاً نوجوانان، در خارج از چارچوب ازدواج است.

سلامت جنسی

 چندی پیش نشستی در شهر داکار در کشور سنگال و با حضور بالغ بر ۱۳۰ کارشناس از ۴۶ کشور و نیز نمایندگان برخی از برنامه‌ها یا سازمان‌های بین‌المللی از جمله صندوق جمعیت ملل متحد، صندوق امانی سلامت زایمان و برنامه مشترک یونیسف و صندوق جمعیت ملل متحد در مورد ختنه دختران برگزار شد و برخی از موضوعات مهم پیرامون حقوق جنسی زنان و دختران در سال ۲۰۱۴، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 به گزارش مهرخانه، صندوق جمعیت ملل متحد برخی از برنامه‌های کاری خود در سال ۲۰۱۴ را تنظیم خانواده، سلامت مادران و نوزادان در هنگام زایمان، پیشگیری از ابتلا به ایدز و ختنه دختران دانسته است. رئیس صندوق جمعیت ملل متحد خاطرنشان کرده است که باید در سال جاری، کیفیت برنامه‌های آموزشی و تخصصی در این زمینه‌ها ارتقا پیدا کند.

 نکته حائز اهمیت آن است که در سال ۲۰۱۴، یکی از محورهایی که بسیار مورد توجه نهادها و ساز و کارهای بین‌المللی از جمله صندوق جمعیت ملل متحد، قرار گرفته است، موضوعات و مسائل مرتبط با سلامت جنسی و حقوق باروری است، اما باید اذعان کرد که رویکرد صندوق جمعیت ملل متحد حتی پا را فراتر از سایر نهادهای بین‌المللی گذارده و حقوق باروری و جنسی برای دختران نوجوان را محور توجه قرار داده است.

 شرکت‌کنندگان در این نشست همچنین بر فاصله کنونی موجود میان وضعیت دختران در مناطق روستایی و شهری تأکید کردند و کاستن از این فاصله و ارتقای وضعیت دختران در مناطق روستایی را به عنوان یک اولویت دانستند.

 یکی از موضوعات و اهداف ترسیم‌شده برای سال ۲۰۱۴، ظرفیت‌سازی، توانمندسازی و ارتقای سطح منابع و امکانات در دسترس جهت ارتقای وضعیت سلامت دختران نوجوان خصوصاً در امور مربوط به سلامت و بهداشت باروری دانسته شده است.

 نکته قابل توجه آن است که در رویکرد و گفتمان نهادها و سازوکارهای بین‌المللی از عبارت «سلامت یا بهداشت باروری» به جای «برنامه‌های مرتبط با تنظیم خانواده» استفاده می‌شود و هدف از این اقدام نیز به طور ضمنی و غیرمستقیم، به رسمیت شناختن حقوق و آزادی‌های جنسی برای افراد، خصوصاً نوجوانان، در خارج از چارچوب ازدواج است.

 بنا به اذعان شرکت‌کنندگان در این نشست، اکنون زمان حیاتی است که برنامه‌ای پیرامون سلامت جنسی و باروری افراد، خصوصاً نوجوانان تنظیم شود. در این نشست اذعان شده است که آینده فردای جامعه ما را دختران ۱۰ ساله امروز خواهند ساخت؛ از این‌رو، باید موضوع سلامت جنسی و باروری را در مورد دختران نوجوان مورد توجه قرار دهیم.

 همچنین از جمله اهداف صندوق جمعیت ملل متحد، می‌توان به تضمین برخورداری زنان و دختران از زندگی مطلوب، برخورداری از زندگی توأم با کرامت، ارتقای سطح آموزش و توانمندسازی آنان اشاره کرد. از این‌رو، تمرکز بر موضوعات مرتبط با زنان و دختران به عنوان یکی از اولویت‌های صندوق جمعیت ملل متحد، دانسته شده است.

 در این نشست تأکید شده است که اکنون، بالغ بر ۴۰ درصد از جمعیت جهان را افراد زیر ۲۵ سال تشکیل می‌دهند، لذا دیگر وقت آن رسیده است که در برنامه‌ها و اولویت‌های کاری، برنامه‌هایی را به جمعیت جوان و نوجوان اختصاص داده و در این میان، باید نقش دختران نوجوان، بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. (۴)

 پی‌نوشت:

۱٫    the United Nations Population Fund (UNFPA)

۲٫    the Maternal Health Thematic Trust Fund (MTHF)

۳٫    the UNFPA/UNICEF Joint Programme onFemale Genital Mutilation/Cutting (FGM/C)—at national level

۴٫    http://www.unfpa.org/public/home/news/pid/16176

منبع: http://goo.gl/p7vYfILeave a reply

Your email address will not be published.

مشاوره حقوقی رایگان برای قربانیان خشونت خانگی

روزهای شنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۶ عصر تا ۱۰ شب مشاوران خانه امن پاسخگوی شما هستند.

مشاوره حقوقی رایـــگان

شماره تماس: ۸۵۳۱۲۶۰۰-۰۲۱