صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  دادن حق مختصر به زنا...
بهمن
۲۳
۱۳۹۲
دادن حق مختصر به زنان، مانند دادن اسباب‌بازی به کودک است
بهمن ۲۳ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

 10754_266

 عکس: مهرخانه / الهه کولایی و شهلا اعزازی

 

وقتی به مسائل زنان در حقوق شهروندی نگاه می‌کنیم گویا کسی آن را نوشته که وضع زنان حتی در حوزه خصوصی را نمی‌دانسته است. به طور کلی مباحث مطرح شده در این منشور متضاد با قانون اساسی است.

جلسه بررسی و نقد منشور حقوق شهروندی در حوزه زنان، عصر روز دوشنبه در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران با همکاری گروه مطالعات زنان و جنسیت و با حضور شهلا اعزازی؛ جامعه‌شناس و استاد دانشگاه، الهه کولایی؛ استاد دانشگاه و فعال حوزه زنان و فریده غیرت؛ وکیل پایه یک دادگستری برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهرخانه، در ابتدای این نشست شهلا اعزازی به تبیین مفهوم شهروندی در منشور حقوق شهروندی پرداخت و گفت: باید دید آیا منظور از شهروند تبعه یک کشور است یا تمام کسانی است که در شهر، روستا یا کشور زندگی می‌کنند. مثلاً در کشور حدود ۲ تا ۳ میلیون مهاجر و مهمان افغان داریم، آیا حقوق شهروندی شامل آنها نیز می‌شود؟

این جامعه‌شناس با بیان اینکه در گذشته، شهروندی به افراد ممتاز و نخبه اختصاص پیدا می‌کرد و زنان در این حقوق جایی نداشتند، گفت: نظریه‌های جدید به جای تأکید بر شهروندی فردی، به شهروندی گروهی اشاره دارند و شهروندی گروهی باتوجه به حقوق گروهی است و به آن شهروندی گروه‌محور گفته می‌شود.

گویا کسی که منشور را نوشته وضع زنان حتی در حوزه خصوصی را نمی‌دانسته است

اعزازی افزود: وقتی به مسائل زنان در حقوق شهروندی نگاه می‌کنیم گویا کسی آن را نوشته که وضع زنان حتی در حوزه خصوصی را نمی‌دانسته است. به طور کلی مباحث مطرح شده در این منشور متضاد با قانون اساسی است.

تغییر قوانین با سرعت پیشرفت زنان در جامعه هم‌خوانی نداشته است

در ادامه این نشست فریده غیرت صحبت خود را با تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی که نیمی از بار این انقلاب بر دوش زنان بوده است، آغاز کرد و گفت: بعد از انقلاب اسلامی اولین سندی که نظام ارائه کرد قانون اساسی بود.

وی به دو تحلیل در خصوص حقوق زنان در منشور شهروندی اشاره کرد و گفت: تحلیل اول آن است که به دلیل نازک و رقیق بودن حقوق زنان باید حقوق آنها به صورت جداگانه بررسی شود و تحلیل دوم آن است که حقوق زن و مرد نباید در متن قانون از هم جدا شود.

این وکیل دادگستری به اصل ۲۱ قانون اساسی که به زنان اختصاص دارد، اشاره کرد و افزود: با وجود گذشت ۳۵ سال از انقلابی که به آن معتقد بودیم و هستیم؛ فعالیت‌هایی که برای زنان شده است رقیق بوده و تغییر قوانین با سرعت پیشرفت زنان در جامعه هم‌خوانی نداشته است و همین موضوع موجب رنجش، آزار و به هم‌ریختگی برخی خانواده‌ها شده است.

قرار دادن حقوق زنان در کنار کهنسالان و کودکان، این شائبه را ایجاد می‌کند که زنان افرادی ناتوان هستند

غیرت بیان کرد: منشور حقوق شهروندی اولین سندی است که در دولت روحانی ارائه شد و گروه‌های مختلف در خصوص آن بحث و تبادل نظر کرده‌اند. در این منشور، حقوق زنان به صورت جداگانه مطرح شده که جداسازی آن، دو دیدگاه را به دنبال دارد؛ اولاً، اهمیت دادن به حقوق زنان است و چون قصد داشتند امتیاز بیشتر به زنان بدهند، این بخش را جدا کردند و ثانیاً، اینکه چرا حقوقی که به مردان و دیگر گروه‌ها اختصاص داده شده به زنان اختصاص داده نشود؟؛ ضمن اینکه قرار دادن حقوق زنان در کنار کهنسالان و کودکان، این شائبه را ایجاد می‌کند که زنان افرادی ناتوان هستند.

منشور درصدد قانون‌گذاری و ایجاد قانون جدید نیست

وی تصریح کرد در دولت گذشته تبلیغات در خصوص اصل ۲۱ قانون اساسی زیاد بود و همان زمان بر روی یکی از ۵ بند این اصل تأکید و قانون حمایت خانواده نوشته شد، اما اصل مترقی و پیشرفته ۲۱، ۵ بند دارد که باید هر ۵ بند آن مورد بحث و بررسی قرار گیرد و در منشور حقوق شهورندی به آن اشاره‌هایی شده است. به عنوان مثال، در خصوص بیمه و سرپرستی زنان مواردی مطرح شده است، اما در مقدمه این منشور آمده که این منشور درصدد قانون‌گذاری و ایجاد قانون جدید نیست و این مسئله با نیازهای زنان که از نظر قوانین عقب هستند، منافات دارد و این بزرگترین ایراد منشور است.

دادن حق مختصر به زنان، مانند دادن اسباب‌بازی به کودک است

غیرت با بیان اینکه مجوعه حقوق شهروندی خطاب به مردان است، گفت: دادن حق مختصر به زنان مانند دادن اسباب‌بازی به کودک است تا او را سرگرم کنند و زنان در مورد مسائل خود تصمیم‌گیرنده نباشند.

الهه کولایی سخنران بعدی این نشست بود که ضمن تبریک پیروزی انقلاب اسلامی گفت: باید نقش زنان در پیروزی انقلاب را یادآوری کنم و مطرح شدن روز زن پس از انقلاب نشان‌دهنده اهمیت این قشر از جامعه است. این توجه نشان‌دهنده این ضرورت است که در متن حقوق شهروندی شاهد اهمیت دادن بیشتر به آن باشیم.

باید شأن و حقوق انسانی زن با مرد برابر باشد

وی خاطرنشان کرد: در همه تجربیات حتی در انقلاب فرانسه و در آمریکا فاصله‌ای بین تأمین حقوق مردان و زنان وجود دارد. تمرکز قوانین در گام اول برای مردان است و با فاصله زمانی برای زنان نیز شکل می‌گیرد. کشور ما نیز مشمول این فاصله و تأخیر و تقدم و مطالبات در حوزه زنان بسیار سیال و غیرسازمان‌یافته بوده است.

این استاد دانشگاه تهران ادامه داد: در این منشور بحث زنان و کودکان و سالمندان در یک طبقه مطرح می‌شود و این در حالی است که برپایی انقلاب اسلامی بر پایه صحبت‌های امام خمینی (ره) بوده که گفته‌اند زنان پیشواز و پیشگام بودند و رهبری انقلاب را برعهده داشتند. در دوره هشت ساله جنگ نیز زنان عناصر حمایت‌کننده و پشتیبان جبهه‌های جنگ بودند.

کولایی با بیان اینکه حقوق شهروندی مقوله کاملاً سیاسی است و به رابطه دولت و ملت و فرد با حکومت برمی‌گردد، گفت: زنان باید به عنوان آحاد و انسان‌های برابر با مردان دیده شوند. لذا شأن انسانی و حقوق انسانی زن با مرد بر این اساس باید برابر باشد.

 حق خسته شدن و ناامید شدن نداریم

وی افزود: با تمام ایراداتی که منشور دارد، اما مطرح کردن آن یک فرصت است. ما زنان باید این راه را ادامه دهیم و حق خسته شدن و ناامید شدن نداریم. تا زمانی که حضور زنان در نهادهای سیاسی و غیرسیاسی، دولتی و غیردولتی متشکل، منظم و منسجم نشود، اوضاع همین است. بحث مدیر یا وزیر شدن زنان نیست؛ بحث این است که دیدگاه مدیر شدن زنان در جامعه راه پیدا کند.

 کولایی با بیان اینکه تغییرات اجتماعی نیازمند دستکاری‌ها، مدیریت و مشارکت‌هایی است که در طول مسیر با استفاده از سرمایه‌های در اختیار و مبانی دینی و مجوزهای بشری میسر است، گفت: به فرموده امام خمینی تقابلی بین آزادی زنان و حقوق دینی زنان وجود ندارد و دین مانع پیشرفت زنان نیست. بنابراین حقوق شهروندی با تمام ایرادها، نشان‌دهنده ضرورت پرداختن به شرایط و خواسته‌های زنان است.

 زنان باید فعالیت اجتماعی داشته باشند و به نیروی اجتماعی و سیاسی تبدیل شوند

عضو شورای هماهنگی مجمع زنان اصلاح‌طلب گفت: هر عمل ما جریان‌هایی را در جامعه تقویت می‌کند. زنان باید فعالیت اجتماعی داشته باشند و به نیروی اجتماعی و سیاسی تبدیل شوند. تنها رأی دادن کافی نیست. زنان باید با حضور در احزاب و نهادهای مدنی حضور خود را ثابت کنند. انفعال و انزوا و هر عمل مثبت و منفی زنان جریان‌های موجود را تقویت می‌کند.

۲۳ بهمن ۱۳۹۲

منبع: http://goo.gl/v5iEkOLeave a reply

Your email address will not be published.

مشاوره حقوقی رایگان برای قربانیان خشونت خانگی

روزهای شنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۶ عصر تا ۱۰ شب مشاوران خانه امن پاسخگوی شما هستند.

مشاوره حقوقی رایـــگان

شماره تماس: ۸۵۳۱۲۶۰۰-۰۲۱