صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  زنان ۷۰۰ میلیون از ...
بهمن
۲۴
۱۳۹۲
زنان ۷۰۰ میلیون از یک میلیارد فقیر دنیا با درآمد روزی یک دلار را تشکیل می‌دهند
بهمن ۲۴ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , ,
image_pdfimage_print

110128-N-9584H-037

عکس:    DVIDSHUB

ویدا بالیخانی – روزنامه نگار

هر روز در صدر اخبار حوادث جهان می خوانیم “زنی قربانی خشونت همسرش” شد. اما آمار دقیقی از این قربانیان در دسترس نیست وبه نظر می رسد هرگزآمار واقعی این قربانیان خاموش نیز به دست نخواهد آمد چون، عوامل بسیار حساسی در این نوع قتل ها دخیل هستند و همان ها باعث شده که برای پنهان نمودن خشونت خشونت گران هم دست ها و حامیان دیگری نیز به وجود آیند.
علاوه بر عوامل روانشناختی و اجتماعی عوامل دیگری چون سنت، فرهنگ، مذهب، آداب و رسوم… دست به دست هم می دهند تا زندگی یک انسان را تنها به دلیل جنسیتش تباه سازند.
متاسفانه در بسیاری از کشورها قوانین نیز بطور غیر مستیقم از این خشونت ورزان حمایت می کنند و برخورد قاطعی با آنان صورت نمی پذیرد.
اگر بخواهیم کشور خودمان را مثال بزنیم می بینیم قوانین زیادی در مورد مجرم شناختن خشونت گران وضع شده است اما این قوانین به دلیل ضمانت اجرای سست و عدم انطباق با حقوق اولیه انسان تنها نقش تکه کاغذی بی مصرف را بازی می کنند .
در اینجا تنها تلاش شده است آماری از خشونت در کشورهای مختلف جهان که توسط سازمان های معتبر بین المللی یا داخلی کشورها منتشر شده گرد آوری شود تا عمق این فاجعه که شاید اغراق نباشد بگوئیم قربانیان آن بیش از جنگ های فرامنطقه ای است. و اگر بخواهیم آمار زنانی که تحت خشونت قرار دارند را به آن اضافه کنیم رقمی غیر قابل تصور خواهد بود.
وقتی با دقت به تراکم این امار نگاه می کنیم متوجه می شویم که در کشورهای پیشرفته هم کماکان بمانند کشورهای توسعه نیافته تعداد زنان قربانی خشونت خانگی در صدر قربانیان انواع دیگر خشونت قرار دارد.
• زنان در کنار کودکان اکثریت ۸۵۰ میلیون گرسنه سطح جهان که از سوءتغذیه رنج می‌برند را تشکیل می‌دهند.
• در دنیای در حال توسعه، سالانه نیم میلیون زن، در اثر اختلالات بارداری و زایمان می‌میرند، ۸۰ میلیون زن با بارداری‌های ناخواسته روبرو می‌شوند که نیمی ‌از این تعداد به سقط جنین منجر می‌شود،
• زنان در معرض ابتلای روزافزون به ایدز قرار دارند به طوری که ۶۰ درصد ابتلا به این بیماری در جنوب آفریقا را زنان تشکیل می‌دهند و در کنیا به ازای هر ۱۰ مرد مبتلا به ایدز ۴۵ زن مبتلا یافت می‌شود و اینها همگی از مشتقات فقر است.
• زنان ۷۰۰ میلیون از یک میلیارد فقیر دنیا با درآمد روزی یک دلار را تشکیل می‌دهند.
• باوجود اینکه زنان دوسوم ساعات کاری جهان را انجام می‌دهند و نیمی از غذای مردم جهان را تولید می‌کنند، اما تنها ۱۰ درصد از درآمد جهان را به دست آورده و مالک یک درصد از دارایی‌های جهان هستند.
• بیش از ۳۵% از زنان جهان تجربه انواع خشونت فیزیکی و یا جنسی بوسیله شریک زندگی خود یا خشونت جنسی توسط غیر از شریک زندگی شان را دارند.
• در حالیکه انواع بسیاری دیگر خشونت وجود دارد که در این آمار به آن اشاره نشده است.
• ۳۰% زنانی که در راوابط زناشویی و دوستی بوده اند تجربه خشونت فیزیکی یا جنسی داشته اند و در برخی کشورها ۳۸% زنان توسط همسران خود تحت خشونت قرار گرفته اند.
• ۳۸% زنانی که به قتل می رسند توسط شریک زندگی شان بوده است.
• زنانی که تحت خشونت قرار گرفته اند بالاترین میزان مشکلات سلامت جسمی یا روحی را دارند به عنوان مثال ۱۶% آنان فرزندانی با وزنهای بسیار پائین بدنیا می آ.رند
• آنها دو برابر بیشتر احتمال دارد سقط جنین کنند ، دو برابر بیشتر احتمال افسردگی را دارند و در برخی کشورها ۵/۱ برابر احتمال ابتلا به ایدز را دارند در مقایسه با زنانی که با خشونت شریک زندگی مواجه نیستند.
• ۷% زنان در جهان مورد خشونت جنسی کسی غیر از شریک زندگی شان قرار گرفته اند آمار کمی در مورد کسانی که سلامتی شان تحت تاثیر خشونت جنسی قرار گرفته وجود دارد در هر صورت آماری که منتشر شده حاکی از آن است زنانی که تجربه خشونت جنسی را داشته اند ۳/۲برابر بیشتر احتمال معتادشدن به الکل و اختلالات روحی و ۶/۲ برابر بیشتر احتمال افسردگی و اضطراب را دارند.
• در روسیه: درهر ساعت یک زن جان خود را در اثر خشونت خانگی از دست می دهد، که این روند سالانه مرگ بین ۱۲۰۰۰ تا ۱۴۰۰۰ زن را رقم می زند.
• فلسطین: حدود ۳۷ در صد از زنان فلسطینی از جانب شوهرانشان مورد خشونت خانگی قرار می گیرند. طبق تحقیق سال ۲۰۱۲ دفتر مرکزی آمار فلسطین از این ۳۷ درصد، ۵۱ در صد از آنان در غزه زندگی می کنند زنان فلسطینی مورد انواع گوناگونی از خشونت قرار می گیرند، ۷۶٫۴ درصد از زنان گزان Gazan مورد خشونت روحی-روانی، ۳۴٫۸ درصد مورد خشونت فیزیکی، ۷۸٫۹ درصد مورد خشونت اجتماعی و ۸۸٫۳ در صد از آنها مورد خشونت اقتصادی قرار می گیرند.
• سازمان مقابله با خشونت خانگی متذکر شده که ۷۴ درصد از زنان کارمند و خشونت دیده در محل کار از طرف همسر و یا هم کاران خود مورد آزار و اذیت قرار می گیرند
• قتل، دومین رتبه در مرگ و میر هایی را دارد که در محیط کار صورت می گیرد. طبق گزارش اداره کار، آمار تجاوز و آزار و اذیت های جنسی بر علیه زنان در محیط کار بیش از ۲۵۰۰۰ مورد است.
• خشونت خانگی بین ۳ تا ۵ بیلیون دلار برای کارفرمایان هزینه در بر دارد
• در آمریکا، در دهه ۱۹۷۰، نزدیک به ۴۰۰ هزار زوج در قالب الگوهای هم‌خانگی زندگی می‌کردند. این در حالی است که بر طبق آمارهای سال ۲۰۱۰، بیش از ۷ میلیون زوج ( ۱۴ میلیون نفر) در آمریکا در قالب هم‌خانگی با یک‌دیگر زندگی می‌کنند.
• بنابر تخمین‌های سازمان جهانی بهداشت WHO ۱۵۰ میلیون دختر و ۷۳ میلیون پسر زیر ۱۸ سال تجاوز به عنف و سایر افراد خشونت جنسی را تجربه کرده‌اند.
• بر اساس گزارش تخمینی یکی از منابع، نماینده مخصوص خشونت جنسی در دوران بحران سازمان ملل، بین ۵۰۰۰۰ تا ۶۰۰۰۰ مورد تجاوز صورت گرفته است.
• طبق اولین آمار تخمینی تجاوز تهیه شده توسط دولت بوسنی – هرزگوین ۵۰۰۰۰ تن قربانی تجاوز شده اند، که البته گفته شده این آمار بی اعتبار و جنبه سیاسی داشته است. آمار تخمینی پارلمان مجلس شورای اروپا ۲۰۰۰۰ زن بوده که مورد تجاوز و دیگر فرم های خشونت جنسی واقع شده اند. احتمالاً آمار دقیق کسانی که بین سال های ۱۹۹۲ و ۱۹۹۵ مورد تجاوز قرار گرفته اند هرگز مشخص نخواهد شد.
• در افریقای جنوبی در هر ۲۶ ثانیه یک زن مورد تجاوز قرار می گیرد.
• طی چهار ماه ۲۴۶۱ زن در اوگاندا قربانی خشونت خانگی شدند.
• زنانی که از لحاظ جسمی یا جنسی توسط شرکای خود مورد بدرفتاری قرار گرفته‌اند میزان مشکلات بهداشتی بیشتری داشته‌اند. به‌عنوان مثال، احتمال اینکه نوزاد با وزن کم به‌دنیا بیاورند ۱۶ درصد بیشتر است. این زنان در مقایسه با زنانی که خشونت شریک جنسی را تجربه نکرده‌اند بیش از دو برابر احتمال سقط جنین داشته، احتمال ابتلا به افسردگی در میان آن‌ها تقریباً دو برابر بوده، و در برخی از مناطق، ۱٫۵ برابر بیشتر احتمال دارد به HIV مبتلا شوند.
• در سطح جهان، ۷ % زنان مورد تجاوز جنسی فردی بجز شریک جنسی خود قرار گرفته‌اند.
• ایران: بیش از ۶۶ درصد زنان ایرانی، دست کم یک بار در زندگی خود، قربانی خشونت خانگی بوده‌اند. آزار روانی ۵۲ درصد و خشونت فیزیکی ۳۷ درصد خشونت‌ علیه زنان را شامل می‌شود. بر اساس پژوهش میترا خاقانی‌فرد که بین زنان مراجعه کننده به مجتمع قضایی خانواده در سال ۱۳۸۲ انجام شده، ‌۴/٨١ درصد زنان بیشترین خشونت اقتصادی را هنگامی تجربه کرده‌اند که همسرانشان با سوء استفاده از تمام منابع خانواده سعی داشته‌اند آنان را کنترل یا به رفتار مطابق میل شوهران، وادارکنند. درصد بالایی از زنان تمایل به خودکشی و آسیب‌ رسانیدن به همسر را تجربه کرده‌اند. همچنین بیش از ۷۰ درصد زنان قربانی خشونت به ‌فکرانتقام بوده و ‌٩/۶٣ درصد آنان آرزوی مرگ همسرانشان را درسر داشته اند …

منابع:

http://goo.gl/vhK4Ef
http://goo.gl/3fJKV
http://goo.gl/XiNwo



Leave a reply

Your email address will not be published.

مشاوره حقوقی رایگان برای قربانیان خشونت خانگی

روزهای شنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۶ عصر تا ۱۰ شب مشاوران خانه امن پاسخگوی شما هستند.

مشاوره حقوقی رایـــگان

شماره تماس: ۸۵۳۱۲۶۰۰-۰۲۱