صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  «گل صحرا»؛ اولین مرک...
بهمن
۱۷
۱۳۹۲
«گل صحرا»؛ اولین مرکز جراحی زنان قربانی ختنه
بهمن ۱۷ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

 10637_797

عکس: مهرخانه

از جمله دلایلی که برای مبارزه با ختنه از سوی رسانه‌های غربی عنوان می‌شود، از میان رفتن امکان «خودارضایی»‌ فرد به دلیل برداشته شدن کلیتوریس است. این در حالی است که خودارضایی در فرهنگ کشورهای اسلامی ‌به دلیل حرمت دینی آن پذیرفته شده نبوده و طرح چنین امری شائبه‌های فرهنگی را به همراه دارد.

 مرکز پزشکی «گل صحرا» با هدف ارائه کمک‌های روان‌شناسی و جراحی پزشکی به زنان قربانی ختنه در ماه سپتامبر در برلین، پایتخت آلمان، راه‌اندازی شد.

 به گزارش مهرخانه، «ختنه زنان» (female genital mutilation) که در قسمت‌هایی از آفریقا و خاورمیانه رواج بیشتری نسبت به سایر کشورها دارد، در سال‌های اخیر به عنوان سنتی قبیله‌ای، شناسایی شده است.

 دختران در این نواحی با این باور که ختنه، پاکی و پاکیزگی را به همراه دارد و زنی که ختنه نشده باشد آلوده است، مورد ختنه قرار می‌گیرند. بسیاری از این زنان تجربه ختنه خود را به خاطر ندارند و فرهنگ ختنه را در کشور خود امری عادی که فراتر از موضوع بحث و مناقشه باشد معرفی می‌کنند.

 طبق یافته‌های سازمان بهداشت جهانی (WHO) در مجموع ۱۴۰ میلیون زن و دختر در کشورهای مختلف مورد ختنه قرار گرفته و گفته می‌شود در حال حاضر نیز، در هر ۱۱ دقیقه یک دختر مورد ختنه قرار می‌گیرد. از این تعداد، ۵۰ هزار نفر به طریقی شهروند آلمان هستند.

 با شناخت عوارض ناخوشایند ختنه و تأثیری که بر هویت زنان و دختران می‌گذارد، در سال‌های اخیر جنبش‌های متعددی برای مبارزه با این سنت به عنوان یکی از مصادیق نقض حقوق بشر زنان برپا شده است؛ به‌طوری‌که ختنه زنان موضوع اصلی تمامی ‌برنامه‌های صندوق جمعیت سازمان ملل در سال ۲۰۱۳ میلادی را تشکیل داده است.

 عوارض و آسیب‌ها

ختنه دختران و زنان با این تصور که عامل تطهیر آنها در زندگی بوده و در حقیقت به عنوان راهی برای مهار تحریک جنسی آنها، انجام می‌شود. انجام ختنه، به‌خصوص در شرایط غیربهداشتی منجر به عفونت، درد شدید در هنگام ختنه و در سالیان بعد، بی‌اختیاری ادرار، ناباروری، افزایش احتمال مرگ نوزاد در حین زایمان، فیستول یا بافت گوشتی اضافی، لذت کمتر در هنگام آمیزش جنسی، و بعضاً درد در هنگام آمیزش می‌شود.

 آنچه در ختنه انجام می‌شود شامل برداشتن بافت «کلیتورس» است که یکی از عوامل اصلی لذت جنسی در زنان است. همچنین در مواردی، ختنه شامل دوختن لب‌های واژن و حتی دوختن کامل مدخل واژن است. آنچه که در مرکز پزشکی گل صحرا انجام می‌شود، بهبود بخشیدن زخم‌ها و آسیب‌های ایجادشده و احیای کلیتوریس، اعلام شده است.

مرکز پزشکی گل صحرا

مرکز پزشکی گل صحرا (Desert Flower Center) در ماه سپتامبر ۲۰۱۳ در برلین افتتاح شد و پیش‌بینی شده است که این مرکز ظرفیت ارائه خدمات به ۵۰ تا ۱۰۰ بیمار را در سال داشته باشد. هزینه‌های این جراحی‌ها، در صورتی که توسط بیمه پوشش داده نشود، توسط خود مرکز تأمین خواهد شد.

 این مرکز توسط مدل سومالیایی، واریس دیری، راه‌اندازی شده و سازمان‌ها و افراد چندی از جمله سازمان فرانسوی «سرزمین زنان»‌ از افتتاح آن استقبال کرده‌اند.

 این مرکز، علاوه بر ارائه خدمات به قربانیان، برای تشویق زنان برای مراجعه نیز اقداماتی انجام داده است. ازجمله، زنانی که به مرکز خیاطی ماماآفریقا در برلین مراجعه می‌کنند، از سوی مدیر این مرکز، حاجیه کبا، که خود قربانی ختنه بوده و اکنون از فعالین مبارزه با آن است، زنان با این مرکز پزشکی آشنا شده و آنان را به مراجعه و جراحی تشویق می‌کنند.

 مبارزه فرهنگی

زنانی که در کشورهای آفریقایی و آسیایی مورد ختنه قرار می‌گیرند به دلیل ماهیت تابوی این امر و پذیرفته بودن آن در جوامع‌شان، انگیزه ناچیزی برای مقاومت در مقابل ختنه دارند. زنانی که در مقابل ختنه استقامت کرده باشند از سوی جامعه طرد شده و ناپاک خوانده می‌شوند. این امر در نهایت می‌تواند به کاهش شانس ازدواج و انزوای آنها بیانجامد.

 از این‌روست که حاجیه کبا، زن اهل گینه که اکنون در آلمان زندگی می‌کند و خود ختنه شده است، معتقد است گذشته از راه‌اندازی مراکز پزشکی برای حمایت از قربانیان، لازم است تا اقدامات فرهنگی برای افزایش آگاهی زنان و جوامع نسبت به ماهیت واقعی ختنه زنان صورت گیرد.

 ختنه زنان بایستی به عنوان یک آسیب فرهنگی و اجتماعی مورد بررسی قرار گیرد. بااین‌حال، توجه به جوانب مختلف این موضوع، به دلیل اهمیت فرهنگی آن، ضروری است. لزوم این توجه به دلیل تفاوت‌های فرهنگی کشورهای غربی و شرقی و انگیزه‌های متفاوت هریک برای مبارزه با ختنه زنان است.

 از جمله دلایلی که برای مبارزه با ختنه از سوی رسانه‌های غربی عنوان می‌شود، از میان رفتن امکان «خودارضایی»‌ فرد به دلیل برداشته شدن کلیتوریس است. این در حالی است که خودارضایی در فرهنگ کشورهای اسلامی ‌به دلیل حرمت دینی آن پذیرفته شده نبوده و طرح چنین امری شائبه‌های فرهنگی را به همراه دارد.

 همچنین، در معرفی مرکز گل صحرا -که احیای کلیتوریس نیز در آن انجام می‌شود- به انگیزه این مرکز برای کسب شناخت بیشتر پزشکی در طول جراحی‌ها نیز اشاره شده است. به این ترتیب، و با توجه به این که هزینه نهایی که برای چنین جراحی‌ای بر عهده افراد گذارده می‌شود «صفر» است، می‌توان گفت دلایل راه‌اندازی این مرکز صرفاً‌ موضوع حقوق بشر نیست.

  ۱۶ بهمن ۱۳۹۲

منبع: http://goo.gl/7JwQIZLeave a reply

Your email address will not be published.

مشاوره حقوقی رایگان برای قربانیان خشونت خانگی

روزهای شنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۶ عصر تا ۱۰ شب مشاوران خانه امن پاسخگوی شما هستند.

مشاوره حقوقی رایـــگان

شماره تماس: ۸۵۳۱۲۶۰۰-۰۲۱