صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »  آیا وصیت نامه عادی ا...
بهمن
۱۷
آیا وصیت نامه عادی اعتبار دارد؟
پرسش و پاسخ قانونی
۱
, , ,
image_pdfimage_print

 وصیت ممکن است به صورت سند رسمی تنظیم بشود یا به صورت سند عادی و خود نوشت. زنانی که وصیت نامه های عادی و خودنوشت از شوهرشان باقی مانده است، پرسش هائی را در ارتباط با درجه اعتبار وصیت نامه های خودنوشت با خانه امن در میان می گذارند. یکی از آنها را انتخاب کرده و با خوانندگان سایت در میان می گذاریم.

پرسش:

از شوهرم یک وصیت نامه با خط و امضای خودش به جا مانده که در آن من را “وصی” قرار داده است تا علاوه بر سهم الارثی که طبق قانون به من تعلق می گیرد، اختیار داشته باشم به صوابدید خود و بر حسب آن چه شوهرم خواسته از قبیل خرید نماز و روزه و مانند آن، نسبت به یک سوم ماترک دخل و تصرف داشته باشم. اکنون یکی از سه فرزندم این وصیت نامه را قبول ندارد و می گوید بی اعتبار است. آیا او درست می گوید؟ چگونه می توانم با موضوع برخورد قانونی داشته باشم به نحوی که حقی هم نا حق نشود.

پاسخ:

به موجب ماده ۲۷۸ قانون امور حسبی « وصیت نامه خود نوشت در صورتی معتبر است که تمام آن به خط موصی نوشته شده و دارای تاریخ روز و ماه و سال به خط موصی بوده و به امضای او رسیده باشد.»

در این ماده قانونی منظور از موصی شخصی است که وصیت نامه را نوشته و امضا کرده است. در مورد شما موصی شوهرتان است که وصیت نامه به خط و امضای اوست.  بنابراین اگر وصیت نامه این مشخصات را دارد از نظر قانونی معتبر است.

پرسش:

ولی فرزندم می گوید که از نظر شرعی زن نمی تواند وصی بشود.

پاسخ:

چنین نیست.احکام شرع در تعارض با وصی شدن زن نیست.

پرسش:

در این وضعیت که قرار گرفته ام نمی توانم به وصیت عمل کنم. تکلیف چیست؟

پاسخ:

چون بین وراثه در باره اعتبار این وصیت نامه اختلاف وجود دارد، باید بروید دادگاه و تنفیذ وصیت نامه را از دادگاه بخواهید. اگر دادگاه پس از استماع ایرادهای فرزند یا فرزندان تان ، خط و امضای شوهرتان را پس از رسیدگی و اخذ نظریه کارشناسی تایید کند و همچنین مدارک و دلائلی از سوی ورثه ارائه نشود مبنی بر این که وصیت نامه به زور و بر پایه تهدید واکراه از موصی اخذ شده است، آن را تنفیذ می کند و پس از قطعی شدن حکم،  شما می توانید با استفاده از اختیارات مندرج در وصیت نامه، به وظائفی که در وصیت نامه برای شما تعیین شده در جای “وصی” عمل کنید.



Leave a reply

Your email address will not be published.

مشاوره حقوقی رایگان برای قربانیان خشونت خانگی

روزهای شنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۶ عصر تا ۱۰ شب مشاوران خانه امن پاسخگوی شما هستند.

مشاوره حقوقی رایـــگان

شماره تماس: ۸۵۳۱۲۶۰۰-۰۲۱