صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و حقوق  »  کودک همسری و اعدام ف...
بهمن
۱۵
۱۳۹۲
کودک همسری و اعدام فرزانه مرادی
بهمن ۱۵ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و حقوق
۵
, , , ,
image_pdfimage_print

 31804

 

سحر امینی- روزنامه نگار

 چیز زیادی از زندگی نمی دانستم. پانزده ساله بودم که پای سفره عقد نشستم. در حالی که خودم هیچ نقشی در ازدواجم نداشتم. خانواده شوهرم از اقوام دور پدری ام بودند و من و احمد زندگی مشترک را شروع کردیم. در حالی که من تنها ۱۶ سال داشتم یک بچه  در دامانم بود. ۱۹ سالگی عاشق پسر جوانی به اسم سعید شدم. او مرد خوبی بود و از من خواستگاری کرد اما چون شوهر داشتم نمی توانستم با او ازدواج کنم. سعید پیشنهاد قتل احمد را داد و من مخالف بودم اما  بعد از مدتی تحت تاثیر حرفهای سعید قرار گرفتم.  سعید وادارم کرد به این کار تن بدهم تا با هم ازدواج کنیم. سال ۱۳۸۶ بود و من تازه پا به ۲۰ سالگی گذاشته بودم.

شب حادثه در حالی که شوهرم خواب بود سعید وارد خانه شد. هنوز چند دقیقه نگذشته بود که او با یک چاقو چند ضربه به احمد زد و او را کشت. سعید فریبم داد و گفت چون من فرزند دارم پدر و مادر شوهرم من را قصاص نمی‌کنند. او چاقوی خون‌آلود را پاک کرد و آن را به دست من داد. من هم وقتی دستگیر شدم قتل را گردن گرفتم اما بعد هرچه به ماموران گفتم فریب حرف‌های سعید را خورده‌ام فایده‌ ای نداشت و نتوانستم بی‌گناهی‌ام را ثابت کنم. این گفته های فرزانه مرادی است. زنی که امروز ۲۶ ساله و در آستانه حکم اعدام قرار دارد. حکمی که اگر اولیای دم او را نبخشند در زندان اصفهان اجرا خواهد شد چرا که این پرونده در دادگاه کیفری استان اصفهان رسیدگی و قضات این دادگاه فرزانه را محاکمه و به قصاص محکوم کردند. این رای در دیوان عالی کشور نیز تایید و به واحد اجرای احکام فرستاده شد. در حالی که همه‌چیز برای مجازات فرزانه مهیا بود عبدالصمد خرمشاهی، وکیل مدافع فرزانه با ارائه درخواست اعاده دادرسی باعث به تعویق افتادن اجرای حکم شد اما چندی پیش روز ۱۳ بهمن ماه به عنوان زمان تازه اجرای حکم اعلام شد.در حالی که  پدر و مادر احمد همچنان بر خواسته‌شان مبنی بر قصاص فرزانه اصرار دارند. پدر احمد چند روز قبل در این خصوص گفت: من مطمئنم که عروسم، پسرم را کشته است و باید مجازات شود. من و همسرم به هیچ قیمتی حاضر به بخشیدن او نیستیم. اظهارات این مرد در حالی است که دختر ۱۰ ساله فرزانه بعد از دستگیری او به خانواده شوهرش سپرده شده و در صورتی که فرزانه قصاص شود او مادرش را نیز از دست خواهد داد. درهمین حال مادر فرزانه درآخرین گفت‌وگویش با خبرنگار ما گفت: از اولیا‌ی دم می‌خواهم دخترم را ببخشند. او مرتکب اشتباه شده و امیدوارم خانواده مقتول حداقل به خاطر نوه‌ام فرزانه را ببخشند.

محمدرضا بندرچی، وکیل پایه یک دادگستری دراین باره گفت: پرونده‌های قتل دو جنبه عمومی و خصوصی دارد. در صورتی که اولیای دم خواسته‌شان قصاص باشد و دادگاه نیز رای به قصاص بدهد حکم باید اجرا شود و هیچ چیز به‌جز رضایت اولیای دم نمی‌تواند مانع اجرای حکم شود. وی همچنین درباره پس گرفتن اقرار اولیه از سوی فرزانه گفت: اقرار اولیه مهم‌تر از اقرارهای بعدی است و اصولا اقرارهای بعدی بی‌فایده است مگر اینکه خلاف آن به قاضی ثابت شود.از سوی دیگر شهناز سجادی، حقوقدان نیز درباره پرونده فرزانه گفت: وقتی حکم قصاص قطعی شد، فقط رضایت اولیای دم یا پذیرش اعاده دادرسی می‌تواند جلوی اجرای حکم را بگیرد.

عبدالصمد خرمشاهی وکیل فرزانه مرادی  پس از خبر انتشار اعدام وی در روز شنبه ۱۲ بهمن ماه٬ به خبرگزاری ایسنا گفت : ابلاغیه اجرای حکم به صورت رسمی به او ارسال نشده و موکلش  از دو روز قبل به انفرادی منتقل شده و  قرار بود حکم اعدام صبح روز یکشنبه اجرا شود ولی بر اساس اطلاعاتی که از خانواده موکل کسب کرده ام حکم تاکنون اجرا نشده است و اجرای حکم قصاص نفس موکلش به تعویق افتاده است تا فرزانه داوری بتواند موفق به اخذ رضایت از خانواده همسرش شود .این وکیل دادگستری خاطر نشان کرد: هنوز از دلیل اجرا نشدن حکم موکلم مطلع نیستم . به گزارش عرش نیوز محمد رضا حبیبی دادستان اصفهان اظهار کرد: در حال حاضر دادیار و مسئول زندان در حال مذاکره با اولیای دم برای گرفتن رضایت هستند و امکان اینکه اولیای دم از قصاص فرزانه مرادی گذشت کنند وجود داردو تلاش ما برای جلوگیری از اجرای این حکم تنها به خطر فرزند متهم است.(۱)

در این میان سازمان عدالت برای ایران در گزارشی با عنوان ” زنگ خطر ”  و با درج خبر اعدام فرزانه مرادی نوشت :

فرزانه که در زمان کودکی شوهرداده شد و در حالی فردا به پای چوبه دار میرود که آمار رسمی منتشر شده در ایران از افزایش آمار ۳۵درصدی ازدواج دختربچه ها در پنج سال گذشته است. بر اساس این آمار فقط در سال ۱۳۹۱، دست کم یک هزار و ۵۳۷ دختر زیر سال ۲۹ هزار و ۸۲۷دختر ۱۰ تا ۱۴ ساله در ایران به اجبار، ازدواج کرده اند. به عبارتی این سازمان در جریان واکاوی پرونده فرزانه مرادی ازدواج زیر سن قانونی و ازدواج های اجباری را از دلایل بسیاری از بزه کاری های اجتماعی از جمله این قتل می داند.(۲)

 همچنین  حسین رئیسی وکیل دادگستری و حقوق دان در گفت و گو با خانه امن می گوید: مطابق مقررات قانون مدنی در بخش حقوق خانواده  اجازه ازدواج دختر در نخستین ازدواج در شرایط باکرگی با پدر است و متاسفانه طبق ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی پدر می تواند دخترش را حتی در سنین کمتر از ۱۳ سال (منوط به اجازه دادگاه) شوهر دهد. البته با تاسف باید گفت که عدم کسب اجازه از دادگاه خللی به اصل عقد و ازدواج وارد نمی سازد فقط از نظر تشریفاتی ازدواج با ایراد مواجه است، همین شرایط سبب شده است و سبب می شود تا دختران کمتر از ۱۳ سال نیز شوهر داده شوند. در نتیجه ازدواج دختران خردسال را نیز به نوعی تسهیل شده است.

در باره ازدواج فرزانه باید گفت که به دلیل ۱۵ ساله بودن او ازدواج وی در ظاهربا ایرادی روبرو نبوده است. وی در باره مغایرت قوانین ایران با کنوانسیون حقوق کودک و پروتکل های الحاقی به آن معتقد است که دولت ایران با حق شرط به این کنوانسیون پیوسته و خود را موظف به رعایت همه مواد این کنوانسیون نمی داند هر چند که  من معتقدم این بخش از مقررات بین المللی حقوق بشر به دلیل اینکه همه حقوق کودکان حقوق بشر تلقی میشوند،از یک طرف و خدشه ای که به اصل رضایت در ازدواج های سنین کودکی وارد است، از طرفی دیگر الزمی است و ازدواج کودکان زیر ۱۸ سال باید مطلقا ممنوع گردد و از وقوع آن جلوگیری کرد.

 از منظر دیگر نیز تسهیل ازدواج کودکان عواقب متعدد خطرناک دارد و سبب فاصله گرفتن جامعه از واقعیتهای خود می شود. در حقیقت فرزانه و امثال او بسیارند زنانی که قربانی ازدواج های اجباری سنین کودکی  و عواقب ناگوار آن هستند.

منابع: http://goo.gl/AfX2q4

http://goo.gl/zDYJlc 1. مهديه said on بهمن ۱۶, ۱۳۹۲

  قصاص باید برای قاتلان پا برجا باشد. قتل عمد باید مجازات اعدام داشته باشد. بقیه انواع اعدام باید برداشته شود اما کسی که عمداً یک جان را می ستاند باید بداند که جان خودش را هم خواهند ستاند.

 2. دای said on اسفند ۱۳, ۱۳۹۲

  همیشه باید علت بزه مشخص شود وعلاج گردد ورسیدگی به معلول فایده ای ندارد.ازدواج زیر ۱۶ سال کاملا” اشتباه است وهیچ دفتر ثبت ازدواجی نباید اقدام به ثبت ازدواج کند . قانون گذاران باید در تصحیح این قانون اقدام کنند .قوانین نسبت به زمان تغییر میکنند .آن زمانی که خانواده ها دختران کمتر از ۱۳سال شوهر میدادند پدر ومادر پسر تعهد حفظ ونگهداری وتامین هزینه پسرخود وهمسر را میگردند .ولی در این زمان چنین رسمی وجود ندارد واگر هم تعهدی داده شود در اسرع وقت این تعهد شکسته خواهد شد.آقایان قدیمی یادشان هسیت که ۵۰تا ۶۰ سال پیش نسیه( غرض )بدون گذاشتن چک ویا سفته مردم بهم میدادند ،ولی اکنون حتی با گذاشتن دها چک ویا سفته کسی غرض به کسی نمیدهد حتی اگر برادرش باشد.زیرا اعتماد بهم از بین رفته و وجود ندارد.لذا درزمان فعلی لازم است افراد خود برای خودشان تصمیم بگیرند نه پور ویا مادر وپدر ومادر فقط نیتوانند راهنما باشند.

 3. منصور said on اسفند ۱۵, ۱۳۹۲

  درست است که عفو بسیار خوب است ، اما خداوند خود فرموده است : ” ای خردمندان برای شما در قصاص زندگی وجوددارد”(بقره-۱۷۹).
  این مطلب پر سوز گداز ، بیشتر از آنکه به ترویج عفو در جامعه کمک کند ، موجب بدگمانی به قوه ی قضائیه می شود .
  به گونه ای مطلب تنظیم شده است که گویا یک بیگناه ، قصاص شده است و قضات نیز کاملا اشتباه کرده اند .
  از قدیم گفته اند : ” فرشته ی عدالت کور است”یعنی اگر بخواهد به ضجه ها و ناله های گناهگاران نگاه کند، هرگز به عدالت حکم نمی دهد.
  من هم مثل همه ی انسان ها از مرگ یک انسان دل آزرده می شوم چه مقتول و چه قاتلی که قصاص می شود ، اما آیا با عفوهای پی در پی که این سال ها شاهدش بوده ایم از میزان جرم و جنایت کم شده است .؟
  این آقای الف که از او یاد می شود چه رابطه ای با این خانم داشته است؟ چرا داستان کامل نقل نمی شود؟
  در آخر آقای خرمشاهی آیا در مورد مشابهی که خدای ناکرده برای شما پیش آید ، گذشت می کنید؟

  • نازنین said on اسفند ۲۱, ۱۳۹۲

   ایول. بالاخره یکی هم حرف دل مارو زد. مردیم انقدر مزخرف شنیدیم. بابا زنه خودش میگه با قاتل همدستی داشته و خودش آگاهانه در رو به روی قاتل باز کرده ، باز مظلوم نمایی میکنه و میگه گناهکار نیست. چرا باید دلسوزی نابجا کرد؟ مگه قتل اتفاقی رخ داده که انتظار دارید بخشیده بشه؟ با این جور دلسوزی ها فقط به تعداد قتل ها و خلاف ها افزوده میشه و بس. مگه مردم جگرگوششون رو از سر راه آورده بودند که اینقدر راحت باید از چنین چیزی بگذرند.

 4. درست است که قاتل محکوم به قتل عمد باید اعدام شود اما چرا در این زمینه تنها آن زن مقصر شمرده شده است و مرد همدستش که به گفته ی خود فرزانه قاتل اصلی هم همان بوده و ضربات اصلی چاقو را وارد کرده نباید مجازات شود؟. هم چنین این که نباید تنها ظاهر جرم انجام گرفته در نظر گرفته شوند بلکه باید به عوامل پنهان پشت هر بزهی نیز توجه کرد.

Leave a reply

Your email address will not be published.

مشاوره حقوقی رایگان برای قربانیان خشونت خانگی

روزهای شنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۶ عصر تا ۱۰ شب مشاوران خانه امن پاسخگوی شما هستند.

مشاوره حقوقی رایـــگان

شماره تماس: ۸۵۳۱۲۶۰۰-۰۲۱