صفحه اصلی  »  کارگاه های آموزشی  »  بدون مدیریت زمان ادا...
بهمن
۱۱
۱۳۹۲
بدون مدیریت زمان اداره کارگاه آموزشی ممکن نیست
بهمن ۱۱ ۱۳۹۲
کارگاه های آموزشی
۰
, ,
image_pdfimage_print

9128998742_340d3cac28

عکس:  Levestane

فیروزه فروزانفر- روزنامه نگار

       یکی از مهمترین نکات در برگزاری هر کارگاه آموزشی ، اداره یک انجمن یا حتی زندگی شخصی توجه به مدیریت زمان است  به این معنا که ازفرصت ها و لحظه هایی که در یک کارگاه آموزشی فراهم می شود درست استفاده کنیم . شرط اصلی مدیریت زمان هدف گذاری، برنامه ریزی، دقت و تلاش در جهت رسیدن به اهدف کارگاه است. اصولا برای دستیابی به  هدف , هر ساعت از کارگاه نیاز به مدیریت زمان دارد و اگرنه امکان دستیابی به هر نتیجه ای نا ممکن است والبته مدیریت زمان وابسته به یکایک اعضای شرکت کنند درکارگاه نیز هست. چرا که بدون همکاری وهمیاری دستیابی به اهداف کارگاه میسر نیست. یک تسهیلگر خوب برنامه ریزی کارگاه را بر اساس توان شرکت کنندگان و اولویتها انجام میدهد و بدون در نظر گرفتن این دو عنصر نمیتواند زمان را بخوبی مدیریت کند. اما به هر حال مسئول مدیریت زمان با تسهیلگر و یا آموزشگر کارگاه آموزشی است .

به عنوان یک تسهیلگر نکات زیر را در نظر بگیرید .

قبل از شروع هر گونه فعالیتی  برنامه درسی را مرور کنید . تحلیل و بررسی کنید . احتمالاتی که ممکن است زمان را تلف کند در نظر بگیرید و از یک دفترچه برای ثبت وقایع استفاده کنید . فعالیت های غیر ضروری را بشناسید و برای کاهش آن برنامه ریزی کنید .

سپس وقتهای مرده یا کارهای که زمان ما را می ربایند را حذف کنید. زمان های که تا به خودمان می آییم می بینیم زمان به انتها رسیده و وقت مان تمام شده و این اصلا خوشایند نیست. صحبت های کم اهمیت، مهمانان ناخوانده، تلفن های مزاحم و بی اهمیت، دوباره کاری، ناتوانی در نه گفتن به خواسته های بی جا و برای هر کاری امروز و فردا کردن از جمله این کارها هستند .

سعی کنید کارهایی را انجام دهید که به آنها احتیاج دارید. این نوع کارها را در فهرست کارهای روزانه کارگاه یادداشت کرده و بعد کارها را اولویت بندی کنید. با انجام این عمل کارگاه را کنترل می کنید و در پایان روز احساس خوبی خواهید داشت. همچنین می دانید که چه فعالیت هایی را انجام نداده اید و روز بعد آنها را به اولویت های روزانه اضافه خواهید کرد. مدیریت صحیح زمان وابسته به تفکیک کارهای مهم و غیرمهم است. اگر می خواهید درست عمل کنید از کارهای غیرمهم فاکتور بگیرید و صرف نظر کنید. فراموش نکنید که مدیریت زمان نه تنها یک فن نیست ، بلکه هنر است و نیازمند تکنیک و خلاقیتی است که بهره وری بیشتری برای زندگی یا شغل و تحصیل و اهداف شما ایجاد میکند . به عبارتی با کسب این مهارت ابتدا ما باید خودمان را مدیریت کنیم تا بتوانیم کلاس و یا کارگاهی را که در زمان محدودی اجرا میشود اداره کنیم . در واقع مدیریت زمان تغییر رفتار در خود ماست و یک برگ کاغذ و یک قلم گام اول است و البته تحلیل نوشته ها و نقاطی که نتوانسته یا توانسته ایم به آن عمل کنیم تمرین برای مدیریت زمان در برنامه های بعدی است .

اصولا روش اداره کلاس با روش کار گاهی نه تنها برای یادگیری بهتر است که برای صرفه جویی در زمان و بهینه سازی زمان نیزدارای اهمیت  هست. در مطالب بعدی بیشتر درباره مدیرت زمان در اداره کارگاه آموزشی توضیح می دهیم .Leave a reply

Your email address will not be published.