صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  برابری حقوق زن و مرد...
بهمن
۸
۱۳۹۲
برابری حقوق زن و مرد، در قانون اساسی جدید تونس
بهمن ۸ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
,
image_pdfimage_print

Saudi women walk inside the Faysalia shopping centre in Riyadh

عکس:  Zamanalsamt

خانه امن:  دو روز پیش کشور تونس با اکثریت مسلمان وارد تاریخ سیاسی تازه ای شد که در آن دموکراسی، برابری حقوق زن و مرد، آزادی مذاهب و حقوق شهروندی تضمین شده است.

سه سال پس از انقلاب تونس که پاره ای از تحولات بهار عربی است، این قانون اساسی از تصویب مجلس موسسان گذشت. در این مجلس به مدت دو سال بحث و جدل میان نمایندگان احزاب اسلامی و سکولار به صورت جدی ادامه داشت و سرانجام آنها توانستند با گفت و گو به این نقطه نظر مشترک برسند که باید متناسب با منافع ملی و تحولات جهانی و رشد خواسته های مردم تونس که در انقلاب این کشور به صورت مطالبات آزادی خواهانه، متجلی شد، به هم نزدیک  شوند. کار آسانی نبود و دست آورد کنونی که یک قانون اساسی دموکراتیک و مبتنی بر “برابری حقوقی زن و مرد” است، مسیر دشواری را پشت سر گذاشته است.

به گفته کارشناسان، این قانون اساسی یکی از پیشروترین نمونه ها در جهان عرب است و می تواند در جای یک مدل مورد استفاده دیگر کشورهای منطقه قرار بگیرد. در این قانون اساسی، “اسلام” مذهب رسمی است. اما حکومت بر پایه قوانین شریعت بنا نشده است. این قانون اساسی خدا ناباوران و پیروان ادیان غیر ابراهیمی را هم به رسمیت می شناسد و از آن بیش، برای زنان و مردان حقوق برابر را تضمین کرده است.

نمایندگان سکولار ( طرفداران جدائی دین و حکومت) و طرفداران حکومت دینی در مجلس موسسان، با رفع اختلاف های بنیادی با یکدیگر، کشور را در مسیری دموکراتیک و صلح آمیز قرار داده اند و بر اساس قانون اساسی بر این باور تاکید کرده اند که در کشورهای با اکثریت مسلمان، برابری حقوقی زن و مرد امری شدنی است و دموکراسی قابل دستیابی است. قانون اساسی جدید تونس فصل تازه ای را در زندگی زنان مسلمان جهان می گشاید که راه حق خواهی، بر پایه برابری را پیش روی آنان هموار می کند.

رهبر حزب اسلامی تونس، بزرگترین حزب این کشور، پس از تصویب قانون اساسی جدید در مصاحبه ای با خبرنگار بی بی سی گفت: ” خدا لطف کرده و ما را قادر کرده انقلابی کنیم که برای دنیا روشنگر بوده است…، خدا به ما لطف کرد، چون اتحادمان را با وجود اختلاف نظرها، به نام یک ملت حفظ کرده ایم.”

“خانه امن” در اولین فرصت، جزئیات این قانون اساسی را در ارتباط با حقوق برابر و حقوق خاص زنان، در اختیار می گذارد.Leave a reply

Your email address will not be published.