صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  زنانی که پشیمان نمی ...
بهمن
۶
۱۳۹۲
زنانی که پشیمان نمی شوند
بهمن ۶ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, ,
image_pdfimage_print

303577_537

عکس : مشرق نیوز

رویا تاجی – روزنامه نگار

” باید می کشتمش”

این دفاع آخر زنی بود که شوهرش را با چکش کشت. با صورتی که هیچ نشانی از پشیمانی نداشت به قاضی نگاه کرد و گفت: “حقش بود”، یک عمر او با مشت به سر من کوبید، یک بار هم من ، به سرش کوبیدم” .

قاضی چکشش را روی میز کوبید و حکم را خواند: “اعدام”

این اولین زن محکوم به “شوهر کشی ” نیست، آخرین هم نخواهد بود. این روزها آمار شوهر کشی زیاد شده، این را نسرین افضلی، فعال حقوق زنان می گوید.

او می گوید: زنانی که شوهرانشان را می کشند ، هرگز پشیمان نمی شوند و می گویند ” حقش بود ، باید می کشتمش”.

این روزها دیگراخبار زنانی که شوهرانشان را می کشند عجیب نیست. بند زنان زندان ها این سال ها پر شده از زنانی که  متهم به قتل شوهران خود بوده اند .

نسرین افضلی با درباره پدیده شوهرکشی می گوید: نه تنها در ایران بلکه در همه دنیا زنان برنامه ریزی شده شوهران خود را می کشند، یعنی برای آن نقشه می کشند و مطابق نقشه، قتل را اجرا می کنند. اما در قتل هایی که زنان به دست همسرانشان کشته می شوند مردان برای کشتن همسرانشان برنامه قبلی ندارند. آنها در لحظه تصمیم می گیرند و بدون  پیش زمینه قبلی و ناگهانی زن خود را می کشند.

این فعال حقوق زنان می گوید: خیانت مرد در زندگی  انگیزه‌ مهمی برای دوسوم شوهرکشی‌ها بوده است. این که زن فکر می کند در طول زندگی مشترکش که تنها به خانه داری، زایمان و بچه داری پرداخته و از فرصت های شغلی اجتماعی چشم پوشی کرده است. حالا با خیانت روبرو شدن بزرگترین ضربه روحی برای اوست و قوی ترین انگیزه برای کشتن همسرش را به او می دهد

این فعال حقوق زنان به تجاوز به عنف و داشتن خواسته های غیر متعارف جنسی از سوی همسر اشاره کرد و گفت: طبق قانون و شرع زن وظیفه دارد در هر شرایط روحی و روانی در اختیار همسرش باشد، دلیلی که می تواند انگیزه دیگری باشد برای ارتکاب به قتل. چرا که زن خود را حتی در مقابل قانون بی پناه می بیند و حتی نمی تواند اعتراض خود را از خواسته غیر متعارف همسرش به دادگاه ببرد. بنابر این زنی که سال ها احساس حقارت کرده نمی تواند آن را از ذهن خود پاک کند و در نهایت تصمیم به انتقام می گیرد.

بررسی‌هایی که از ۱۰ زن که شوهرانشان را کشته اند و در زندان‌های اوین تهران و رجایی‌شهر کرج بسر می برند بعمل آمده بیانگر آن است که، همه آنها با برنامه‌ریزی و نقشه قبلی مبادرت به قتل کرده اند. ۹ نفر از زنان به هیچ وجه از قتل همسران‌شان پشیمان نبودند و هشت نفرشان حتی خود را‪ بی‌گناه می‌دانستند.

چرا زنان شوهران خود را می کشند؟

فاطمه دیگر طاقت نیاورد، به شوهرش سم داد، او را کشت و دستانش را قطع کرد. فاطمه می گوید: “دستانش را قطع کردم  چون با همین دستانش دماغم را شکست.”

او در زندان عادل‌آباد شیراز به سر می‌برد. وکیل فاطمه توانست رضایت اولیای دم را جلب کند تا او اعدام نشود.

فاطمه قربانی خشونت خانگی همسرش بود، اما زمانی که نتوانست از راه قانونی حقش را بگیرد، خودش دست به خشونت زد. نسرین افضلی فعال حقوق زنان می گوید: زنانی که سال ها تحت خشونت قرار می گیرند بیشتر اقدام به قتل همسرانشان می کنند .

او این رفتار زنان را اینگونه بیان می کند: در ایران راه های کنترل خشونت بسته است، مهمترین راه “قانون” است که در بسیاری از موارد به نفع زنان نیست. قوانینی مثل” حق طلاق” “حضانت بچه” و مباحث اقتصادی که در پی طلاق برای آنها رخ می دهد .

این فعال حقوق زنان می گوید: در کشور های توسعه نیافته که حقوق زنان در آن تعریف مشخصی ندارد و زنان از یک حاشیه امن اقتصادی بهره مند نیستند شوهر کشی رواج بیشتری دارد.

از نگاه افضلی مهمترین عاملی که زنان را مجبور به همسر کشی می کند، خیانت یا چند همسری بودن مردان است. چرا که زن احساس می کند سال ها در زندگی تلاش کرده، و تنها یک هشتم از اموال او را ارث می برد و زمانی که پای یک زن دیگر در میان باشد همان یک هشتم ارث هم دوباره بین او و ” هوو” اش تقسیم می شود.

شوهر کشی با اجیر کردن مرد ها

اکرم در خانواده‌ای فقیر بزرگ، سیزده سالگی به عقد پسر عمویش درآمد. بعد از این که  شوهرش زن دیگری گرفت طلاقش داد و در سن ۲۰ سالگی به اجبار پدرش این بار با عتیقه‌فروشی ۷۵ ساله ازدواج  کرد.

او می گوید: شوهر دومش، دختر نوجوانش را آزار جنسی می داد. اکرم درخواست طلاق می‌کند اما قاضی موافقت نمی‌کند. او برای کشتن همسرش با یک مرد شریک می شود و شوهرش را می کشد. اکرم یک ‌بار تا پای چوبه‌ دار هم رفت: ولی خانواده اش حتی موقع قصاص او هم به زندان نیامدند .

پروین ذبیحی عضو کمیته علیه خشونت های ناموسی از آمارها می گوید: بررسی آمارهای قتل مردان توسط زنانشان در۱۵ استان مشخص کرد که ۳۳ درصد زنان خودشان مباشر قتل بوده اند،  ۲۲ درصد به صورت مشارکتی  شوهرانشان را کشته اند و۲۸ درصد در قتل همسرانشان معاونت داشته اند .

در استان تهران نسبت زنان همسر کش به مردان در زندان ۲۱ درصد ومردان ۱۸ درصد در خوزستان زنان ۹ درصد ومردان ۵ درصد ودر گلستان ۶درصد در زنان ومردان دو درصد بوده است .

به گفته این فعال حقوق زنان: ۶۶ درصد از زنانی که شوهرانشان را کشته اند اظهار داشته اند که در طول زندگیشان مورد خشونت قرار گرفته اند و۵۸ درصد قصد طلاق داشته که با مخالفت همسر ووالدین مواجه گشته واز ترس جدایی از فرزند وعدم توانایی مالی مجبور به ادامه زندگی شده اند و زمانی که دیگر تحمل زندگی پراز مشقت و خشونت را نداشتند تاب نیاوردند وبرای خود چاره ایی جز کشتن همسر ندیده اند .

او با استناد به تحقیقات انجام شده در این مورد می گوید: زنانی که قربانی خشونت ودر تداوم خشونت بوده اند، همسر خود را شکنجه گر می پندارد وبارها آرزوی مرگش را می کردند .

پروین ذبیحی عضو کمیته علیه خشونت های ناموسی می گوید: اعتیاد و وجود همسر دوم به صورت رسمی یا صیغه  وقوع قتل را بالا می برد همچنین در خانواده هایی که از اقشار پایین جامعه هستند وهیچ نزاعی را نمی توانند با گفتگو و به صورت مسالمت آمیز حل کنند، وقوع قتل بیشتر رخ می دهد.

بر اساس تحقیقات: “بیشتر مردان همسر کش پس از اقدام به عمل منجر به قتل، پشیمان می شوند و همسر خود را به بیمارستان می رسانند تا شاید نجات یابد و بیش از یک چهارم از مردان همسرکش که در زندان‌ هستند خودشان را به مراجع قانونی معرفی کرده اند اما زنان معمولا بعد از قتل پشیمان نیستند، خود را بی‌گناه می دانند و حتی پس از سال‌ها حبس، اقرار به قتل نمی‌کنند.”

پروین ذبیحی می گوید: ساختار خانواده و نقش های خانوادگی در ایران هنوز از استحکام و ارزش خاصی بر خوردار است  و این جامعه سنت زده بر حفظ کانون خانواده  به هر قیمتی حتی وجود خشونت خانوادگی به شکل خشونت جسمانی وضرب وجرح وتوهین وتحقیر تاکید دارد.

او می گوید: در خانواده های بی کانون که در آن اثری از مهر ومحبت وجود ندارد امکان بروزهرخشونتی از جمله همسر کشی وجودارد.

ازدواج ایرانی ، با بنیان اجباری

بهجت درانتظار حکم اعدام است، او به کمک شریک جرمش در مقابل چشمان سه فرزندش، شوهرش را خفه کرد.

دکتر مهرداد درویش پور جامعه شناس به ریشه یابی شوهر کشی در ایران می پردازد و دو عامل را در این زمینه بررسی می کند .

او می گوید: ازدواج ها در ایران بر بنیاد اجبار استوار است. اجبار اقتصادی خانواده، یا دل نگرانی از مجرد ماندن یا محدودیت های جنسی، بنابر این ساختار خانواده و ساختار ازدواج به میزان قابل توجهی جنبه اجبار دارد نه اختیار

تن دادن به یک زندگی اجباری شاید در کوتاه مدت آسان باشد ولی ادامه این روند به طلاق های عاطفی منجر خواهد شد.

این جامعه شناس می گوید: اگر قانون این امکان را به زن بدهد که به راحتی از همسرش جدا شود، مسئله همسرکشی کمتر خواهد شد اما قوانین دست و پا گیر و سخت برای زنان، به افزایش این آمار دامن می زند.

او با اشاره به این که امکان انتخاب آزاد همسر برای زنان وجود ندارد می گوید: وقتی قوانین از زن پشتیبانی نمی کند زنان برای خلاصی از یک زندگی اجباری به دنبال راه حل می گردند، یکی ازآنها رواج پدیده جدیدی است که زنان متاهل معشوقه دارند

این فعال حقوق زنان گرایش زنان متاهل ناراضی به سوی یافتن معشوقه را در حال رشد دانسته و ادامه می دهد:  این امر دیر یا زود در زندگی این زنان تناقض ایجاد می کندو زندگی زن با معشوقه در معرض خطر قرار می گیرد، این زنان دو راه پیش رو دارند. یا باید اززندگی مشترکشان خلاص شوند و یا باید از معشوقه خود بگذرند. در نتیجه زن و معشوقه اش برای وصلت با یکدیگر نقشه کشتن همسر را سازماندهی می کنند.

به گفته درویش پور: در این سی سال ایدئولوژی زن ستیزی در ایران حاکم بوده ولی تاثیرات جهانی شدن، همچون مهاجرت،  اینترنت، ماهواره ها و…. باعث شده که زنان  تا حدودی به نوعی آگاهی جنسیتی دست بیابند .

او گفت: زنانی که اقدام به شوهر کشی می کنند، اول در تلاشند که از طریق قانون خود رااز زندگی اجباری خلاص کنند، اگر نشد سعی به مهاجرت دارند و اگر قانون و همسر باز هم از طلاق و مهاجرت آنها جلوگیری کند، احتمال اقدام به شوهر کشی برای خلاصی از شرایط موجود بالا می رود. البته ناهنجاری های اجتماعی و استیصال در رشد این رویکرد نقش کلیدی دارند.Leave a reply

Your email address will not be published.