صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »  آیا هلیا دخترک 8 ماه...
بهمن
۴
۱۳۹۲
آیا هلیا دخترک ۸ ماهه را قانون کشته است؟
بهمن ۴ ۱۳۹۲
پرسش و پاسخ قانونی
۰
,
image_pdfimage_print

خوانندگان سایت “خانه امن” از قتل “هلیا” هشت ماهه به دست پدرش در وان حمام، به شدت ابراز نگرانی و تاثر کرده و کنجکاوانه این پرسش را با ما در میان می گذارند که دستگاه قضا و عدالت با این پدر ستمگر که جان دخترک ۸ ماهه اش را گرفته است چه می کند. آنها انتظار دارند پدر هلیا به اشد مجازات قتل عمد محکوم بشود و عموما بر این عقیده پافشاری می کنند که وقتی پدر یا مادر، فرزند خود را به صورت عمدی و چنین بیرحمانه به قتل می رساند، باید مجازات او در قوانین کشوری، از دیگر جانیان شدیدتر باشد.

به لحاظ دریافت این پرسش ها و نظرات، یک پرسش را انتخاب کرده و در این ستون آن را مورد بحث قرار می دهیم.

پرسش:

قانون با پدر هلیا ی ۸ ماهه چه می کند؟ اقرار کرده که هلیا را در وان خفه کرده و گفته است ” در یک لحظه دستم را روی سینه هلیا گذاشته و او را زیر آب فشار دادم. او پس از مدتی دست و پا زدن آرام گرفت”.  بنابراین جای تردید نیست که پدر فرزندش را عمدا” کشته است. آیا مادر هلیا می تواند از او شکایت کند و قصاص بخواهد؟

پاسخ:

متاسفانه پاسخ منفی است. پدر را به موجب قانون مجازات اسلامی که اخیرا در سال ۱۳۹۲ هم اصلاح شد، بابت قتل فرزندش نمی کشند. بنابراین مادر حتی اگر مصرانه قصاص قاتل فرزندش را بخواهد، دادگاه شکایت او را رد می کند. فقط می تواند خون بهای فرزند از دست رفته اش را مطالبه کند.

پرسش:

در قانون یک چنین حقی به پدر داده شده؟

پاسخ:

بله. نه تنها به پدر که به جد پدری یعنی پدر پدر هم این چنین حقی داده شده. جد پدری هم اگر نوه اش را در هر سن و سالی که باشد عمدا” بکشد، قصاص نمی شود.

پرسش:

ممکن است مستند قانونی این موضوع را اعلام کنید؟

پاسخ:

اگر قانون مجازات اسلامی را باز کنید در فصل سوم که شرایط عمومی قصاص را شرح می دهد، ماده ۳۰۲ به این شرح است: : “قصاص در صورتی ثابت می شود که مرتکب، پدر یا از اجداد پدری مجنی علیه نباشد…”

پرسش:

صحیح…، پس حق مادر داغدیده در این میان چه می شود؟

پاسخ:

مادر می تواند دیه که همان خون بهاست را مطالبه کند. همین و دیگر هیچ.

پرسش:

هلیا دختر بوده . آیا خون بهای او با خون بهای پسر برابر است؟

پاسخ:

خیر. اگر پسر بود و پدر او را کشته بود خون بهایش معادل یک انسان کامل محاسبه می شد. ولی چون مقتول دختر است، خون بهایش نصف یک انسان کامل است.

پرسش:

حتما پدر هلیا همه این ها را می دانسته که دست به این جنایت زده است.

پاسخ:

اگر هم نمی دانست در اصل موضوع تفاوتی نمی کرد. قانون صراحت دارد بر ابراز محبت نسبت به پدران و اجدادپدری که فرزند یا نوه خود را عمدا به قتل می رسانند.

پرسش:

اگر مادر مرتکب قتل فرزند یا نوه بشود، حکم قانونی چیست؟

پاسخ:

مادر در این صورت حسب خواسته پدر یا جد پدری فرزندی که به قتل رسیده یا دیگر صاحبان خون، قصاص می شود.

پرسش:

دلیل این درجه از تخفیف و محبت نسبت به پدر و جد پدری چیست؟

پاسخ:

این را باید از قانونگزاران کشور بپرسید . ما نمی دانیم. به نظر می رسد حق ولایت قهری بر فرزند و نوه که در قوانین ایران در انحصار پدر و جد پدری است، مالکیت بر “جان” را نیز شامل می شود.

پرسش:

پس هلیا را “قانون” کشته است ؟Leave a reply

Your email address will not be published.