صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  ارتقای حق دادخوهی فر...
بهمن
۱
۱۳۹۲
ارتقای حق دادخوهی فردی کودکان در چارچوب ارکان ملل متحد
بهمن ۱ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

10369_887 عکس: مهرخانه

از این پس، کمیته این قابلیت را خواهد داشت که به شکایات فردی یا گروهی کودکان در مورد نقض حقوق مندرج در کنوانسیون حقوق کودک، پروتکل اختیاری در مورد وضعیت کودکان در مخاصمات مسلحانه و پروتکل اختیاری در مورد فروش کودکان، پورنوگرافی و فحشای کودکان رسیدگی کند.

کمیته حقوق کودک ملل متحد، به‌عنوان رکن نظارتی بر اجرای کنوانسیون حقوق کودک، اعلام کرد که متعاقب تصویب پروتکل اختیاری کنوانسیون حقوق کودک در مورد رسیدگی به شکایات فردی کودکان، توسط دولت کاستاریکا در ژوئیه ۲۰۱۴ (به عنوان دهمین دولتی که به پروتکل پیوسته و برای لازم‌الاجرا شدن پروتکل هم، تصویب ده دولت لازم بوده است)، این پروتکل از این پس لازم‌الاجرا خواهد بود.

به گزارش مهرخانه، بر طربق پروتکل حاضر، کودکان یا نمایندگان آنها می‌توانند شکایت خود را در خصوص موارد ادعای نقض حقوق و آزادی‌های مندرج در کنوانسیون حقوق کودک، به کمیته حقوق کودک ارائه کنند. در صورت احراز نقض این امر، کمیته دولت‌ها را ملتزم به جبران خسارت از کودکان قربانی خواهد کرد.

این پروتکل می‌تواند در مواردی که مکانیسم‌های رسیدگی قضایی به موارد نقض حقوق بشر کودکان فاقد کارآیی لازم هستند، در راستای تضمین برخورداری کودکان از حقوق و جبران خسارت وارده بر آنان، در صورت نقض‌های ارتکاب، مؤثر واقع شود.

همچنین کمیته حقوق کودک از لازم‌الاجرا شدن پروتکل حاضر که در خصوص رسیدگی به شکایات فردی کودکان است، به عنوان یک گام رو به جلو در راستای احقاق حقوق کودکان در سراسر جهان یاد کرده است، زیرا با پیوستن دولت‌ها به این پروتکل، کودکان نیز همانند بزرگسالان توانمند خواهند شد و می‌توانند به‌منظور احقاق حقوق خود، به یک مرجع بین‌المللی (کمیته حقوق کودک) مراجعه کنند.

اما با این وجود، رئیس کمیته حقوق کودک خاطرنشان کرده است که همچنان دولت‌ها باید با ایجاد اصلاحات و تحولات قانون‌گذاری، اجرایی و قضایی، سیستم قضایی داخلی خود را در جهت تضمین هر چه بیشتر رعایت حقوق کودکان ارتقا بخشند تا کودکان بتوانند با توسل به مراجع قضایی داخلی، حقوق خود را مطالبه کنند.

رئیس کمیته حقوق کودک همچنین اذعان داشت: از این پس، کمیته این قابلیت را خواهد داشت که به شکایات فردی یا گروهی کودکان در مورد نقض حقوق مندرج در کنوانسیون حقوق کودک، پروتکل اختیاری در مورد وضعیت کودکان در مخاصمات مسلحانه و پروتکل اختیاری در مورد فروش کودکان، پورنوگرافی و فحشای کودکان رسیدگی کند.

همچنین کمیته می‌تواند در راستای احقاق حقوق کودکان و در صورت لزوم، مبادرت به اتخاذ تدابیر تأمینی یا موقتی علیه دولت‌های خاطی، اقدام نماید.

۳۰ دی ۱۳۹۲

منبع: http://goo.gl/1xtfd6Leave a reply

Your email address will not be published.