صفحه اصلی  »  تجربه ها و خاطره ها  »  خشونت خانگی در چین، ...
بهمن
۱
۱۳۹۲
خشونت خانگی در چین، سنتی و عادی
بهمن ۱ ۱۳۹۲
تجربه ها و خاطره ها
۰
, ,
image_pdfimage_print

343849629_3891d39ff2_o

عکس:  yewenyi

ترجمه: ویدا بالیخانی

خشونت خانگی در چین چنان قدیمی و عادی است که مردم وقتی با آن مواجه می شوند تنها برای عکس گرفتن متوقف می شوند.

چند تابستان پیش در تورنتو، زوجی را در خیابان در حال جدا شدن دیدم بعد از چندین دقیقه دادو فریاد زن بلند شد و به طرف پیاده رو برگشت سپس مرد مچ دستش را کشید و به شدت و نیروی زیادی پشت او را تکان داد و او را به زمین انداخت.

او در دم متوقف شد،  طوری که اگر هر کسی این حادثه را می دید تصور می کرد که بیش از حد خشونت به خرج داده، بعد مرد تلاش کرد که به او کمک کند که از زمین برخیزد زن با ضربه محکمی او را از خودش دور کرد و زیر لب گفت  دیگر هیچوقت اینطوری به من دست نزن . چند غریبه ای که در حال گذشتن از آنجا بودند از زن پرسیدند آیا حالش خوب است؟ و مراقب او بودند تا زمانی که عشق قدیمی اش به جهت مخالف حرکت کرد.

مهم نیست در کجای چین هستم من اغلب صحنه های مشاجره و دعوای زوج ها را در مراکز عمومی می بینم به استثنای اینکه جیغ شان حتی بلند تر و تیزتر و گستره خشونت  غالبا” بیشتر است.در حقیقت جرو بحث های مملو از اشک، پیچاندن بازو، هل دادن و لگدزدن در خیابان های بیجینگ آنقدر رایج است که باعث شد من کنجکاو شوم که شاید این قسمتی از تشریفات محلی پیدا کردن جفت است.

عابران بندرت توقف می کنند اگر آنها توقف کنند تنها با بی خیالی نگاه می کنند و هیچ مداخله ای نمی کنند برخی اوقات یک نفر تلفنش را در می آورد اما فقط برای گرفتن عکس از آن منظره با دوربین تلفن شان به جای زنگ زدن برای کمک وقتی تماشاچیان کارشان را بطور کامل انجام دادند بدون گفتن حتی یک کلمه ، به راهشان ادامه می دهند و آن جفت را برای ادامه نزاعشان بدون ایجاد اختلالی در آن ترک می کنند.

یک بار در “بیجینگ”  وقتی در راه بازگشت به منزل بعد ازیک شام دیرهنگام بودم،  دیدم چه چیزی بحران اصلی “زن بودن” است. یک مرد در سن و سال کالج در حال کشیدن او بر روی زمین بود بازوی او در زاویه غیر طبیعی قرار داشت بطوری که او ناله می کرد و با ضعف بر پیاده رو چنگ می انداخت من ایستادم و به مرد گفتم تمامش کن. هر دو آنها به سرعت برگشتند مرد چنگ هایش را رها کرد و زن به سرعت پشت او مخفی شد. او ( زن) من من کنان و ناراحت وانمود کرد که همه چیز روبراه  است و آنها با هم دست در دست هم به سرعت دور شدند ، این باعث شدکه من حس کنم من کسی هستم که پایم را از گلیمم درازتر کردم.

بعنوان یک خارجی در چین دارم کم کم متوجه می شوم که چه چیز رفتار مناسب قانونی و اجتماعی تلقی می شود. اما باید اعتراف کنم پیچیده ترین قسمت قانون جایگاه زن درجامعه چینی است.

تقریبا” همه دوستان چینی زن زیر ۴۰ سال من ، فارغ التحصیل دانشگاه هستند و از استقلال مالی برخوردارند . آنها در مقامات و پست های بالایی قرار دارند و در منزل نیز مسئولیت های مهمی را بر عهده دارند . حساس ترین نقشی که مردان در زندگی آنان بازی می کنند حمل کردن کیف دستی شان است . من کنجکاو بودم چطور این زنان قدرتمند که در اطراف می بینی در همان خیابان هایی که  زنان دیگرکتک می خورند و بر زمین کشیده می شوند راه می روند.

اخیرا” ” لی یان” یک زن “سی چوانی” بخاطر کشتن شوهرش پس از تحمل یک سال خشونت های بی رحمانه او، به مرگ محکوم شد این تناقض را در نظر داشته باشید. با وجود موقعیت غم انگیز زنان چینی بیش از نیم قرن است که آنان هنوز حقوق مساوی برای حفاظت از خود مانند مردان ندارند.

البته در آنجا تفاوت هایی وجود دارد که وضعیت لی یان ها را از دیگر هم سالان من متمایز می کند، او ۴۱ ساله است قسمتی از نسلی قدیمی تر که هنوز با طرز فکر طرفداران کنفسیوس که طرفدار برتری  مردان هستند بزرگ شده اند.او و شوهرش در شهرستانی در حدود ۲۰۰ کیلومتری “چنگدو” زندگی می کنندکه دومین شهربزرگ در جنوب غربی است.

در جوامع روستایی زنان تابع آداب و رسوم  و سنتی هستند که اجازه داده تحت خشونت فیزیکی خانگی قرار گیرند این به عنوان یک تضمین در خانواده های طبقه متوسط محسوب می شود.

اما به عنوان تجربه ای که “لی یان” تلویحا” با آن مواجه بود این تقزیبا” برخی از چالش هایی است که زنان چین با آن مواجه هستند.

دوستی که از من خواست تنها با اسم انگلیسی اش “تینا” از او یاد کنم . تجسمی از یک زن مدرن، و متجدد است. او تحصیل کرده و داری مدرک فوق لیسانس از دو تا از بهترین دانشگا ه ها است و اوقاتی را در اروپا گذرانده است. اتومبیل شخصی خودش را دارد، و برای یک شرکت چند ملیتی در “بیجینگ” کار می کند. او نیز با خشونت خانگی که در چین بسیار عادی است مواجه است.

تینا در “هبی” متولد شده و به سختی از موقعیت درجه دومی که در آن رشد یافته آگاهی دارد . به عنوان تنها وارث پدری که آرزو داشت فرزند پسری داشته باشد او همیشه می دانست که باعث نا امیدی پدرش شده است. پدرش  توانایی ها و ذکاوت او را مورد حمله قرارمی  داد، هر چند معمولا” فقط لفظا” اینکار را می کرد، با این وجود برای او دردناک بود. اما تینا از طرف مادرش تحت خشونت فیزیکی قرار داشت. کسی که او را بی رحمانه تحت فشار قرار می داد، تا در مدرسه نسبت به دیگران برتری داشته باشد. سخت گیری های شدیدی برای بیدار نگاه داشتن وی برای مطالعه طولانی تر و خسته کننده اعمال می شد. تنبیهات شدیدی بخاطر اشتباهاتی که در تکالیفش انجام داده بود در مورد او اجرا شد.

به هر حال مطابق رسوم، تینا هیچوقت در مورد مشکلاتش با دیگران صحبت نکرد. این بسیار شرم آوربود برای یک نفر که در مورد روابط خانوادگی اش در جمع های عمومی صحبت کند تا اینکه اعضای خانواده اش را مورد خشونت قرار دهد .بر اساس گفته تینا و تمامی کسانی که من با آنها صحبت کردم در آنجا تعریف روشنی از معنای خشونت وجود ندارد.

چین قانون داخلی معینی برای تعریف اینکه خشونت خانگی چیست و اینکه چگونه باید کنترل شود ندارد.

در پرونده لی یان پلیس محلی، فدراسیون زنان و کمیسیون محله همگی دادخواست مستقیم او را برای کمک ، به بهانه اینکه این یک مسئله خانوادگی است رد کرده بودند.

 اما وقتی که او خودش ناچارا” وارد عمل شد و شوهرش را به قتل رساند. سیستم قضایی به دنبالاشد مجازات برای لی یان که حکم اعدام است بود. در مقابل در مواردی که مردان مرتکب خشونت خانگی می شدند به ندرت احکامی حتی تا ۷ سال برایشان صادر می شد و آنهایی که پرونده هایشان در دادگاه رسیدگی می شد طرفین وارد سیستم عمیقا” فاسد ارتباطات شخصی که guanxi نام دارد می شوند.

این قدرت ارتباط غیر رسمی( پارتی بازی) چین است که بوسیله بسیاری از خانواده ها و مردان قدرتمند اداره می شود که متکی به حل و فصل مشکلاتشان از طرق زد وبند هستند.

شوهر کی یان ظاهرا” از خانواده مرفه محلی بود که می توانست از guanxi برای وارد کردن فشار به مراکز قانونی و دیگران برای استفاده از روش دیگر کند.

در یک گفتگوی آنلاین دوستی توضیح داد چینی ها در حال حاضر آگاهی حقوقی کافی ندارند ۵۰۰۰ سال ریشه تاریخی – مدیریت مردم بسیار بهتر از مدیریت قوانین است- پس ما اگر اتفاقی بیافتد به سراغ قوانین و مقررات نمی رویم .این لوح یک فرهنگ است که قربانی باید با سکوت در پشت درهای بسته رنج بکشد یا با سیستمی که بر علیه آنهاست بجنگند.با اینکه من با زنان واقع بینی درباره غلبه بر مشکلات شان صحبت می کردم اما  آنها هم معتقد بودند که همه چیزها به مرور زمان حل می شود.

در چین مدرن هیچ چیزی برای مدتی طولانی باقی نمی ماند سرانجام حتی آداب و رسوم اجتماعی و قوانین حکومتی تسلیم ارتقاء موقعیت اجتماعی زنان می شوند.

سرانجام تینا از محیط خانه ای که در آن مورد خشونت قرار می گرفت برای تحصیل فرار کرد. و او با جدیت گفت هرگز به آنجا باز نخواهد گشت او به دنبال کسی بود که استانداردهای او را برای ازدواج داشته باشد. او آرزو دارد روزی مادر شود دختر یا پسر فرقی ندارد.  او به من گفت: من به آنها احترام گذاشتن به همه را یاد می دهم و از همین طریق به آنها می آموزم که هرگز خشونت را تحمل نکنند.

منبع: http://finance.yahoo.com/news/domestic-violence-ingrained-china-people-172654417.htmlLeave a reply

Your email address will not be published.