صفحه اصلی  »  ارتباطات موثر  »  سوال درست، کلید ارتب...
دی
۲۶
۱۳۹۲
سوال درست، کلید ارتباطات دو جانبه
دی ۲۶ ۱۳۹۲
ارتباطات موثر
۰
, ,
image_pdfimage_print

2201907500_6f0741be40_o

عکس:  the Italian voice

فیروزه فروزانفر- روزنامه نگار

 اگر سوال اشتباهی بپرسی، احتمالا جواب اشتباهی نیز خواهی گرفت یا حداقل جواب مناسبی نخواهی گرفت. پرسیدن سوال درست کلید ارتباطات دو جانبه، تبادل اطلاعات و برگزاری یک کارگاه موفق است. چنانچه  سوال مناسب بپرسید ودر شرایط درست سوال کنید، شما می توانید مهارت های ارتباطی تان را بهبود ببخشید ،  روابط قویتری ایجاد کنید، افراد را به شکل موثرتری مدیریت کنید و فرصت یادگیری را برای دیگران نیز ایجاد کنید. به هر حال سوال جز لاینفک برگزاری یک کارگاه و یا جلسه سخنرانی است بنابراین مناسب است  با برخی از تکنیک های معمول و زمان استفاده (یا زمان عدم استفاده) از آنها آشنا می شویم. اصولا سوال دارای تقسیم بندی متفاوت است. می توان سؤال ها را بر اساس هدف، محتوا و نحوه مطرح کردن طبقه بندی کرد – اما ابتدا سه نوع طبقه بندی اصلی را با هم مرور کنیم . سوالات بسته، باز و هدایت کننده. هر کدام از این نوع سؤال ها را باید در جای خود استفاده کرد. به تقسیم بندی زیر توجه کنید.

سوالات بسته

سؤال های بسته را معمولا سؤال هایی می دانند که با «بله» و «خیر» پاسخ داده می شوند، اما در واقع هر سؤالی که پاسخ آن کوتاه باشد را می توان سؤال بسته دانست. سؤال های بسته را در طول مصاحبه و برای چک کردن آمار، اسامی، عناوین شغلی و نام مکان ها می توان به کار برد.

  آیا شما صحنه تصادف را دیدید؟ خیر

 نام ایشان چیست؟علی

 اما نباید فراموش کرد که مصاحبه ای که سؤالات بسته زیاد و در نتیجه پاسخ های کوتاه زیادی داشته باشد، گفت و گوی  خوبی از آب در نمی آید.

سوالات باز

پاسخ مطلوب در سؤال های باز باید طولانی تر باشد.

 دقیقا تفاوت این دو زبان در چیست؟

 یکی از انواع سوال های باز، تکرار است. این نوع سؤال زمانی به کار می آید که به نظر می رسد سوال  شونده هنوز حرف های بیشتری برای گفتن دارد. در اینجا به طور غیر مستقیم، به دنبال دریافت اطلاعات هستیم.

من تنها فردی بودم که در آن سانحه زنده ماند.

سکوت

 شما تنها فردی بودید که زنده ماند؟

 سؤالات بسطی  زیر مجموعه سؤالات باز هستند و برای دریافت اطلاعات بیشتر و جزئی تر استفاده می شوند. زمانی که می خواهیم معلم یا تسهیل گر مثال های بیشتری برای گفته های خود بیاورد، از این سؤال ها کمک می گیریم. در اینجا اصطلاح «به طور مثال»، ارزش خود را به خوبی نشان می دهد.

  شرکت ما برای پیشبرد این برنامه ایده های جدیدی ارائه کرده است. ممکن است در مورد مهم‌ترین آن ها کمی بیشتر توضیح دهید؟

 علاوه بر سؤالات بسطی، سؤالات توضیحی نیز زیرمجموعه سؤالات باز هستند. هرچه بیشتر در عرصه مصاحبه تجربه کسب کنید، به وضوح خواهید دید توضیح بیشتر خواستن در مورد آنچه مصاحبه شونده گفته است، از اهمیت بالایی برخوردار است.

 بعد از این، نیروهای روسی وارد منطقه شدند و آنجا را اشغال کردند. درست متوجه شدم. نیروهای روسی بعد از نیروهای گرجی وارد منطقه شدند؟

 در بسیاری از اوقات ممکن است تنها به خاطر بد شنیدن کلمات آموزشگر، بد ادا کردن کلمات و استفاده از کلماتی که ممکن است باعث سوء تفاهم شوند، نیاز به توضیح بیشتر باشد. مصاحبه کننده همیشه باید به پرسیدن سؤالات توضیحی عادت داشته باشد. معمولا سؤالات توضیحی را اینگونه باید شروع کرد:

 من درست متوجه شدم، شما معتقدید که …

 آنچه شما می گوید بدین معنا است که…

 سؤالات باز اگر به خوبی انتخاب شوند، باعث می شوند توجه آموزش گر جلب و برای ادامه دادن صحبت هایش ترغیب شود، چرا که با این کار مصاحبه شونده نشان می دهد که به شنیدن حرف های او علاقه مند است. تنها نکته منفی در این مورد ممکن است زیاد صحبت کردن معلم   باشد که در این مورد نیز در صورتی که از ابتدا به او بفهمانیم که دقیقا به دنبال چه چیزی هستیم، مشکل قابل حل است.

گاندی می گوید: قبل از تربیت شاگرد باید معلم تربیت کرد و معلم خوب معلمی است که اجازه می دهد شاگردان سوال کنند و سوال درست را به آنها می آموزد و  می داند که به چه سوالی کجا باید پاسخ گوید . آموزش گر خوب شاگردان را درگیر سوالات می کند   و از درگیری آنها با سوالات به آنها آموزه های نو یاد می دهد .۱

بنابراین به عنوان یک تسهیل گر یا آموزش گر همواره به روند ایجاد سوال فکر کنید .

۱-      http://lahzehaekodaki.blogfa.com/post/64Leave a reply

Your email address will not be published.