صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  بررسی آمار کودک آزا...
دی
۲۶
۱۳۹۲
بررسی آمار کودک آزاری در دو ماهه آبان و آذر
دی ۲۶ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

10314_598

عکس: مهرخانه

انواع اشکال کودک‌آزاری شامل ۲۰% جسمی، ۳۷% عاطفی، ۲۷% غفلت، ۶% جنسی، ۶% آموزشی و ۴% بهره‌کشی بوده است. فرد آزاررسان در کودک‌آزاری‌ها نیز ۵۱% پدر، ۲۶% مادر، ۱۱% نامادری، اقوام و مسئولان مهدکودک و دوستان هر یک با ۴% را شامل می‌شوند.

به گزارش مهرخانه،  فرشته صدر نوری عضو انجمن حمایت از حقوق کودکان درخصوص موارد مختلف تماس با انجمن حمایت از حقوق کودکان در دو ماهه آبان و آذر امسال اظهار داشت: کل ارجاعات آبان ماه به انجمن حمایت از حقوق کودکان ۲۶ مورد بوده است، که از این میان ۴۰% آن در مورد دختران و ۶۰% در مورد پسران بوده است.

فرشته صدرنوری در گفتگو با خبرنگار مهرخانه، با بیان این مطلب تصریح کرد: ارجاع‌دهنده موارد کودک‌آزاری در ۲۵% مادران، ۱۹% بستگان، ۱۹% همسایگان، ۱۲% صدای یارا، ۱۷% اعضای انجمن و دیگر سازمان‌های مردم‌نهاد و ۳% مسئولان مدارس، بوده‌اند. همچنین پدران کودکان آزاردیده هم‌ردیف سامانه تلفنی ۱۱۸، اینترنت و کتاب اول هر یک با دو درصد از ارجاع‌دهندگان مددجویان به شمار می‌روند.

وی در مورد دیگر جزئیات این کودک‌آزاری‌ها خاطرنشان کرد: انواع اشکال کودک‌آزاری شامل ۲۰% جسمی، ۳۷% عاطفی، ۲۷% غفلت، ۶% جنسی، ۶% آموزشی و ۴% بهره‌کشی بوده است. فرد آزاررسان در کودک‌آزاری‌ها نیز ۵۱% پدر، ۲۶% مادر، ۱۱% نامادری، اقوام و مسئولان مهدکودک و دوستان هر یک با ۴% را شامل می‌شوند.

این مددکار اجتماعی درخصوص نوع ارتباط میان والدین گفت: در کل این موارد، ۱۹% والدینی بودند که جدا شده، ۱۳% مشاجره و درگیری، ۳۰% دارای بیماری‌های روحی و روانی، ۲۶% اعتیاد یک یا هر دو والد، ۵% زندگی جدا از هم والدین و ۷% فوت والدین را داشته و در دیگر موارد والدین زندگی مشترک داشته‌اند.

وی درخصوص سطح تحصیلات تماس‌گیرندگان نیز گفت: سطح تحصیلات تماس‌گیرندگان به ترتیب دیپلم و بالاتر از دیپلم و بیشترین تماس‌ها به ترتیب از مناطق ۱۱، چهار و پنج تهران و شهرستان‌های کرج،‌ گرگان و ورامین بوده است.

وضعیت کودک‌آزاری در آذرماه امسال

همچنین صدرنوری در خصوص آمار کودک‌آزاری در آذر ماه گفت: در آذر ماه ۱۴ مورد کل تماس با دفتر انجمن گرفته شده که از این میان ۶ مورد کودک‌آزاری و ۸ مورد مسائل مددکاری و مشاوره‌های خانوادگی در زمینه مسائل کودکان مانند: نفقه و حضانت و حق ملاقات مادر با کودک بوده است. همچنین از ۶ مورد کودک‌آزاری ۳ مورد دختر و ۳ مورد پسر بوده‌اند. افراد ارجاع‌دهنده کودک‌آزاری‌ها نیز در چهار مورد مادر، یک مورد اقوام و یک مورد نیز غریبه و فرد آزاررسان در ۲ مورد پدر، یک مورد پدر و مادر، ۲ مورد افراد غریبه و یک مورد مسئولین مدرسه بوده‌اند.

وی افزود: همچنین اشکال کودک‌آزاری‌ها شامل ۶ مورد عاطفی، ۶ مورد غفلت و یک مورد آزار جسمی بوده است. البته باید در نظر داشت که انواع کودک‌آزاری‌ها می‌تواند با یکدیگر هم‌پوشانی داشته باشد و چند مورد از آنها با هم در یک مورد صدق کند.

این مددکار اجتماعی ادامه داد: در میان ۶ مورد کودک‌آزاری، به لحاظ نوع روابط والدین و کودکان، در سه مورد والدین جدا شده، ۲ مورد کودک دارای زندگی و والدین عادی و در یک مورد هم دارای درگیری و مشاجره بوده‌اند.

عضو انجمن حمایت از حقوق کودکان در نهایت به شماره جدید انجمن صدای یارا اشاره کرد و گفت: شماره ۴۲۱۵۲ شماره جدید انجمن است که به تازگی پس از تلاش‌های فراوان راه‌اندازه شده تا تماس با مرکز برای کودکان راحت‌تر و به‌خاطر سپردن آن آسان‌تر باشد. این شماره که تمام اعدادش تنها در ۲ ردیف اول شماره‌های روی تلفن قرار دارد، و حتی با شکل می‌تواند در ذهن کودکان ماندگار شود، باعث شده میزان تماس‌ها با مرکز افزایش یابد.

۲۵ دی ۱۳۹۲

منبع: http://goo.gl/U0AuMWLeave a reply

Your email address will not be published.