صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  ازدواج کنید، وام مسک...
دی
۲۵
۱۳۹۲
ازدواج کنید، وام مسکن تان افزایش می یابد
دی ۲۵ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

 

1286352_141

عکس: yjc.ir

 انارکی از ابلاغ مصوبه بانک مرکزی مبنی بر افزایش سقف تسهیلات خرید و ساخت مسکن خبر داد و گفت: بخشنامه افزایش سقف تسهیلات مسکن، تا پنجشنبه به شعب ابلاغ می‌شود. «سقف تسهیلات مسکن برای زوج‌ هایی که از روز تصویب این مصوبه ازدواج کنند، ۵۰ میلیون می شود.»

به گزارش شبکه خبر، رحیمی انارکی، رئیس مرکز برنامه‌ریزی و ارزیابی عملکرد بانک مسکن، گفت: با تصویب «شورای پول و اعتبار»، سقف تسهیلات مسکن برای زوج‌ هایی که از روز تصویب این مصوبه، ازدواج کنند، ۵۰ میلیون تومان و تسهیلات ساخت و خرید مسکن فقط از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن به مبلغ ۳۵ میلیون تومان افزایش می‌ یابد.

 مصوبه افزایش سقف تسهیلات خرید و ساخت مسکن را دیروز، سه شنبه، ۲۴ دی ۱۳۹۲، اداره اعتبارات بانک مرکزی به بانک مسکن ابلاغ کرد.

 وی تاکید کرد: پس از ابلاغ این مصوبه بانک مرکزی به بانک مسکن، بخشنامه آن در حال آماده شدن و ارسال به شعب است که احتمال می رود این بخشنامه، امروز یا در نهایت فردا، به شعب ابلاغ شود.

 به گفته وی، متقاضیان می توانند پس از ابلاغ بخشنامه، به شعب مراجعه و از جزئیات آن استفاده کنند.

 با تصویب «شورای پول و اعتبار»، سقف تسهیلات مسکن برای زوج‌ هایی که از روز تصویب این مصوبه ازدواج کنند، ۵۰ میلیون تومان و تسهیلات ساخت و خرید مسکن، فقط از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن، به مبلغ ۳۵ میلیون تومان افزایش می‌یابد.

 متن مصوبه شورای پول و اعتبار به شرح ذیل است:

۱-      سقف تسهیلات ساخت و خرید مسکن، فقط از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن به مبلغ ۳۵۰ میلیون ریال افزایش می‌یابد.

 تبصره۱ – درخصوص تسهیلات ساخت، تقسیط سهم الشرکه تسهیلات مشارکت مدنی مجاز است.

 تبصره ۲ – متقاضیان واجد شرایط دیگر حساب‌ های تعهدی بانک مسکن در صورت تمایل می‌ توانند به صورت استفاده توأمان از طریق تدارک اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن تا سقف این ماده بهره مند شوند.

۲-      به منظور کمک به تامین مسکن زوج های جوان، سقف تسهیلات خرید برای هر یک از زوجین که تاریخ وقوع عقد آنها از ۱۷/۱۰/۱۳۹۲ به بعد باشد، تا سقف مبلغ ۲۵۰ میلیون ریال و جمعا معادل مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال بر روی یک واحد مسکونی (اخذ یک واحد مسکونی به عنوان وثیقه هر دو وام) از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن تعیین می‌شود.

 بانک مسکن موظف است متون قرارداد اعطای این تسهیلات را به گونه‌ ای تنظیم کند که وصول مطالبات بانک در مراحل قضائی و اجرایی با مشکل رو به رو نشده و در عمل، زمینه افزایش مطالبات معوق بانک را فراهم نسازد.

۳-      اعطای تسهیلات جعاله تعمیر و تکمیل واحد مسکونی از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن تا سقف مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال به ازای هر واحد مسکونی مجاز است.

۴-      دوره بازپرداخت حداکثر تا ۱۲ سال تعیین و کمتر از آن با توافق بانک و مشتری میسر خواهد بود.

۵-      از تاریخ ابلاغ این مصوبه، جهت حصول اطمینان از تعادل منابع و مصارف، بانک مسکن موظف است هر سه ماه یک بار گزارش عملکرد منابع و مصارف حساب سپرده سرمایه گذاری ممتاز را تهیه و به بانک مرکزی ارائه نماید.

 ۶-      ملاک تعیین نرخ سود فروش اقساطی خرید مسکن، ماده (۹) مجموعه سیاست های پولی، اعتباری و نظارتی مصوب ۲۰ دی ماه ۱۳۹۰ بوده و تبصره (۲) ماده مزبور، فقط ناظر بر تسهیلات اعطایی از محل حساب های صندوق پس انداز مسکن بانک مسکن است.

 ۲۵ دی ۱۳۹۲

منبع: http://goo.gl/Up8XlxLeave a reply

Your email address will not be published.