صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  ادعای دوسویه بودن را...
دی
۲۳
۱۳۹۲
ادعای دوسویه بودن رابطه، ترفند مردان متجاوز در محل کار
دی ۲۳ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۲
, , ,
image_pdfimage_print

390736_1961710381763_1123099178_n

 ماهرخ غلامحسین پور- نویسنده و روزنامه نگار 

 به یک خانم منشی آراسته خوش برخورد، خوش پوش، مجرد و با روابط عمومی قوی و برخوردی راحت نیازمندیم با حقوق مکفی…..

این قصه واقعی است. من نمی توانستم در جلسه خواستگاری خواهرم حاضرم باشم. مرا با وب کم به آن جمع راه داده بودند. به هر حال این هم از مختصات زندگی مدرن امروزی است. این که همه چیز حتی خواب های ما و خواستگاری هامان هم رایانه ای شده. صفحه مانیتور نشسته جای گل و نقل و نبات و شیرینی های خانگی زنجفیلی…..

اما برای سومین بار است که هم پدر من و هم پدر آن جوانک روبروی هم نشسته اند و گارد گرفته اند. ساز و برگشان هم همان رجز خوانی های این شش ساله است. خنده دار است که در سال ۲۰۱۳ دو جوان عاشق و بالغ روبروی هم نشسته اند با چشم هایی که اشک در ته چشم خانه هاشان نشسته و عهد بسته اند که این بار دیگر قید این عشق زخمی را بزنند و بروند رد کارشان. اما چیزی که می خواهم برایتان تعریف کنم حدیث عشق و عاشقی دو جوان ناکام و وامانده نیست. جریان یک تفکر است.

پدرم می گوید: آقاجان من صد بار گفتم باز هم می گویم من دختر به شما نمی دهم، بروید رد کارتان.

و پدر جوانک جواب می دهد: والله بالله ما هم الان به زور و فشار پسرم اینجائیم. ما هم به این وصلت راضی نیستیم. این پسر مغز خر خورده. برایش شرکت زده ام به چه عظمت. این همه دفتر و دستک و منشی و کارمند. می گویم باباجان تو هنوز جوانی خودت را چرا پابند این خزعبلات و دردسرها می کنی؟ آگهی استخدام بده یک دخترک ترگل و ورگل و زیبا بیاور بگذار دم دستت. هم تلفنت را جواب می دهد هم عشق دنیا را می کنی. هر وقت هم دیدی دارد سریش می شود ردش می کنی می رود رد کارش می روی سراغ نفر بعدی

آزار جنسی در محل کار. اعتراض به معنی اخراج

با تغییر شرایط زندگی و نیز تغییر نقش زنان و مردان در دنیای مدرن و حضور هر چه بیشتر زنان در عرصه­های اقتصادی، پدیده آزار جنسی رو به افزایش است و همین مسئله هم لزوم تدوین قوانین حمایتی در رابطه با اشتغال زنان را افزایش می دهد. قوانینی که بتواند متضمن ایجاد محیط­های عاری از تبعیض و آزار جنسی علیه زنان باشد.

تمام زنانی که شاغلند حداقل یک بار در محیط کار خود مورد آزار جنسی قرار می­گیرند. این شکل از آزار گرچه پدیده ایی بسیار شایع است اما سطح و حتی شکل این آزارها بسته به محل کار و پایگاه اجتماعی افراد، نوع شغل، تحصیلات و میزان نیاز زنان به موقعیت شغلی شان دارای متغییرهای متفاوتی است

باید اذعان کرد که این آزارها که جزء لاینفک شرایط کاری زنان است، البته به ایران محدود نمی­شود. بلکه بر اساس گزارش دیده بان حقوق بشر، زنان در سراسر دنیا پنج برابر بیشتر از مردان در معرض سوء استفاده از سوی کارفرمایان خود هستند.

 نتایج یک تحقیق میدانی نشان داده که زنان دو برابر مردان در محیط کار خود استرس و اضطراب دارند. ترس از نگاه های انتقادآمیز، چشم چرانی و دست درازی­های جنسی و ترس از سقف­های شیشه ای که مانع رشد برابر آنان با مردان است، حیا و ترس از بی آّبرویی و وحشت از متهم شدن بخشی از این ترس هاست.

به گفته کارشناسان این شکل از آزار، از انواع آزارهای دهشت بار زیر­پوستی است که مانند تمام موضوعات مرتبط با سکس و جنسییت، تا به حال نه تحقیق جامعی درباره آن انجام گرفته، نه آماری از سوی سازمانی ارائه شده و نه از منظر جامعه شناختی یا رفتارشناسی، مصداق ها و بستر ایجاد و ترویج آن ارزیابی شده است.

 به همین دلیل است که هم در مورد علت پیدایش آن و هم در رابطه با واکنش طیف های متفاوت زنان هنگام مقابله با این شکل از آزار نظرات متفاوتی وجود دارد گرچه به یقین می توان ادعا کرد که سکوت کردن در مقابل این آسیب به ترویج پنهانی آن دامن زده است

 تا زن نکند لوس بازی/ مرد نمی کند بوسه بازی…. باور عمیق عرف نسبت به متهم بودن بالقوه زنان

شدت آزارها بسته به باید ها و نبایدهای یک جامعه و بستر فرهنگی آن متفاوت است. آمارهای محدودی که وجود دارد نشان می­دهد زنانی که متخصص نیستند در این مورد آسیب پذیرترند. آنان هم زمان با آزار جنسی، در یک چرخه ناعادلانه گرفتار می شوند که یک سمت آن را مناسبات قدرتمند مردانه تشکیل می دهد و سمت دیگر را عرف و قانونی که نه تنها حمایت گر نیست بلکه کوبنده است. عرفی که با مثل عامیانه ای همچون « تا زن نکند لوس بازی/ مرد نمی کند بوسه بازی» باور عمیق خود نسبت به متهم بودن بالقوه زن را تا مغز استخوانش تایید و تاکید می کند.

زن آزار دیده معمولا از دریچه نگاه عرف یک متهم تمام عیار است. او از سوی سایرهمکاران، به ویژه زنان همکار به عنوان کسی که زمینه مزاحمت را خودش فراهم کرده به برچسب­های مختلفی مزین می­شود و در نگاه واقعی، افکار عمومی معمولا شاکی تلقی نمی­شود بلکه متهمی است که، به علت عدم مراقبت دقیق از رفتارش در معرض خطر قرار گرفته است. از سوی دیگر فضای دادرسی­ها غالبا” مردانه است و در نهایت حکمی که در باور عرف و قانون صادر می شود چندان به نفع او نیست.

به عنوان مثال در محیط های محصوری همچون یک زیرزمین  که به یک کارگاه تولیدی غیر قانونی اختصاص داده شده و نظارتی بر عملکرد کارفرما وجود ندارد، مسلما” بستر مناسب تری برای تجاوز به محدوده خصوصی زن وجود دارد تا در یک مکان دانشگاهی. گر چه نمی­توان وجود آزارهای جنسی به وفور در محیط های دولتی را نادیده گرفت.

متاسفانه شواهد موجود نشان می دهد که با افزایش مشکلات اقتصادی و بحران بیکاری، جسارت زنان در اعتراض به آزارهای جنسی نیز کاهش یافته است.

زنان غالبا در برابر آزارهای سطح اول که به تماس فیزیکی نمی­انجامد سکوت کرده و حتی آن را انکار می­کنند. ترس از بی­آّبرویی و قضاوت شدن در محیط کار و واهمه از­دست دادن شغلی که به آن محتاجند، عدم حمایت قانونی و برچسب بی­آّبرویی از سوی سایر همکاران می­تواند بخشی از دلایل این سکوت و تجاهل باشد.

در ایران هیچ قانون حمایت گری وجود ندارد که از آزاردیدگان جنسی در محل کار دفاع کند. اگر زنی شهامت پیدا  کرده به طرح مسئله آزار جنسی خود در محل کار پرداخت از نگاه عرف  یک «متهم» است. دست نشانش می کنند و بعد از آن به بهانه های متفاوتی به سرعت کارش را از دست می دهد و دنیای اشتغال مردانه او را با برچسب ننگین «متهم» و نه «شاکی»  به بیرون از ساختار نابرابر قدرت و موقعیت تف می کند.

نبود سندیکاها به آزارهای جنسی دامن می زند

دکتر جلال ایجادی، جامعه­شناس و استاد دانشگاه­های پاریس در این ارتباط می گوید: متاسفانه نبود سندیکاها و نهادهای صنفی به میزان آزارهای جنسی در محل کار دامن زده است. در غرب یکی از راه های کنترل این قبیل رفتارهای آزاردهنده، نظارت سندیکاها و فعالیت برجسته آنان در حمایت از زنانی است که در معرض این قبیل آسیب ها قرار می گیرند. سندیکاها با آموزش زنان شاغل در این زمینه حقوق آنان را یادآوری کرده و به آنها جسارت و شهامت لازم برای طرح شکایت را داده و مواد قانونی را توضیح می دهند.

او با مقایسه وضعیت کشور فرانسه با ایران دراین مورد می افزاید: پیش از این هم دایره این اتفاقات ناخوشایند در کشورهای غربی گسترده تر از امروز بود ولی به عنوان مثال در کشوری مثل فرانسه در سال ۲۰۰۲ با تدوین قانونی به نام “قانون مدرنیزاسیون” اجتماعی که یکی از بندهای اصلی آن به مزاحمت های روانی، کلامی و فیزیکی می پردازد و نیز تعیین مجازات های مالی و حتی زندان برای فرد متجاوز، کنترل شرایط را به دست گرفتند.

ایجادی با تاکید بر این نکته که در این زمینه متاسفانه هیچ نوع آماری وجود ندارد می گوید: شواهد آشکار موجود نشان دهنده یک موج گسترده و وسیع سوء استفاده جنسی از زنان شاغل است و حتی در مواردی، با آشکار شدن موضوع پرونده های قضایی از تجاوز جنسی زنان در محل کار پرده برداشته می شود. اما در مجموع، شرایط موجود در ایران و نبود قوانین حمایت گر اجازه طرح این قبیل شکایت ها را به زنان آزار دیده نمی دهد.

باور دردناک زن فتنه گر

دکتر ایجادی می گوید:« این باور دردناک که زن، همیشه فتنه گر و در پی وسوسه مرد است تا او را از راه به در کند و غالبا ریگی به کفشش دارد باعث می شود که نگاه عرف و جامعه به زنان آزاردیده که در این زمینه به طرح شکایت می پردازند نگاه منصفانه ای نباشد. حتی در کشور فرانسه که در این زمینه ها به تابوشکنی شهرت دارد نیز، زنان به راحتی در این گونه موارد به طرح شکایت نمی پردازند. دیگر خودتان در مورد ایران حدیث مفصل را بدانید.

به هر حال این وظیفه نهادها و سازمان های غیر­دولتی است که در این زمینه به زنان آموزش بدهند به آنان جسارت ببخشند و حقوقشان را یادآوری کنند. از زنان نظرخواهی کنند و رنج های آنان را در سطح جامعه بازتاب دهند.

به هر حال دولت نسبت به این دشواری­ها و آسیب ها کاملا آگاه است اما چون پای بسیاری از مسئولین حکومتی در این گنداب ها گیر است و بسیاری از آنان خودشان هم آلوده این قبیل فسادها هستند با سلب مسئولیت خود در این زمینه سکوت می کند.  1. علیرضا said on دی ۲۴, ۱۳۹۲

    مطلب جالبی بود که روی یکی از مهم ترین مشکلات خانم ها در محیط های کاری بود. مطالبی که گفتید درسته اما همه ماجرا نیست! برخی خانم ها هم متاسفانه یاد گرفتند که از طریق برقراری ارتباط با بعضی مردهایی که موقعیت های خوبی دارند از اون ها اخاذی کنن. راجع به این پدیده هم لطفاً یه مطلب بنویسید که هر دو طرف سکه دیده بشه. ممنون از مطالب خوبتون. من و خانمم همیشه به سایت شما سر می زنیم و بیشتر مطالبتون رو می خونیم.

  2. جمشید said on دی ۲۷, ۱۳۹۲

    باید اذعان کرد که این آزارها که جزء لاینفک شرایط کاری زنان است . این گفته نویسنده را قبول ندارم زیرا خانمهایی هم هستند که سالها سرکار رفته اند اما هرگز مورد تجاوز قرار نگرفته اند البته شما نیز خود یک خانم هستید که حتما هم کارمند و اگر تجربه شما اینچنین بوده و مورد تجاوز قرار گرفته اید لطفا دیگران را مورد تهمت قرار ندهید با سپاس .

Leave a reply

Your email address will not be published.

مشاوره حقوقی رایگان برای قربانیان خشونت خانگی

روزهای شنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۶ عصر تا ۱۰ شب مشاوران خانه امن پاسخگوی شما هستند.

مشاوره حقوقی رایـــگان

شماره تماس: ۸۵۳۱۲۶۰۰-۰۲۱