صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  76 درصد زنان سرپرست ...
دی
۲۰
۱۳۹۲
۷۶ درصد زنان سرپرست خانوار زیر خط فقرند
دی ۲۰ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

IMG18255828

عکس: خبرگزاری مهر

مشاور ارشد رئیس جمهور با طرح پیشنهاد شعار ایجاد یک میلیون شغل زنانه گفت: از شهرداریها می خواهیم به دولت برای ارائه پروانه به مشاغل خانگی بویژه زنان سرپرست خانوار کمک کنند.

به گزارش مهر، اکبر ترکان روز چهارشنبه در همایش کارآفرینی و ایجاد اشتغال زنان سرپرست خانوار که در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد با بیان این مطلب گفت: باید برای توانمندسازی زنان خانوار شعاری با عنوان ایجاد یک هزار شغل زنانه داده و از تمامی دستگاه‌ها برای تحقق این شعار کمک گرفته شود.

وی افزود: از دو هزار و ۵۰۰ زن سرپرست خانوار، ۷۶ درصد زیر خط فقر هستند که این عدد، عدد بزرگی است.

به گفته ترکان در جامعه سه دسته فقیر وجود دارد که یکی از آنها فقرای شاغل هستند که بخشی از آن را زنان سرپرست خانوار تشکیل می دهند.

مشاور ارشد رئیس جمهور با اشاره به اقدام خوب دانشگاه شریف در برگزاری این همایش گفت: در این دانشگاه افراد خلاق و با استعداد وجود دارند؛ از ۲۰۰ رتبه اول دانشگاه، ۱۹۰ نفر از آنها در این دانشگاه هستند که این افراد توانایی حل بسیاری از مسائل را با آموزش و ایجاد کارآفرینی دارند.

ترکان با اشاره به اقدامات مناسب شهرداری تهران در حوزه زنان سرپرست خانوار توضیح داد: باید از مدل شهرداری تهران استفاده شود تا به یافته مناسبی برای الگوبرداری از این مدل در سراسر کشور برسیم.

وی به نقش مهم بنگاه های اقتصادی در حوزه مسائل اجتماعی و اقتصادی اشاره کرد و گفت: ما می‌توانیم در قالب بنگاه های اقتصادی طرح حامی را راه اندازی کنیم که در آن بنگاه ها حضور داشته باشند البته این طرح با اقتباس از طرح کمیته امداد است، امیدواریم که بتوانیم با طرح حامی حضور زنان سرپرست خانوار را در بنگاه ها امکان پذیر کنیم.

مشاور ارشد رئیس جمهور تصریح کرد: آموزش و سلامت از دیگر موضوعات مهم زنان سرپرست خانوار است و باید از بنگاه های اقتصادی در مسیر توانمندسازی، آموزش و سلامت زنان نیز استفاده کرد.

ترکان ادامه داد:ابزارها و قوانین ما برای استفاده از بنگاه های اقتصادی جهت حمایت از زنان سرپرست خانوار خوب است اما از آن استفاده نمی کنیم.

در ادامه این مراسم، محمدعلی نقیب، نماینده بنگاه های اقتصادی به موضوع جدی کسب و کار در کشور اشاره کرد و گفت: فضای کسب و کار در دولت قبلی برای ایجاد شغل مناسب نبود و ما شاهد بودیم که بسیاری از بنگاه های اقتصادی دچار مشکل، رکود شدند و در برخی مواقع بسیاری از بنگاه ها کار خود را تعطیل کرده اند. در چنین شرایطی چگونه می توان از بنگاه های اقتصادی برای توانمندسازی زنان بویژه زنان سرپرست خانوار استفاده کرد؟

آمادگی کمیسیون کسب و کار برای حضور زنان سرپرست خانوار در بنگاه های اقتصادی

نقیب داد: ابتدا باید فضای کسب و کار در کشور رونق یابد و سپس به نقش بنگاه ها در توانمندسازی زنان پرداخت. کمیسیون کسب و کار اتاق تهران آمادگی خود را برای فعالیت های مناسب به منظور رونق بنگاه های اقتصادی و استفاده از زنان سرپرست خانوار به عنوان یکی از ارکان فعالان اقتصادی اعلام می کند.

نگاه به اشتغال وارونه و اشتباه است

همچنین حمید حاجی عبدالوهاب نماینده کمیته امداد امام خمینی(ره) توضیح داد: در کشور ما نگاه به اشتغال، وارونه و اشتباه است. هر زمان که صحبت از شغل به میان می آید و در ذهن همه تسهیلات و تامین هزینه شکل می گیرد، سرمایه گذار محصول را تولید می کند و پس از ارائه محصول به بازار ممکن است با شکست و در نهایت بیکاری مواجه شود اینها اشتباهاتی است که باید اصلاح شود.

 وی ادامه داد: باید بین نهادهای زن سرپرست خانوار و کارآفرین و بنگاه های اقتصادی ارتباط ایجاد کرد تا بتوان از توانایی زنان در این بنگاه ها استفاده شود. ما در کمیته امداد این کار را شروع کرده ایم.

عبدالوهاب با بیان اینکه در حال حاضر یک میلیون و ۱۰ هزار نفر از زنان سرپرست تحت کمیته امداد هستند، گفت: ما می خواهیم کاری کنیم تا زنان زیر ۵۰ سال خودکفا شوند و به همین منظور استعدادسنجی کرده و کسانیکه مهارت لازم دارند، آنها را به کارفرما معرفی می کنیم و آنهایی را که مهارت ندیده اند  آموزش می دهیم ضمن آنکه با کارفرما تعامل کرده تا ۱۰ درصد بیمه زنان را هم ما پرداخت کنیم.

نماینده کمیته امداد امام خمینی(ره) به ارائه وام قرض الحسنه به کارآفرینان زن اشاره کرد و افزود: در سال ۹۰ با تعامل بانکها یکهزار و ۵۰۰ میلیارد تومان، ۹۱، یکهزار و ۲۳۴ ملیارد تومان و در سال ۹۲، یک هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان وام به افراد کارآفرین دادیم و حتی کمیته برای کسانیکه وثیقه به منظور ارائه به بانک نداشتند، متعهد به بازگشت وام شد، اما بانکها به ما اعلام کردند که کمتر از یک درصد معوقه از سوی کارآفرینان داشتند.

وی تصریح کرد: کمیته امداد در صدد است تا میان بنگاههای بالادستی و میان دستی پیوند برقرار کرده و بنگاههای بالادستی برای رونق بنگاههای پایین دستی، سهام خریداری کنند تا هیچکدام از آنها تعطیل نشوند.

عبدالوهاب در پایان خاطرنشان کرد: ما در کمیته امداد افراد را به سه مرحله کاردرمانی، توان افزایی و خودکفایی تقسیم کرده ایم به همین منظور نیز در سال ۹۰ برای ۸۰ هزار خودکفا در سال ۹۱، ۱۰۰ هزار جشن برگزار کرده و امسال نیز جشن خودکفایی را برای ۱۲۰ هزار نفر برگزار خواهیم کرد.

۱۸ دی ۱۳۹۲

منبع: http://goo.gl/0nAeJeLeave a reply

Your email address will not be published.