صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  ده راهکار عملی برای ...
دی
۱۸
۱۳۹۲
ده راهکار عملی برای پیش گیری از خشونت خانگی
دی ۱۸ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۴
, ,
image_pdfimage_print

O

ندا برزگر – وکیل دادگستری

همیشه گفته اند که پیش گیری بهتر از درمان است. اگر تا کنون مورد خشونت خانگی قرار نگرفته اید، اگر به تازگی ازدواج کرده اید و هنوز با همسرتان در ماه عسل به سر می برید، و حتی اگر فکر می کنید که شاهزاده ای با اسب سفید شما را با خود به خانه بخت آورده است، باز هم به شما توصیه می کنیم که این تدابیر ده گانه پیش گیرانه از خشونت خانگی را به کار بندید. به خاطر داشته باشید که خشونت خانگی بسیار رایج تر از آن است که شما فکر می کنید. بسیاری از مردان در اغلب اوقات همان موجوداتی هستند همسرانشان دوست دارند اما به دلایل مختلفی ممکن است برای لحظه ای در دام خشونت بیافتند و مرتکب رفتاری شوند که خودشان هم از ارتکاب آن شرمسار باشند. درست است که هرکس باید مسئول رفتار خود باشد اما شما هم می توانید با به کاربردن روش هایی ساده، همسرتان را از نزدیک شدن به این دام خطرناک حفظ نمایید.

 1. هر چند وقت یکبار فیلم هایی با موضوع خشونت خانوادگی را تهیه و از همسرتان بخواهید به عنوان سرگرمی با شما این فیلم را تماشا کند. بیشتر مردان با دیدن سیمای زشت خشونت علیه زنان، با خود تصمیم می گیرند که این عمل زشت را در رابطه با همسر خود انجام ندهند.
 2. در میان ستون حوادث روزنامه ها، خبرهای مختلفی را دستچین کنید و در میان آن ها، اخبار خشونت خانگی علیه زنان را هم بگنجانید. این خبرها را برای همسرتان بخوانید و سعی کنید با او در رابطه با مذمّت این رفتارها گفتگو کنید. همراه شدن همسرتان با شما در تقبیح این رفتار باعث می شود که او کمتر در معرض انجام آن قرار گیرد.
 3. از مهربانی و پرهیز همسرتان از خشونت ، در حضور خودش تعریف کنید. به زبان آوردن جملاتی ساده در این زمینه می تواند شما را در برابر خشونت های خانگی بیمه کند. تعریف های شما از همسرتان در این زمینه می تواند در او این باور را به وجود آورد که نزد دیگران به حسن رفتار با همسرش شهرت دارد. این باور به تدریج شخصیت او را به سمتی می برد که ارتکاب هرگونه خشونتی را برای خود کسر شان می بیند و از آن پرهیز می نماید.
 4. از اطرافیانتان که برای همسرتان مهم هستند بخواهید که از حسن رفتار او با شما در غیاب شما تعریف کنند. این کار باعث می شود تا همسرتان بیشتر مراقب رفتارهایش باشد تا به جایگاهش نزد دیگران لطمه نخورد.
 5. هنگامی که همسرتان از موضوعی ناراحت است و یا در آستانه خشم قرار دارد ، سعی کنید در فضایی آرام تر راجع به موضوع با وی به گفتگوی منطقی بنشینید. بسیاری از مردان به دلیل عجز از مواجهه با منبع اصلی خشم و عصبانیت خود، دیواری کوتاه تر از دیوار همسرنشان برای تخلیه این خشم پیدا نمی کنند. همراه شدن شما با همسرتان در مذمّت موضوعی که وی از آن خشمگین است شما را از تبدیل شدن به دشمن فرضی او مصون می نماید.
 6. مردها اغلب علاقه زیادی به همزاد پنداری با شخصیت های جذّاب و معروف دارند. اگر رفتار یک شخصیت معروف مانند یک هنرپیشه یا ستاره خاص را نمی پسندید، تا حد امکان همسر خود را در معرض ملاحظه رفتار وی قرار ندهید. این توصیه بویژه در رابطه با تماشای فیلم های خصوصی باید جدی گرفته شود. اگر به دیدن این فیلم ها علاقه مندید، فیلم هایی را انتخاب کنید که رفتارهایی را که شما دوست ندارید در آن به نمایش نمی گذارند.
 7. در لحظات خوش زندگی به همسرتان یادآوری کنید که دوست دارید همیشه او را در این حالت ببینید و با شیوه هایی که هر زنی بلد است از او بخواهید که همیشه این گونه رفتار نماید.
 8. اگر از رفتاری خوشتان نمی آید یا آن را برای خود غیرقابل تحمّل می بینید، وانمود کنید که ماجرایی شبیه به آن را جایی خوانده اید یا از کسی شنیده اید. سپس شروع به نقد در رابطه با آن رفتار نمایید. این شیوه به شما امکان می دهد که به صورت غیرمستقیم همسرتان را نسبت به زشتی یا ناخوشایندی آن رفتار آگاه کنید. سعی کنید همسرتان را هم در مذمّت آن رفتار با خود همراه کنید.
 9. سعی کنید بفهمید که چه رفتاری باعث کلافگی همسرتان می شود و به اصطلاح لج او را در می آورد. در مواقعی که همسرتان عصبانی و خشمگین است از ارتکاب آن رفتارها پرهیز نمایید. این مهارتی بسیار حیاتی است که تحصیل آن نیز بسیار مشکل می نمایند. بسیاری از مردها به دلیل کلافگی و لجاجت در هنگام عصبانیت دست به اعمال خشونت علیه همسرشان می زنند.
 10. اطلاعات خود را به روز نگاه دارید. سعی کنید در برنامه هفتگی خود چند ساعت را به مطالعه و کسب آگاهی در زمینه خانواده اختصاص دهید. هیچ چیز بیشتر و بهتر از آگاهی و دانش شما را در مواقع اضطراری از خطر نمی رهاند. بر آگاهی خود بیافزایید و دیگران را هم آگاه کنید.


 1. فاطمه said on دی ۱۹, ۱۳۹۲

  احسنت بر خانم برزگر. آفرین بر تو دخترم که این گونه وظیفه ات را در مقابل جامعه ات انجام می دهی. به پسرم گفتم این را چاپ کند که برای دخترم و عروس هایم بدهم بخوانند.

 2. نادر said on دی ۱۹, ۱۳۹۲

  من به عنوان یک مرد دقیقاً نکات این مقاله رو تایید می کنم. راستش من عاشق خانمم هستم و می پرستمش اما با این حال بعضی وقتا رفتارهایی می کنم که خودم هم از خودم متنفر می شم. با اینکه خانمم همیشه من رو می بخشه چون می دونه که من واقعاً دوسش دارم اما خودم همیشه از اینکه گاهی این رفتارها ازم سر می زنه عذاب وجدان دارم. واقعاً این راه کارها می تونه من رو نجات بده. من و همسرم از شما ممنونیم که این مطالب رو می ذارید و مثل بعضی دیگه فمینیست ها فقط به فکر طلاق دادن زن ها نیستید. از خانم وکیل نویسنده هم ممنونم چون مثل بعضی از خانم وکیل ها نیستند که فقط به فکر کشوندن زن ها به دادگاه و گرفتن پول برای خودشون باشند. وکیل خانوادگی باید مثل این خانم باشه. دادگاه راه آخره.

 3. ali said on دی ۲۱, ۱۳۹۲

  خشونت در اصل حلقه آخر یک زنجیر بلند است به درازای رفتار مشترک یک زن و مرد که خود را به آن شکل نشان میدهد. حتی اگر کارهایی که در بالا هم گفته شد انجام شود باز هم برخوردی ریشه ای با این پدیده نشده و به باور من اینکه بگوییم مردها تنها دلیل بروز این پدیده میباشد بسیار بی انصافی است

Leave a reply

Your email address will not be published.