صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  بهزیستی مكلف به گزار...
دی
۱۷
۱۳۹۲
بهزیستی مکلف به گزارش کودک‌آزاری است
دی ۱۷ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

P-14-5

عکس: اعتماد

مجید وهاب‌پور وکیل پایه یک دادگستری

خبر منتشر شده در باب آزار کودکی شش ساله به نام «دنیا» که از عقب ماندگی ذهنی رنج برده و در مرکز نگهداری تحت پوشش بهزیستی در استان کرمان نگهداری می‌شود، با توجه به موارد قانونی حایز اهمیت است. مواردی چون ماده ۲ قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بدسرپرست که مهرماه امسال مصوب و ابلاغ شد و به صراحت بیان می‌کند که «امور مربوط به سرپرستی کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بدسرپرست با سازمان بهزیستی است». بنابراین اگر کودکی بدسرپرست یا بی‌سرپرست که در مراکز نگهداری بهزیستی زندگی می‌کند دچار کودک آزاری شود به عنوان قصور این سازمان محسوب شده و قابل پیگیری است. همچنین بر اساس ماده ۶ قانون حمایت از کودکان و نوجوانان (مصوب سال۸۱) نیز قانونگذار در این باره مسوولیت کیفری پیش‌بینی کرده است: «کلیه افراد، موسسات و مراکزی که به نحوی مسوولیت نگهداری و سرپرستی کودکان را بر عهده دارند مکلفند به محض مشاهده موارد کودک آزاری، مراتب را جهت پیگرد قانونی مرتکب و اتخاذ تصمیم به مقامات صالح قضایی اعلام کنند. تخلف از این تکلیف موجب حبس تا ۶ ماه یا جزای نقدی تا ۵۰۰ هزار تومان خواهد بود.» همان‌طور که در متن قانون آمده است این یک تکلیف است و نه اختیار بنابراین از مسوولان انتظار می‌رفت که موضوع را به مراجع قضایی اطلاع دهند و برای عدم انجام این تکلیف مسوولیت کیفری پیش بینی شده است. این امر می‌توانست از طریق دادسرای سرپرستی یا دادسرای عمومی بسته به مورد انجام شود.

اگر مواردی مانند انجام تحقیقات و رسیدن به نتیجه از سوی مسوولان بهزیستی اعلام شده است باید گفت که انجام تحقیق نیز فقط از طریق دادسرا که ریاست آن با دادستان است، باید انجام شود چرا که بند الف ماده ۳ اصلاحیه قانون تشکیل دادگاه‌های عمومی و انقلاب بیان می‌کند که «دادسرا عهده‌دار کشف جرم، تعقیب متهم و اقامه دعوا از جنبه حق‌اللهی و حفظ حقوق عمومی و حدود اسلامی… است.» به این ترتیب حداقل کاری که از مدیرکل بهزیستی استان کرمان انتظار می‌رفت، گزارش کردن موضوع به دادستان بوده و در این رخداد عدم گزارش به دادستان محل اشکال است.

گذشته از آن قانونگذار موارد دیگری را نیز در قانون پیش‌بینی کرده است نظیر اینکه اگر جرم کودک آزاری مشمول عنوان قانونی دیگری شود که مجازات آن مثلا «حد» باشد مجازات آن جرم اعمال می‌شود که با توجه به احتمال آزار جنسی در این کودک می‌توان به آن اشاره کرد.

۱۷ دی ۱۳۹۲

منبع: http://goo.gl/E1Y9DXLeave a reply

Your email address will not be published.