صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  صد و یک روش روزانه ب...
دی
۱۷
۱۳۹۲
صد و یک روش روزانه برای مردان که بتوانند دوستان زنان باشند(۲)
دی ۱۷ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰
,
image_pdfimage_print

2464955731_e1583f7b17_n

عکس:   thehutch

قسمت دوم:

خانه امن: من مدتی است که خودم را یک مرد فمنیست و یک دوستدار حقوق زنان می دانم. دو سال پیش که اولین کلاس در مورد مطالعات زنان را برمی داشتم آنقدر متوجه نبودم که تا چه اندازه  به مسیری زیبا ، متفاوت و فارغ از هر بدگمانی در راه تساوی حقوق زنان قدم خواهم گذاشت. در اینجا ۱۰۱ روش روزانه را آورده ام که نشان می دهد چگونه مردان می توانند دوستان بهتری برای زنان باشند.

باید اذعان کنم که این متن تا حد ممکن یک نوشتار فرا جنسیتی و علاقمند به حقوق جنس مخالف است و روی صحبتش با مردانی است که، مسائل زنان با عدم حمایت و توجه شان روبرو بوده است، هر چند احساس می کنم بسیاری از این روش ها در مقیاس بزرگتری قابل اجرا و استفاده هستند  گرچه برخی از این نکات توسط دوستان پیشنهاد شده بودند ولی اکثریت آنها از تجارب شخصی من با دوستی و فعالیت های حقوق زنان میسر شده است.

گوش دادن را یاد بگیرید

زنان در زندگی تجارب و دانشی کسب کرده اند که هسته مرکزی جنبش حقوق زنان و جنبش های تساوی خواهی دیگر شده است. در صورتی که این جنبش ها نیازمند آن هستند که همه افراد، از زن و مرد کارهایی علیه تبعیض جنسیتی انجام دهند. به جای محکوم کردن زنان برای اینکه نظرات شما شنیده شود گامی به عقب بردارید و به چیزهائی که قبلا” گفته شده گوش دهید، قطعا” چیزهای زیادی وجود دارد که می توانید بیاموزید. به عنوان یک فرد خواستاراتحاد و دوستی با زنان، روزانه سعی در بهتر کردن مهارت گوش دادن دارم.

  به نوع کلماتی که به کار می برید دقت کنید

از کلماتی که علیه زنان استفاده می کنید، نظراتی که می دهید، یا چیزهایی که در موردشان می گویید بپرهیزید.شما نمی توانید خود را دوست زنان بدانید و در عین حال از واژه هایی مانند زنیکه هرزه، هرجایی، و یا شلخته استفاده کنید، باید حواستان را جمع کنید.

 هرگز نظراتتان را به دیگران تحمیل نکنید

یاد بگیرید که بعضی اوقات کنار بکشید همیشه نمی توانید همه گفتگوها را رهبری کنید به خصوص، جایی که مبحث به زنان برگردد، در آنجا شما باید خود را مهمان بحث به حساب آورید. حتی در بحث های مربوط به حقوق زنان لازم است که امتیازات مردانه خود را به یاد بیاورید و نظرات خود را فقط زمانی که اقتضاء می کند مطرح کنید. لازمه گفتگو شنیده شدن همه و احترام به نظراتشان است.

 مراقب چیزهائی که می گویید و تاثیرشان بر دیگران باشید

تجربه می گوید این اولین قدم در مورد اهمیتی است که شما به جریان رابطه تان با خانم ها می دهید. نمی توانید پیش بینی کنید که حرفهایتان چه تأثیری بر دیگران خواهد گذاشت، خواه این یک گفتگوی دو نفره باشد یا یک مکالمه جمعی. ممکن است حرف هایتان شنیده شود. آنچه را که در مورد کنار آمدن با احساس ناراحتی و معذب بودن را گفتم به یاد بیاورید.

 طرفدار حق انتخاب باشید       

حق انتخاب دادن به انسان ها یک موهبت است. این را به این دلیل می گویم که زنان همیشه دوست دارند بر بدن خود کنترل داشته باشند. قوانین و گفتگوهائی که در جامعه مبنی بر تصمیم گرفتن برای زنان وجود دارد خشم آنان را برمی انگیزد. چرا مردان که  عده کثیری از دولت را تشکیل می دهند باید برای زنان و بدنشان تصمیم بگیرند؟

 به خودتان فرصت گریه کردن و احساساتی شدن بدهید

 مردان گمان می کنند که نشان دادن احساساتشان به خصوص درعموم مردانه نیست؛ اینطور نیست. توقعات سنتی و مردانه را به چالش بکشید و با زنان متحد شوید. گریه کردن، احساساتی بودن و صداقت در مورد اینکه چگونه احساس می کنید علی رغم توقعات فرهنگی یک ضرورت است.

 همیشه رضایت طرف مقابلتان را بخواهید

همواره رضایت مندی شریک جنسی خود را بخواهید. ما مردان یاد نگرفته ایم که رضایت و اجازه طرف مقابل را در روابط جنسی بخواهیم. اما من به شما قول می دهم که پرسیدن و آگاهی داشتن از تمایل طرف مقابلتان در روابط جنسی احساس بهتری به شما می دهد. برخی از زنان ممکن است فکر کنند که شما سوال عجیبی می پرسید، اما نگذارید این احساس شما را از پرداختن به انجام کاری درست باز دارد.

 برای منابع خبری از تارنمای مربوط به زنان استفاده کنید و از آنان را روزانه بازدید کنید

هر کدام از آنها داستان ها و خبرهای جالب که دیدگاههای فمنیستی دارند و شما را در راهتان به سمت دوستی با زنان کمک خواهند کرد. چیزی که در مورد این تار نماها جالب است اینکه معمولاً به منابع بهتری وصل شده اند

  کلاس هایی در مورد مطالعات زنان بردارید

اگر در مدرسه و یا دانشگاه هستید در مورد برداشتن کلاس هایی در رابطه با زنان فکر کنید، به شما قول می دهم که دیدگاهتان را به عنوان یک مرد تغییر خواهد داد. اولین کلاسی که برداشتم برایم این امکان را فراهم کرد که در مورد جنسیت، پدرسالاری، و تبعیض جنسیتی که در آمریکا وجود دارد صحبت کنم و بعدها باعث شد که آن را به عنوان رشته اصلی خود انتخاب کنم. باور کنید که باید یک کلاس در این زمینه بردارید و اگر ارتباطتان با مدرسه و دانشگاه قطع شده است بگردید و اگر در اطرافتان کلاس های آزاد وجود دارد ثبت نام کنید. اینترنت هم یک منبع فوق العاده است، کلاس های جالبی که در این رابطه به صورت آنلاین وجود دارند.

 تجربه های زنان را بشنوید و بپذیرید

به عنوان یک یار و دوست زنان هرگز نباید فرض کنید یا به جای آنان حرف بزنید. وظیفه شما این است که به آنان گوش دهید و ببینید که چه چیزی از زندگیشان به شما می گویند.

ادامه دارد…

ترجمه: مریم شجاعی

منبع:  http://goo.gl/GQrSpvLeave a reply

Your email address will not be published.