صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  خشونت خانگی و سوء تغ...
دی
۱۴
۱۳۹۲
خشونت خانگی و سوء تغذیه درمیان دختران نوجوان
دی ۱۴ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰

image_pdfimage_print

chl.89.12.11

عکس: ketabak.org

مژگان میراشرافی- مددکار اجتماعی

خشونت خانگی تاثیر بسیار زیان باری برروی سلامت جسم و روان  قربانیان خشونت دارد. در سال های اخیر، بسیاری از پژوهش ها نشان داده اند که رابطه معنا داری میان خشونت خانگی علیه زنان و دختر بچه ها و سوء تغذیه آنان وجود دارد.

معمولا” مردم زمانی که لغت سوء تغذیه را می شنوند کودکانی را با چهره بسیار نحیف، لاغر و شکم برآمده تصورمی کنند، اما سوء تغذیه می تواند به مانند خشونت خانگی چهره های گوناگونی به خود بگیرد.

در جریان ارزیابی که از نیازهای کودکان ساکن مناطق نابسامان شهری که در طرح توانمندسازی سکونت گاه های غیررسمی انجام گرفت، در یکی از مدارس دخترانه نتایج نشان دادند، بسیاری از دختر بچه ها از پادرد شدید شکایت می کنند و اولین درخواست آنها این بود که مدرسه ای نزدیک خانه شان بسازند.

شاید شما هم دیده اید، شنیده اید و یا تجربه کرده اید که: گل غذا برای پدر است، گوشت بزرگتر داخل خورش خوری، به بشقاب پدر و یا برادر بزرگتر می رود. دختر ها کمتر از پسرها باید غذا بخورند، و یا پسرها باید قوی تر باشند، چنانچه در اکثر خانواده های ایرانی بطور سنتی، تغذیه مردهای خانواده نسبت به زنان درالویت قرار می گیرد. یکی از دلایل، عادات جاری و سنتی است که معمولا زنان دیرتر از مردان سرسفره می نشینند و غذای کمتری دریافت می کنند.

 اما ابعاد سهم غذای دختران و بخصوص دختر بچه ها به دریغ شدن گوشت بزرگتر و یا داشتن سهم کمتری ازغذا محدود نمی شود بلکه موجب می گردد که دختران در مقابل پسران بیشتر در معرض سوء تغذیه و در نتیجه آن،  انواع مسائل و مشکلات جسمانی قرار گیرند. این در حالی است که از مهمترین مشکلات تغذیه ای زنان و دختران کشور، کم خونی، فقرآهن و اختلالات ناشی از کمبود ید است. این تبعیض تغذیه ای باعث کوتاهی قد و سوء تغذیه در دختر بچه ها شده است. اگر دختران جوان مبتلا به سوء تغذیه زود ازدواج کنند و بچه دارشوند و نمی توانند کودکانی با وزن طبیعی بدنیا آورند. اختلال در رشد دوران نوجوانی براثر سوء تغذیه، باعث افزایش مشکلات بارداری، زایمان، شیردهی و تاثیرات نامطلوب بروضع جنین دارد. علاوه برآن مادر جوان  با ذخایرناکافی مواد مغذی، نخواهد توانست کودکی سالم و پرنشاط را پرورش دهد که این مسئله مستقیما” سلامت نسل آینده را به خطر خواهد انداخت. در پژوهش انجام گرفته توسط دانشگاه علوم پزشکی تهران عنوان شده است که تعداد زیادی از دختران نوجوان از سوء تغذیه رنج می برند و استان سیستان و بلوچستان بالاترین میزان بیماری های ناشی از عدم تغذیه مناسب را داراست . همچنین در پژوهش های جداگانه ای نیز نتایج نشان داده اند که، دختران نوجوان بسیاری با مشکل کم خونی و کمبود آهن در شهرهای کرمان، ساری و آستانه اشرفیه مواجه هستند.

در بسیاری از خانواده ها دیده شده است که دریغ کردن غذا و یا تامین نکردن مواد خوراکی لازم، یکی از راه های کنترل شخص قربانی خشونت خانگی در خانواده می باشد. بطور مثال در بسیاری ازمناطق که خشونت برعلیه زنان به شکل ساختاریافته در خانواده ها اعمال می شود دیده شده است که دختران نوجوان را “حیف نان  “صدا کرده و اگر آنان تن به خواسته رئیس خانواده که بیشتر مردان هستند، ندهند علاوه بر تحمل آزار جسمانی و خشونت جسمی علیه آنان، از خوردن غذا نیز به منظور تنبیه، محروم می شوند.  علاوه بر آن مادران نیز در اینگونه خانواده ها مهارت تصمیم گیری برای خود و خانواده شان را از دست داده و معمولا درباره انتخاب مواد غذایی، نوع غذا و مقدار آن دچار تردید می شوند و یا بطور ناخواسته سهم کمتری را برای دخترانشان درنظر می گیرند.

در بسیاری از جوامع، پدیده خشونت خانگی امری است پنهان و بطور معمول و سنتی در طول سالیان متمادی به شکل رسوم تبعیض آمیز و یا عادات فرهنگی خشونت آمیز درآمده است. چناچه هرگونه اعمالی که از رشد و نمو جسمانی ، فکری و آموزشی افراد درون خانواده ممانعت کند، در طبقه بندی خشونت خانگی قرار می گیرد.

 این بعد از ابعاد خشونت خانگی معمولا” در وضعیت اقتصادی نابسامان در میان طبقه کم درآمد و فقیر جامعه، ابعاد گسترده تری بخود می گیرد و پیامدهای ناگواری برای قربانیان آن بدنبال دارد.  در بسیاری از جوامع در حال توسعه از جمله ایران که با سقوط ارزش پول ملی ودرنتیجه آن، از بین رفتن امنیت و فرصت های شغلی و تشدید فشارهای اقتصادی بر وضعیت معیشت خانوارهای شهری و طبقات پایین جامعه دست به گریبان است، فشارهای اقتصادی سبب افزایش خشونت های موجود ناشی ازرسوم و  فرهنگ تبعیض آمیز در جامعه شده و این خشونت سیستماتیک ضعیف ترین و بی دفاع ترین بخش های جامعه را  مورد هدف قرار داده است. اینگونه است که  تعداد زنان و دختران جوانی که از سوء تغذیه رنج می برند افزایش یافته و در بخش هایی از شهرهای بزرگ بخصوص حاشیه شهرها که محل زندگی بسیاری از اقشار کم درآمد جامعه است، آرزوی دختران نزدیکی محل مدرسه به خانه بعلت دردپا وخستگی مزمن در نتیجه عدم تغذیه مناسب است.

زمانی که این پدیده با سایر مسائل اجتماعی درون خانواده گره می خورد، دختران نوجوان به طور مضاعف مورد ستم قرار می گیرند. دختران ساکن در اینگونه محلات می گویند که حاضر نیستند از ترس اجبار به ترک تحصیل در مورد این مسئله با والدین خود صحبت کنند. بسیاری از آنان با وجود داشتن بدنی ناتوان مجبور به انجام کارهای درون خانه و کمک به کارهای خانگی که به اقتصاد خانواده کمک می کند، هستند. بطور مثال بسیاری از دختر بچه های ساکن محلات فقیر نشین شهر بندرعباس بطور سنتی از سن ۸ سالگی شروع به گلابتون دوزی برای فروش می کنند و یا مجبور به انجام کارهای خدماتی در منازل دیگران برای کمک به اقتصاد خانواده می باشند. تعداد زیادی از آنان گزارش کرده اند در زمانی که در منازل دیگر مشغول به کارگری  بوده اند، مورد آزار جنسی قرار گرفته اند. تبعیض جنسیتی و فقر دو عامل موثرافزایش خشونت خانگی برعلیه دختران نوجوان به شمار می روند، بطوری که نه تنها سلامت روان این گروه از جامعه در معرض آسیب قرار می گیرد بلکه سلامت جسمانی آنان  نیز بطور پنهان در معرض خطر است.

کارشناسان در بسیاری از کشورهایی که با مسئله سوء تغذیه زنان و دختران روبرو هستند، براین باورند که پیشگیری و مقابله با خشونت خانگی می تواند به اندازه درمان های دارویی برای رفع و درمان کم خونی در میان زنان و دختران موثر واقع شود.آنان معتقدند که تلاش بیشتر و موثرتری لازم است تا ابعاد غیرفیزیکی و شرایط اجتماعی که بر سلامت تاثیرگذارند، شناسایی شوند. با این وجود طرح و گسترش آموزش های همگانی جهت ارتقاء وضعیت فرهنگی جامعه ،طرح مشکلات زنان و در کنارآن تصویب و اجرای طرح های توانمندسازی زنان و پیشگیری از خشونت های خانگی   می توانند گام موثری به منظور ارتقاء سلامت جسمانی، روانی و اجتماعی افراد جامعه و در نتیجه آن امید به داشتن نسلی سالم و با نشاط در آینده باشد.

 منابع :

http://goo.gl/4Qq5K6

http://www.mums.ac.ir/sheikh/fa/Malnutrition

http://goo.gl/dNKgFC

http://khabarfarsi.com/ext/1907850

http://thomasfortenberry.net/?p=2436

http://goo.gl/z8NnkiLeave a reply

Your email address will not be published.