صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  صد و یک روش روزانه ب...
دی
۱۱
۱۳۹۲
صد و یک روش روزانه برای مردان که بتوانند دوستان زنان باشند(۱)
دی ۱۱ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰

image_pdfimage_print

2464955731_e1583f7b17_n

عکس:   thehutch

قسمت اول:

خانه امن: من مدتی است که خودم را یک مرد فمنیست و یک دوستدار حقوق زنان می دانم. دو سال پیش که اولین کلاس در مورد مطالعات زنان را برمی داشتم آنقدر متوجه نبودم که تا چه اندازه  به مسیری زیبا، متفاوت و فارغ از هر بدگمانی را در راه تساوی حقوق زنان قدم خواهم گذاشت. در اینجا ۱۰۱ روش روزانه را آورده ام که نشان می دهد چگونه مردان می توانند دوستان بهتری برای زنان باشند.

باید اذعان کنم که این متن تا حد ممکن یک نوشتار فرا جنسیتی و علاقمند به حقوق جنس مخالف است و روی صحبتش با مردانی است که، مسائل زنان با عدم حمایت و توجه شان روبرو بوده است، هر چند احساس می کنم بسیاری از این روش ها، در مقیاس بزرگتری قابل اجرا و استفاده هستند. اگرچه برخی از این نکات توسط دوستان پیشنهاد شده بودند ولی اکثریت آنها از تجارب شخصی من با دوستی و فعالیت های حقوق زنان بدست آمده است.

امتیازات خود را شناسایی کنید، بخصوص امتیازات مردانه خود را و امتیازاتی که در مورد شما کاربرد دارد.

در مورد این نکته من ذهنیت جهان شمولی دارم. درک همه امتیازاتتان. نکته اصلی و مهم رابطه دوستانه شما با زنان و یا کسانی است که خارج از طیف جنسیتی هستند. امتیازات مردانه امتیازاتی هستند که مردان (و یا هر کسی که به عنوان جنس مذکر شناخته می شود) تحت پوشش پدر سالارانه از آن بهره مند می شود. تمام این امتیازات بهائی است که زنان پرداخته اند. در اینجا لیستی از موارد امتیازات مردانه وجود دارد.

برای شناسایی و به چالش کشیدن امتیازات مردانه تان کوشش روزانه به کار ببرید.

برای ساختن یک رابطه خوب و سالم با زنان، شما باید تلاش مستمری برای شناسایی امتیازات خود و به چالش کشیدن آنها داشته باشید. به عنوان یک مرد این مسئولیت اجتماعی شماست که نسبت به این امتیازات آگاهی داشته باشید و این آگاهی را برای کشف موقعیت های مختلف به کار برید. برای مثال اگر خانمی در موقعیت اجتماعی و در جایگاه شما بود چه اتفاقی می افتاد؟ و چگونه با آن زن به نوع دیگری رفتار می شد؟

آگاه باشید که امتیازات مردانه شما چشمانتان را به روی تجربه های دیگران نبندد.

دوستان همیشه کامل و بی عیب نیستند، ما اشتباهاتی مرتکب می شویم کاری که پس از ارتکاب اشتباه مان انتخاب می کنیم و انجام دهیم، همان چیزی است که  تاثیر گذاری ما را به عنوان یک دوست مشخص می کند. بنابراین بسیار مهم است که به این نتیجه برسیم که ما همه چیز را صرفا” به دلیل مرد بودنمان نمی دانیم. ما در مورد مسائلی ناآگاه خواهیم بود که فقط یک زن می تواند در مورد آن صحبت کند. بنابراین، این موقعیت را تشخیص دهید و اگر زمانی، کسی به دلیل اشرافی که به موضوعی دارد شما را تصحیح می کند آن را مغرضانه نپندارید.

تصاویری را که از دختران و مدل های زیبا به دیوار و یا بر روی آیفون دارید.

به وضوح به شما بگویم با این تصاویر شما زن و بدنش را به یک شی ساده و بیجان تبدیل می کنید.عجیب است که شما این تصاویر را به دلیل شکل نیمه برهنه یا برهنه ای که آن زن به نظر می رسد نگه می دارید. دقت کنید که زنان کالا نیستند. شما چگونه می توانید با زنان کار کنید و آنها را جدی بگیرید اگر تنها چیزی که به آن اهمیت می دهید ظاهر آنان است.

راه افتادن دنبال خانم ها در کوچه و خیابان را کنار بگذارید.

بسیاری از دوستانی که خانم هستند به من گفته اند که متلک ها و مزاحمت های خیابانی از وحشتناک ترین تجربه هایی بوده که در زندگی شان داشته اند. با این کار شما در ایجاد فرهنگی ایفای نقش می کنید که به زنان می آموزد از محیطی که در آن زندگی می کنند هراسان باشند. به آنها می گوئید که همه مردان موجودات پستی هستند که هیچ احترامی برای زنان قائل نیستند. با این کار شما مبلغ فرهنگ تبعیض جنسیتی هستید، شما از زنان احساس امنیت و آرامش در جامعه را می گیرید. همین الان از این کار دست بکشید.

زمانی که خانمی از کنارتان می گذرد مواظب چشمانتان  باشید.

نمونه دیگری از مزاحمت های خیابانی نگاه مردان است. ما عادت کرده ایم به زنان به عنوان شی بنگریم، ممکن است که همه اقرار نکنند اما همه ما مرتکب این خطا می شویم. صادقانه بگویم حتی به عنوان مردی که در کلاس های مطالعات زنان شرکت کرده است ، بارها مچ خودم را در حال زل زدن به خانمی گرفته ام. باید تا جایی که می توانم روی خودم کار کنم تا بتوانم این عادت زشت را کنار بگذارم و بتوانم خودم را یک دوست مفید بدانم.

این تصور را که خانم ها فقط به دلیل نگاه کردن و لبخند زدن به شما علاقه مند هستند فراموش کنید.

ممکن است تعجب کنید اما لبخند زدن معمولاً علامت علاقه و کشش داشتن نیست بلکه نشانه خوشرویی و اینکه شما به عنوان یک انسان در آن محیط حضور دارید. امیدوارم متوجه این موضوع بشوید.

مواظب خوش و بش کردن با یک خانم باشید.                                                                                                          

همه روزه طرفداران حقوق زنان مقالات خوبی در این زمینه منتشرمی کنند.

هنگام شب زمانی که خانمی به سمت شما راه می رود مسیر حرکت تان را به سمت دیگری تغییر دهید.                       

در موقع راه رفتن در شب تلاش می کنم موقعیتم طوری باشد، خانمی که در خیابان است احساس امنیت بیشتری کند. یکی از کارهایی که می کنم این است: دستانم را در وضعیتی قرار می دهم که قابل دیدن باشد، نگاهم را به پایین یا سمت دیگری می برم و یا اینکه کلا مسیر را به عرض خیابان تغییر می دهم تا خانمی که از کنارم می گذرد به هیچ وجه با حضور من احساس وحشت نکند. به عنوان یک مرد آگاه هر کاری که می توانم انجام می دهم. نکته مهم این است که من یک لاتین هستم. متاسفانه، مردان رنگین پوست بیشتر خطر محسوب می شوند و من با توجه به این مطلب این تمرین را شروع کردم. زنان به دلایل گوناگون از بیرون رفتن در شب منع شده اند. جامعه به دلیل نابهنجاری هایی که در آن وجود دارد پیام هایی به زنان برای توجیه کردن این معضلات می دهد، به عبارت دیگر زنان باید خود را از این آسیب ها دور نگه دارند. این می تواند به این معنا باشد که زنان در شب حتی به سالن های ورزشی نروند چراکه ممکن است در راه برگشت و سوار شدن به ماشین خطری آنان را تهدید کند.

 اگر می خواهید در زندگی تان آدم جوانمردی باشید این شیوه را در مورد همه و همواره اجرا کنید.  

برخی از مردم فکر می کنند که جوانمردی از بین رفته است، بعضی دیگر باور دارند که نسبت به موقعیت و ضرورت هنوز وجود دارد. من فکر می کنم که جوانمردی مفهوم زیبایی است که باید توسط همه و همه جا به کار گرفته شود. زنان ممکن است رفتار مردانی را که در را برایشان باز می کنند یا صورت حساب را می پردازند مورد تحسین قرار دهند، اما من باور دارم جوانمردی شیوه ای است که باید همه رعایت کنند احترام همه جا و برای هر انسان و هم نوعی به کار گرفته شود.

در محیط کار با زنان بااحترام رفتار کنید به ویژه حرفه هایی که در تسلط مردان هستند.

به طور تاریخی محیط کاری بیشتر در اختیار مردان بوده است. اکنون زمان آن است که این محیط را بازتعریف کنیم و همان احترامی را که انتظار داریم از دیگران دریافت کنیم نسبت به زنان داشته باشیم.

از فرهنگ عامه لذت ببریم اما با شناخت آن را بسنجیم

هر چیزی که در رسانه ها می خوانیم، تماشا می کنیم و می شنویم بر ما تاثیر می گذارند. به عنوان مردانی که می خواهند دوست زنان باشند لازم است که اشارات و پیام های فرهنگی رسانه ها را دریابیم و تشخیص دهیم، اگر دراین مورد با من موافق نیستید، معلوم است پیام ها تاثیر خود را بر شما گذشته اند.

بعضی مواقع لازم است با احساس معذب بودن کنار  بیایید

این نکته بسیار مهم است. تنها راه آموختن این است که خود را در موقعییت های مختلف قرار دهید، به خصوص موقعیت هایی که احساس راحتی کامل نمی کنید. برای مثل من کتاب هایی در رابطه با حقوق زنان خوانده ام و در گفتگوهای مرد سالارانه مشارکت می کنم. هموار به دنبال فضاهایی برای گفتگو با زنان در رابطه با حقوق شان هستم. بعضی از این مکالمات گفتگوهای دشواری است که در برگیرنده نکات مردسالارانه ای است که ممکن است شما به عنوان عضوی از این گروه، مورد هجمه قرار گرفته و معذب شوید. اما من می خواهم دوستی تاثیر گذار باشم، پس مسئولیت اجتماعی من این است که با شرایط کنار بیایم و علی رغم سختی در آنجا قرار بگیرم.

ادامه دارد…

ترجمه : مریم شجاعی

منبع:  http://goo.gl/GQrSpvLeave a reply

Your email address will not be published.