صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  اتحاد در فیجی برای پ...
دی
۵
۱۳۹۲
اتحاد در فیجی برای پایان دادن به خشونت علیه زنان و دختران
دی ۵ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

2620055475_2924edaff5_b

عکس:  miguel sancheese

 سال گذشته میلادی برای بررسی خشونت خانگی در جزایرفیجی، پژوهشی بر روی زنان این منطقه انجام گرفت، نتایج این پژوهش نشان داد که ۶۴% از زنان این کشور از طرف شریک جنسی خود، تحت خشونت جسمی یا جنسی یا هر دو آن قرار داشته اند.

در همین راستا، کمپین سراسری با هدف ریشه کن کردن خشونت بر علیه زنان و دختران در کشور فیجی برگزارشد. پیام اصلی این کمپین، که مورد حمایت کمیته ای متشکل از مردان، پلیس و نهاد زنان سازمان ملل متحد بود، ” پیشرفت واقعی تنها با قدرت بخشیدن به زنان به عنوان عوامل کلیدی تغییر در جوامع خود اتفاق می افتد” است و از زمان تاسیس این کمپین در سال ۲۰۰۹ در مجموع ۶۳ انجمن جمهوری جزایر فیجی، از جمله انجمن های مناطق روستایی، به آن  ملحق شده اند.

پلیس از طریق صدور “حکم خشونت خانگی” از زنانی که از طرف همسرانشان تحت خشونت قرار می گیرند، حمایت می کند. این حکم به پلیس اجازه می دهد تا با هرگونه خشونت عاطفی و خشونت جسمی به عنوان یک جرم سنگین برخورد کند. همچنین پلیس با همکاری بنیاد بین المللی مردم جنوب اقیانوس آرام، پلیس شهر Suva به آموزش کارگران و افراد بی خانمان خیابانی که زنان و دختران را درخیابان ها مورد خشونت قرار می دهند پرداخت. پلیس فیجی به کمک شهروندان چند مردی را که باعث اذیت و آزار فروشندگان، مغازه داران و رهگذران زن شده بودند را دستگیر کرد.

همچنین در ادامه تلاش ها برای جلوگیری از خشونت بر علیه زنان و مردان در این کشور، نهاد زنان سازمان ملل پروژهای را تحت عنوان ” پروژه خیابانی ” در دست دارد، که این پروژه آموزش و به کار گیری گروهی که به طور عمده متشکل از مردان هستند را، بر عهده دارد.

علاوه بر این، به عنوان بخشی از “پروژه خیابانی”، طی ۲ سال گذشته، با هدف تغییر رفتار و نگرش کارگران خیابانی و بی خانمان ها، ۹ کارگاه آموزشی در مورد خشونت جنسی و حقوق انسانی که توسط بنیاد بین المللی مردم جنوب اقیانوس آرام اداره می شود، در پایتخت فیجی Suva، برگزار شده است.

 بررسی هایی که در سال جاری در ۸ مدرسه در جزایر دور دست فیجی انجام گرفت، نشان داد که خشونت و بزهکاری جنسی در میان دانش آموزان افزایش یافته است، دانشجویان اکنون، به تبادل اطلاعات در مورد خشونت بر علیه زنان و دختران و روش های درک صحیح رابطه سالم از رابطه ناسالم می پردازند. به عنوان مثال دانش آموزانی را که نیازمند مشاوره و پشتیبانی هستند را به دانش آموزانی که آگاهی بیشتری در مورد خشونت خانگی دارند،  ارجاع می دهند.

Juita Korovulavula هماهنگ کننده پروژه خیابانی است می گوید: “ما شاهد قابلیت های بسیاری برای تغییر درحفاظت از زنان و دختران و ارتقاء برابری جنسیتی بودیم.”

مترجم: شبنم صبا

منابع: http://goo.gl/d4z4Tz

http://goo.gl/jYZVpALeave a reply

Your email address will not be published.