صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  برای امنیت و آگاهی د...
دی
۳
۱۳۹۲
برای امنیت و آگاهی دختران “لبخند” بزنید
دی ۳ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

10031_737

عکس: مهرخانه

مؤسسه لبخند (Smile Foundation) در سال ۲۰۰۲ میلادی با همکاری جعی از نیروهای متخصص و جوان و با هدف ایجاد و تسریع تغییرات مثبت در زندگی کودکان محروم و خانواده و اجتماع این کودکان، ایجاد آگاهی در جامعه مدنی برای کمک به این تغییر، و تطبیق با استانداردهای جهانی اطلاعات و فن‌آوری لازم برای ایجاد چنین تغییری، ایجاد شد.

به گزارش مهرخانه، لبخند، برای نیل به این اهداف، حوزه‌های خاصی از زندگی کودکان نظیر تحصیل، سلامت و بهداشت، و دسترسی به امکانات مطلوب زندگی را مدنظر قرار داده ر در تلاش است تا هماهنگی لازم میان بخش‌های مختلف مربوط به این حوزه‌ها را ایجاد نماید.

در کنار این دیدگاه، این مؤسسه برخورداری از خانواده و به خصوص مادران توانمند را پیش شرط سعادت کودکان دانسته و تحصیل و سایر امکانات را تنها ابزارهای دستیابی به این سعادت می‌داند. از این‌رو، بخشی از حمایت‌های لبخند به سلامت و پویای خانواده‌ها و به طور خاص، مادران معطوف شده است.

این مؤسسه متشکل از یک تیم مشاوران با تخصص‌های مختلف که برای مدت یکساله تعیین می‌شوند، و چند عضو مستقل که معمولاً چهره‌های سرشناس و مشهور هستند که در نشست‌های فصلی، دیدار و به تعیین برنامه‌های هر دوره مؤسسه می‌پردازند، است. این مؤسسه در حال حاضر با اختصاص سالانه ۱۵۸ پروژه آموزشی، سلامت، کاریابی و آموزش زنان و دختران، ۳۰۰ هزار کودک، نوجوان و زن محروم را در ۲۵ ایالت هند تحت حمایت خود قرار داده است.

ازجمله فعالیت‌های این مؤسسه در جهت ارتقاء کیفیت برنامه‌ها، برگزاری نشست‌ها و کارگاه‌های دوره‌ای برای گروه‌های مختلف است. آخرین نمونه این وقایع، برنامه کوهنوردی این مؤسسه در تاریخ ۲۰ نوامبر بود که فتح هفت قله منطقه گرگائون به منظور اطلاع‌رسانی درباره تحصیل کودکان بود.

این مؤسسه ظرف مدت ۱۱ سال، جوایز و توجهات بسیاری را کسب کرده که می‌توان گفت در بهبود روند فعالیت‌های آن تأثیر مطلوبی داشته است. رسانه‌های مکتوب و آنلاین بسیاری به معرفی این مؤسسه و فعالیت‌های آن در سطح ملی و فراملی پرداخته‌اند و به این ترتیب دامنه فعالیت‌ها و دیدگاه‌های این مؤسسه و همچنین منابع بالقوه برای حذب کمک و همکاری نیز افزایش یافته است.

زنان و دختران

سایت رسمی ‌این مؤسسه به دلایل اهمیت وضعیت زنان در کشور هند پرداخته و شرایط وخیم حقوق بشر این زنان در کنار نرم‌های فرهنگی کاملاً غلط و موروثی در سطح جامعه مدنی این کشور را به عنوان اصلی‌ترین دلایل لزوم توجه به کودکان دختر و زنان برمی‌شمارد.

کشور هند بیشترین تعداد زنان متخصص را در میان کشورها داراست. این کشور چهره‌های زن بیشماری در عرصه جهانی دارد که در قالب سینمای این کشور و یا تخصص خود رشد کرده‌اند. بااین‌حال، این زنان به هیچ عنوان نماینده قشر زنان هند نبوده و توجه به حقیقت‌های اجتماعی در این کشور نشان‌دهنده شکاف فرهنگی-جنسیتی عمیقی است.

نسبت جنسی هند هزار به ۹۳۳ است و نیمی ‌از زنان این کشور بی‌سوادند. سالانه نزدیک به صد و ۵۰ هزار زن قربانی انواع خشونت بوده و علی‌رغم تعیین ۱۸ سالگی به عنوان سن قانونی ازدواج، دختران هیچ‌گونه سهمی ‌برای تعیین زمان و نحوه ازدواجشان ندارند.

زنان و دختران هندی از لحظه شکل‌گیری در شکم مادران قربانی تبعیض هستند و این تبعیض در خانه، خیابان‌ها، تحصیل، ازدواج، و نسل‌های بعدی تداوم دارد. آنها قربانی خشونت‌های خیابانی و خانگی، سقط به دلیل دختر بودن، شکنجه‌های جنسی و فرهنگ جهیز، و بی‌اعتنایی سیستم قانون و قضا هستند.

سوابیمن (Swabhiman) به معنای عزت نفس، یکی از برنامه‌های مؤسسه لبخند است که به منظور ارتقاء جایگاه زنان و دختران هندی ایجاد شده و با پرهیز از شعارها و دیدگاه‌های مردستیز به دنبال احقاق حقوق زنان از طریق ارتقاء آگاهی اجتماعی است

۳ دی ۱۳۹۲

منبع: http://goo.gl/DEgRxoLeave a reply

Your email address will not be published.