صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  کاهش ۱۶درصدی زندانیا...
آذر
۲۹
۱۳۹۲
کاهش ۱۶درصدی زندانیان مهریه در سال جاری
آذر ۲۹ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

1124928

عکس: خراسان

تواناعلمی – تعداد زندانیان مهریه نسبت به سال گذشته ۱۶درصد کاهش یافته است. معاون ستاد دیه با اشاره به این که در حال حاضر هزار  ۸۹۸مرد به دلیل مهریه در زندان به سر می برند، گفت: تعداد زندانیان مهریه نسبت به سال گذشته ۱۶درصد کاهش یافته است که یکی از علل آن اجرای قانون حمایت از خانواده (حذف زندان برای مهریه های بالای ۱۱۰سکه) است. ساری با بیان این مطلب به خراسان گفت: بر اساس آمار هزار و ۸۹۸مرد به دلیل نپرداختن مهریه در زندان به سر می برند که این آمار در سال گذشته ۲هزار و ۲۰۰نفر بود.

به گزارش خراسان، بنا به گفته ساری، ستاد دیه با کمک های مالی برای آزادی تعدادی از زندانیان جرایم مالی، مهریه و نفقه تلاش می کند اما آزادی آن ها به این معنا نیست که تعداد زندانیان جرایم مالی به صفر برسد بلکه، معادل خروجی از زندان ورودی داریم و بنابراین همواره با تعدادی از زندانیان رو به رو هستیم.

وی افزود: بنابراین برای کاهش تعداد زندانیان مهریه باید به بحث پیشگیری بپردازیم که بهتر به نتیجه می رسد.

معاون ستاد دیه با اشاره به این که در بحث مهریه باید نسبت به تغییر و رویکرد مردم به مهریه اقدام کرد، گفت: معمولا خانواده در هنگام تعیین شرایط ازدواج، به مهریه نگاه جدی ندارند و احساسی برخورد می کنند و معتقدند مهریه را چه کسی داده و چه کسی گرفته است که این دیدگاه مشکلات متعددی را در پی داشته است و متأسفانه چشم و هم چشمی ها باعث شده تا میزان مهریه ها افزایش یابد.

ساری با اشاره به این که خوشبختانه در سال جاری تعداد زندانیان مهریه نسبت به سال قبل ۱۶درصد کاهش یافته است، گفت: ۲عامل در کاهش زندانیان مهریه موثر بوده است که اول اجرای قانون جدید حمایت از خانواده و ماده ای است که به زندانی شدن برای مهریه های تا ۱۱۰ سکه معطوف است و برای مهریه بالاتر از ۱۱۰سکه دین بر گردن مرد هست اما زندانی برای مرد در بر ندارد و دوم بخشنامه قوه قضاییه که دال بر این است که کسانی که تمکن مالی ندارند و به دلیل بدهکاری مهریه و سایر جرایم مالی غیرکلاهبرداری در زندان به سر می برند، اگر نداشتن تمکن آن ها برای دادگاه ثابت شود آزاد می شوند. بنابراین ۲عامل مذکور تأثیر به سزایی در کاهش زندانیان مهریه در سال جاری نسبت به سال گذشته داشته است. معاون ستاد دیه همچنین با اشاره به این که همین تعداد زندانی مهریه نیز نباید در زندان باشند، گفت: زندانیان مهریه یکی از پیامدهای طلاق است که در کشور ما در سال های اخیر روند صعودی داشته است. بنابراین کارشناسان مراکز پژوهشی باید با ریشه یابی و شناسایی عوامل طلاق، راهکارهای اصولی و علمی برای کاهش طلاق ارائه دهند اما تا زمانی که طلاق در کشور روند صعودی دارد، شاهد بی سرپرست بودن خانواده ها و به زندان افتادن قشر مولد جامعه که در زندان هستند، می باشیم که خود آسیب های بسیاری را در پی دارد.

وی همچنین درباره زندانیان مربوط به نپرداختن نفقه گفت: تعداد زندانیان نفقه در حال حاضر کمتر از ۸۰۰نفر است.

معاون ستاد دیه با اشاره به این که اجرای قانون اجباری بیمه شخص ثالث در کاهش تعداد زندانیان تصادفات نیز بسیار موثر بوده است، تصریح کرد: در حال حاضر تعداد زندانیان تصادفات هزار و پانصدنفر است که اجرای قانون اجباری بیمه شخص ثالث در کاهش این قبیل زندانیان بسیار موثر بوده است چرا که در هنگام تصادفات منجر به فوت، بیمه نامه می تواند به عنوان وثیقه مورد قبول واقع شود.

وی اضافه کرد: اما آن چه در حال حاضر ما را رنج می دهد و خانواده های بسیاری را درگیر کرده است، بحث زندانیان بدهکار مالی است که بیشترین آمار زندانیان جرایم مالی را به خود اختصاص داده است.

بنا به گفته این مسئول، تعداد زندانیان بدهکار مالی از جمله چک و تعهدات مالی ۵هزار نفر است.

وی افزود: با پیشه ساختن قناعت و بلندپروازی نکردن از بسیاری از این جرایم کاسته می شود، اما متأسفانه بسیاری از افراد با بلندپروازی و صدور چک های بی محل و ایجاد تعهدات مالی برای خود، هم خود و هم خانواده شان را دچار گرفتاری می کنند.

۲۸ آذر ۱۳۹۲

منبع: http://goo.gl/oly44QLeave a reply

Your email address will not be published.