صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  راه‌های كنترل خشم زو...
آذر
۲۹
۱۳۹۲
راه‌های کنترل خشم زوج‌های جوان
آذر ۲۹ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۱
image_pdfimage_print

P-14-4

عکس: اعتماد

مریم رفعتی – روانشناس و مدرس دانشگاه

یکی از مهم‌ترین تصمیم‌های افراد در زندگی، تصمیم به ازدواج کردن است. افراد برای اینکه در ازدواج انتخاب درستی داشته باشند باید تصمیم‌شان مبتنی بر اصول خاصی باشد و به‌طور آگاهانه شریک زندگی شان را انتخاب کنند.

برخی افراد در زندگی قادر به حل مسئله هستند و تفکر تحلیلی و انتقادی دارند. این افراد می‌توانند در بزنگاه‌ها تصمیم درستی بگیرند و مسائل را به درستی تحلیل کنند اما در مقابل افرادی هم وجود دارند که بیشتر تصمیم‌گیری‌های شان هیجانی است. مثلا مواقعی که خوشحال هستند شادی‌شان بیش از حد است و حتی هنگام عصبانیت هم خشم‌شان بیشتر از حالت طبیعی است و این یک ویژگی منفی در افراد است که نمی‌توانند حد تعادل را رعایت کنند.

خوشبختانه طی سال‌های اخیر از طریق مراکز مشاوره چنین مسائلی به خانواده‌ها آموزش داده می‌شود اما با این وجود باز هم شاهد حوادث تلخ ناشی از یک لحظه عصبانیت هستیم.

بررسی پرونده‌ ای که در آن مرد جوان چند ماه بعد از ازدواج همسرش را به قتل رسانده است نشان می‌دهد، این زوج پیش از ازدواج شناخت مناسبی از یکدیگر نداشتند و از طرفی مهارت‌های کافی را برای کنترل خشم نیاموخته بودند. قطعا هر زن و شوهری تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. تصمیم عاقلانه آن است که افراد بکوشند این اختلافات را که در وجودشان کاملا طبیعی است به‌طور منطقی حل کنند.

بسیاری از افراد در برابر موانع زندگی به جای حل مسئله برخوردهای هیجانی از خود بروز می‌دهندکه یکی از این برخوردها خشم است. معمولا به دنبال ایجاد تنش، خشم نیز ایجاد می‌شود. در این هنگام افراد از قوه استدلال فاصله می‌گیرند و بدون توجه به پیامدهای رفتارشان اقدام می‌کنند. در چنین شرایطی تصمیم‌های ساده و کوچک می‌تواند از مشکلاتی بزرگ پیشگیری کند. مثلا نباید در محیط پرتنش عواملی مثل چاقو و اسلحه که خود پیام‌دهنده خشم است، وجود داشته باشد چرا که فرد به راحتی از آن استفاده می‌کند یا اینکه اگر فردی فریاد زد، محرکی است برای فریاد نفر دوم. اما اگر فرد دوم توانست خودش را کنترل کند از ایجاد یک تنش جلوگیری کرده است. هنگامی که با فردی عصبانی که از دایره منطق خارج شده مواجه هستیم نباید او را تحریک کنیم بلکه باید از روش‌هایی مثل ترک کردن محیط، سکوت کردن، توجه فرد را به موضوع‌های دیگر جلب کردن و… استفاده کنیم. در این شرایط جدل کردن با فرد عصبانی ثمری جز افروخته کردن آتش درگیری ندارد. باید اجازه داد خشم فرد فروکش کند و بعد راجع به مشکل صحبت کرد. اگر با کسی زندگی می‌کنیم که در بیشتر اوقات واکنش او تند و خشن است باید پیش از یک اتفاق تلخ این مشکل را علاج کرد.

۲۹آذر ۱۳۹۲

منبع: http://www.etemaad.ir/Released/92-09-28/97.htm  1. shahram said on دی ۴, ۱۳۹۲

    خانم محترم ، منظور این خانم ادامه زندگی زوجین است . تو چرا به خود گرفته ای جون طرف شاید زن باشد . آیا مرد فوراٌ باید او را ترک کند ؟

Leave a reply

Your email address will not be published.