صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »  مشکلات زنان ایرانی ب...
آذر
۲۷
۱۳۹۲
مشکلات زنان ایرانی برای ازدواج با مردان غیرمسلمان و مردان خارجی
آذر ۲۷ ۱۳۹۲
پرسش و پاسخ قانونی
۱
,
image_pdfimage_print

3016dd7b1f59fa117bb91bee004b3379

زنان مسلمانی که دل به مرد غیر مسلمان می بندند، برای ازدواج با او مانع قانونی و شرعی و گاهی دولتی پیش رو دارند. یکی از این زنان مشکل خود را با “خانه امن” در میان گذاشته و در چند مورد پاسخ خواسته است.

پرسش:

زن مسلمانی هستم که به یک غیر مسلمان دل بسته ام. آیا می توانم با او ازدواج کنم؟

پاسخ:

خیر. اگر آن مرد اعلام نکند که پیرو اسلام شده، نمی توانید با او مطابق قوانین ایران ازدواج کنید. ماده ۱۰۵۹ قانون مدنی ایران به روشنی از این ممنوعیت خبر می دهد. به موجب این ماده قانونی «نکاح مسلمه با غیر مسلم جایز نیست»  از نظر شرعی هم با مانع مواجه می شوید. حکم شرع این است که غیر مسلمان نباید بر مسلمان استیلا و سلطه داشته باشد. چون از نگاه شرعی، نسب فرزند به پدر باز می گردد و مادر “صاحب نسب” نیست، لذا عموم فقها در این باره اتفاق نظر دارند که فقط در صورت مسلمان شدن مرد، ازدواج از لحاظ شرعی صحیح است.

پرسش:

مرد مورد علاقه من تبعه خارجی است. آیا این تابعیت کمک نمی کند تا ازدواج ممکن بشود.

پاسخ:

خیر. به عکس گاهی کار مشکل تر هم می شود. چون به موجب ماده ۱۰۶۰ قانون مدنی « ازدواج زن ایرانی با تبعه خارجه در مواردی هم که مانع قانونی ندارد موکول به اجازه مخصوص از طرف دولت است.»

مفاد این ماده قانونی نشان می دهد که حتی ازدواج یک زن ایرانی ( پیرو هر دین و آئینی که باشد) با تبعه خارجی حتی اگر مسلمان باشد، در مواردی با اجازه مخصوص از دولت ممکن می شود. بنابراین اگر مرد مورد علاقه شما مسلمان هم بشود، باید از دولت برای ازدواج با او اجازه رسمی داشته باشید.

پرسش:

این همه سختگیری خاص زنان است یا برای مردان ایرانی هم قیود مشابه وجود دارد؟

پاسخ:

برخی موانع برای مردان ایرانی هم که می خواهند با زن تبعه خارج ازدواج کنند، در قانون پیش بینی شده است. مثل ماده ۱۰۶۱ قانون مدنی که به این شرح است: « دولت می تواند ازدواج بعضی از مستخدمین و مامورین رسمی و محصلین دولتی را با زنی که تبعه خارجه باشد موکول به اجازه مخصوص نماید.»

متخلف از این دستور قانونی مجازات می شود. در این فرض همان طور که گفته شد، اگر مرد  یا زن که تبعه خارجی است مسلمان بوده یا مسلمان بشود، بازهم اجازه مخصوص از دولت ضروری است تا بتواند با یک ایرانی ازدواج کند. مرجع صالحه برای صدور این اجازه را دولت تعیین کرده و در صورت لزوم می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به وزارت کشور در تهران و ارکان آن در شهرستان ها مراجعه کنید. این مانع در بیشتر موارد، به لحاظ حساسیت شغلی،  متوجه کارمندان وزارت امور خارجه و نهادهای نظامی و مانند آن می شود.



  1. مریم said on دی ۲۷, ۱۳۹۲

    میگن امار دختران مجرد در ایران بالاست در صورتی در خیلی کشور های مسلمان از قبیل هند ومالزی تعداد مردان زیار دچار مشکل شد است وخیلی از جوان ها انها برای پیدا کردن همسر دچار مشکل شد هاند و خیلی از دختر های ما در این کشور ها مشغول تحصیل چرا شرایط از دواج سخت می گیریم برای ما زنان چرا این قانون فقط در ایران است شاید به دلیل انکه می ترسید زن غیر مسلمان شود یا بچه ها انها در ایران حکومت مرد سالاری است

Leave a reply

Your email address will not be published.

x


اکتبر، ماهی برای پیشگیری و مبارزه با خشونت خانگی برای همه


«یک ماه برای مبارزه با خشونت خانگی»