صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  قانون ازدواج سرپرست ...
آذر
۲۷
۱۳۹۲
قانون ازدواج سرپرست با فرزندخوانده تهدید بالقوه‌ای برای مادر خانواده است
آذر ۲۷ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

 hamidreza dastjerdi-12-78

عکس: حمید رضا دستجردی- ایسنا

فرشید یزدانی عضو انجمن حمایت از کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست گفت: قانون حمایت از کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست، قانون نسبتا خوبی است، اما امیدواریم که دولت اصلاحیه‌ای در زمینه ماده ۲۷ این قانون که به سرپرست خانواده اجازه می‌دهد با حکم دادگاه با فرزند خوانده ازدواج کند، به مجلس ارائه دهد.

به گزارش(ایسنا)، فرشید یزدانی در مراسم «کودکان بی‌سرپرست، جامعه، حمایت و توانمندسازی» گفت: در ماده ۲۷ قانون حمایت از کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست، به سرپرست اجازه می‌دهد که با حکم دادگاه با فرزند خوانده‌اش ازدواج کند که هم مجلس شورای اسلامی و هم شورای نگهبان این نگاه را تایید کرده‌اند. چنین دیدگاهی برآمده از رویکرد مردسالارانه است و حوزه امن کودکی و خانواده را بر هم می‌زند و موجب تمایل خانواده‌ها به سرپرستی از کودکان بی سرپرست و بدسرپرست می‌شود. علاوه بر آن تهدید بالقوه‌ای برای مادرخانواده است.

دولت محیط امنی را برای کودکان بی‌سرپرست ایجاد کند

وی درادامه گفت: دولت باید علاوه بر حمایت‌های قانونی، زمینه را برای حمایت‌های مالی و اجتماعی از کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست ایجاد کند و وظیفه اصلی در این حوزه بر عهده دولت است. دولت امکانات مالی کمی ندارد و باید در این حوزه وارد بحث‌های اساسی کلان شود و در این جهت محیط امنی را برای کودکان بی‌سرپرست ایجاد کند.

یزدانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهار کرد: کودکان بی‌سرپرست در سال‌های اول زندگی دچار گسست از خانواده می‌شوند. بخشی از آنها به علت اتفاقات طبیعی و بخشی دیگر به دلیل اتفاقات اجتماعی به این مسئله دچار می‌شوند.

این عضو انجمن حمایت از کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست افزود: پیامدهای بی‌سرپرستی کودکان، مخدوش شدن دوران کودکی و نقصان در فرآیند توانمند شدن آنان در جامعه‌پذیری است. در این شرایط وضعیت دولت و جامعه مطرح می‌شود.

یزدانی در پایان اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین بحث‌ها، ایجاد زمینه برای توانمندسازی و رشد معقول کودکان است و باید شرایط برابر برای آنان در مقایسه با کودکان دیگر به وجود آید.

۲۶ آذر ۱۳۹۲

منبع: http://goo.gl/ba3GH6Leave a reply

Your email address will not be published.