صفحه اصلی  »  کارگاه های آموزشی  »  فن بیان و تسهیل گری...
آذر
۲۵
۱۳۹۲
فن بیان و تسهیل گری
آذر ۲۵ ۱۳۹۲
کارگاه های آموزشی
۰
,
image_pdfimage_print

8187492765_865b65ac42_n

عکس:  Job Meeting

فیروزه فروزانفر- روزنامه نگار

یکی از اصول مهم در اداره هر کارگاه آموزشی فن بیان است. در یک تعریف ساده، حرف زدن، انتقال فکر یا منظوری نهفته در یک مطلب، به شیوه ای زیبا و درست به مخاطب است .

 تسهیل گر باید خوب بشنود، خوب ببیند و عملی را که انجام می دهد در مغز کنترل و نهایتا” در زبان پخش کند. یک گوینده باید قدرت برقراری ارتباط داشته باشد. دارای قدرت انتقال فکر و احساس باشد و بتواند شخصیت خود را منعکس کند. همچنین او باید بتواند واژه ها و مفاهیمی را که دارای اهمیت  بیشتری هستند، ” برجسته تر” کند. لحن متناسب با محتوا و فراز و نشیب ها و همچنین مکث و عطف و تاکیدها نیز دارای اهمیت است. لحن برای آموزشگر عامل تعیین کننده ای است. این لحن و آهنگ باید متناسب موضوع باشد که مخاطب را به شنیدن  ترغیب کند.  یکی از اهداف آموزش ایجاد تغییر است. من من کردن، تردید در گفتار، مکث های نابجا و طولانی، طرح مطالب غلط و گمراه کننده، اشتباه در انتخاب مفاهیم و کلمات، بدنبال کلمه گشتن، از جمله مواردی است که اعتبار آموزش گر را به سادگی خدشه دار می کند. سخن گفتن خوب وقتی معنا پیدا می کند که، نگاه و توجه آموزش گر بین شرکت کنندگان توزیع شود. البته صحبت یا سخنرانی در جمع برای اغلب افراد کار دشواری است. اگر مـی خـواهـیـد آموزش گر  موفـقی باشید، باید بر تکنیـک هـای سخنرانی تسلط پیدا نموده و یا حداقل هنگام صـحبـت در یک جمع احساس راحتی کنید. بنابراین در اداره کارگاه آموزشی به نکات زیر دقت کنید .

با محل سخنرانی آشنا شوید. لازم است پیشاپیش به آنجا رفته و با امکـانات و محیط آن، آشنا گردید. سپس روی مسائل دیداری سخنرانی خود کار کنید تا مطـمـئـن شــویـد، مطابق با آنچه که در نظر گرفته اید باشد. یک روش خوب این است که در صندلی های مختلفی که قرار است حاضران بنشینند، قرار بگیرید تا چشم انداز مناسب تری از محل برگزاری بدست آورده و بتوانید با همه شنودگان به یک نسبت ارتباط برقرار کنید نه فقط با چند نفری که در ردیف جلو نشسته اند.

 آرام و ریلکس باشید بـرخی از افـراد همین که به صحبت کردن در جمع فکر می کنند، دچار اضطراب و نـا آرامـی شده و، خشکشان مـی زنــد، تپش قلبشان شدیدتر می شود، دستانشان شروع به لرزش می کند و بصورتی گسسـتـه و لکنت وار شروع به صحبت می نمایند.

  معمولی لباس  بپوشید اماآراسته باشید. بیان شماست که بیشترین اهمیت را دارد، نه ظاهر شما.

  اگر کسی این استعداد را داشته  باشد که روند آموزش را صمیمانه برگزار کند مسلماً  تاثیر بیشتری خواهد گذاشت.

موضـوع مـهمی کـه بـاید بخاطر داشت باشید این است که در شرایط  مرگ و زندگی قرارندارید روی موضوع مربوطه تمرکز کنید و کار را به اتمام برسانید. داشتن بیانی شیوا و شفاف ضروریست،  بیانی که مخاطب  برای درک آن  دچار ابهام وسردرگمی نمی شود .

 موضوع مورد بحث را بشناسید

معمولا ما زمانی دچار اضطراب و نا آرامی می شــویم که کـاری کـه در مـورد آن تـبـحر و شناختی نداریم، ما می توانیم در صورت داشتن آمادگـی منـاسـب، کلاس را بخوبی اداره کنیم . کلید این آمادگی آشنا بودن و شناختـن دقیق از مـوضـوع مــورد صحبت است. اگر جلسـه پرسش و پاسخ در میـان است، سـعـی کنـیـد سـؤالات احتمالی و پاسخ های آنها را از قبل مهیا و آماده نمائید. مخاطبین خود را بشناسید.

باید میزان سطح معلومات مخاطبین خود را سنجیده و مطابق با آن صحبت کنید. آنها آماده اند تا سخنان شما را بشنوند بنابراین گفته های شما باید برایشان قابل فهم باشد. موفقیت را مجسم کنید.

فکر عجز و ناتوانی را در خودتان قبل از شـروع صـحبـت نـابـود کنـید. سعی کنید پیش از کلاس  مطالب را در ذهن خود مـرور نـمـائید. چگونگی بیان موفقیت آمیز موضوعات و نیز حرکات خود را مـجسـم نـمائـیـد. تا رسیدن به مرحله یک ایراد یک سخنرانی کامل این اعـمـال را تـکـرار کـنـیـد. بـعـد از آن تـنـها کـاری کـه لازم اسـت انجام دهید، عملی کردن تجسمات خود خواهد بود و پیش خواهد رفت. روی پیغام تمرکز کنید.

هنگام سـخنـرانی در یـک جـمـع زیـاد به حاضرین فکر نکنید. به پیغام و نکاتی که باید بـه دیگران منتقل کنید تمرکز نمایید، سبک خودتان را داشته باشید و دنباله رو سبک دیگران نباشید. واضح و با اطمینان صحبت کنید و اعتماد به نفس را فراموش نکنید .

 اگر تسهیل گری شغل شماست مرتب تمرینات تنفسی انجام دهید و ورزش را فراموش نکنید. اگر هم اشتباه کردید نترسید و آرامش خود را حفظ کنید .

در نهایت باید گفت کار خود را جدی بگیرید و از آموزش لذت ببرید .Leave a reply

Your email address will not be published.