صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  62 درصد زنان معتاد م...
آذر
۲۱
۱۳۹۲
۶۲ درصد زنان معتاد متأهل‌اند
آذر ۲۱ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

 amin khosroshahi-11-29

عکس: خبرنو

اولین سن مصرفی مواد در نیمی‌ از جمعیت زنان معتاد، ۱۵ تا ۱۹ سالگی است در واقع این سن، سن بحران برای شروع مصرف مواد است، لذا ضرورت دارد مراکز آموزشی همچون دبیرستان‌ها و دانشگاه‌ها به اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی نوجوانان و جوانان، توجه جدی داشته باشند.

دومین جلسه کمیته زنان و خانواده‌های آسیب‌پذیر ستاد مبارزه با موادمخدر عصر دیروز با حضور وزیر کشور و دبیر کل ستاد مبارزه با موادمخدر، معاون امور زنان و خانواده ،معاون حقوقی رئیس‌جمهور و نمایندگانی از وزارتخانه‌های بهداشت، تعاون، علوم، ورزش و جوانان و آموزش و پرورش، شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده، پلیس اطلاعات و امنیت عمومی، نیروی انتظامی، سازمان‌های بهزیستی، زندان‌ها، صدا و سیما، فنی و حرفه‌ای، بسیج جامعه زنان کشور، جمعیت هلال احمر، کمیته امداد و شهرداری، در محل ستاد مبارزه با موادمخدر برگزار شد.

به گزارش مهرخانه، دکتر عبدالرضا رحمانی‌فضلی در این جلسه با اشاره به وجود یک میلیون و ۳۲۵ هزار نفر معتاد در کل کشور گفت: اگر این جمعیت را با بعد خانوار حساب کنیم، حدود شش میلیون ایرانی به طور مستقیم درگیر موادمخدر هستند و همچینین ۹٫۳ درصد از جمعیت معتادان را زنان تشکیل می‌دهند.

خانواده معتادان مورد غفلت قرار گرفته‌اند و متولی ندارند

وی با بیان اینکه خانواده معتادان مورد غفلت قرار گرفته‌اند و متولی ندارند، اظهار داشت: برخی خانواده‌ها هستند که به نوعی تحت پوشش نهادها، خیریه‌ها یا تشکل‌های مردمی ‌هستند، اما متأسفانه برخی از نهادهایی که وظیفه حمایتی دارند وقتی با یک خانواده معتاد روبه‌رو می‌شوند به دلیل اعتیاد، این خانواده را تحت پوشش قرار نداده و این موجب می‌شود که خسارت زیادی به این حوزه وارد شود.

دبیرکل ستاد در ادامه، همسرآزاری، اعمال خشونت، ورود به کارهای ناشایست و غیراخلاقی، انجام قاچاق و توزیع موادمخدر و عدم تأمین اسباب معیشتی زندگی را از جمله آسیب‌های وارد شده به خانواده‌های معتادان برشمرد.

شناسایی و برقراری ارتباط با خانواده معتادان کار سختی نیست

رحمانی‌فضلی بیان داشت: شناسایی و برقراری ارتباط با یک میلیون و ۳۲۵ هزار خانواده‌ای که معتاد دارند کار سختی نیست، لذا باید روش‌های ارتباطی با این خانواده شناسایی و سپس آنها را در امور پیشگیری، درمان و بهبودی ترغیب کرد.

وی در ادامه بر تشکیل خیریه‌ها و تشکل‌های مردمی ‌به‌منظور حمایت از خانواده‌های معتادان تأکید کرد و گفت: محور اصلی این کمیته کمک به خانواده‌ها به‌طور مستقیم و استفاده از ظرفیت آنان در ابعاد مختلف مبارزه همچون پیشگیری، درمان و گاهاً مقابله است که امیدوارم با همفکری اعضای کمیته، فعالیت‌ها و برنامه‌ها مشخص و سپس نحوه حمایت، پشتیبانی و هدایت خانواده‌ها تعیین شوند؛ چراکه اگر بر نهاد خانواده تمرکز شود، یقیناً تأثیر روش‌ها و برنامه‌های پیشگیرانه در این نهاد موفق‌تر خواهد بود.

پدیده شوم موادمخدر در کمین همه خانواده‌هاست

وی اظهار کرد: پدیده شوم موادمخدر در کمین همه خانواده‌هاست و هیچ‌کس از هر طبقه و گروه اجتماعی که باشد نمی‌تواند تصور کند که از این تهدید مبراست، لذا با این نگاه، حضور اعضا در این کمیته و کمک به خانواده‌ها باید ابتدا از منظر انسانی و سپس سازمانی باشد تا به نتیجه مطلوب در این حوزه برسیم.

دبیرکل ستاد ادامه داد: باید خانواده‌ها را به عرصه مبارزه با مواد وارد و رویکرد اجتماعی امر مبارزه در جامعه تقویت کرد و همچنین از ظرفیت خیریه‌ها، تشکل‌ها و رسانه‌ها در این خصوص بهره برد.

دستگاه‌های مختلف باید متناسب با یکدیگر برنامه‌های این کمیته را اجرایی کنند

رحمانی‌فضلی گفت: دستگاه‌های مختلف باید متناسب با یکدیگر برنامه‌های این کمیته را اجرایی کنند تا با برنامه‌ریزی درست و حمایت از خانواده‌های آسیب‌دیده بتوانیم در امر پیشگیری و درمان به آنها کمک کنیم.

وی خاطرنشان ساخت: امیدوارم این جلسه با توجه به نیت خیری که به دنبال دارد، بتواند در حوزه خانواده‌های معتادان و اشخاصی که به هر نوعی در معرض تهدید موادمخدر هستند، تأثیرگذار باشد.

زهرا بنیانیان مشاور دبیر کل ستاد در امور زنان و خانواده در این جلسه موادمخدر را جنگ خاموش دشمن برای قتل انسان‌ها نامید و گفت: آسیب‌های اعتیاد، ابعاد وجودی شخص را دربر می‌گیرد و موجب شکستن عزت نفس، بروز مشکلات جسمی، مغزی و روحی در وی می‌شود و از او موجودی می‌سازد که می‌تواند آسیب‌های مختلفی را به اجتماع وارد کند و سبب بسیاری ناهنجاری‌ها چه در خانواده و چه در جامعه شود.

۶ میلیون نفر به‌طور مستقیم درگیر موادمخدر هستند

وی با اشاره به نتایج طرح شیوع‌شناسی مصرف مواد که در سال ۹۰ انجام شد، افزود: این طرح بر روی ۱۵ هزار نفر در کشور انجام شد که ۷۹۰۰ نفر از این جامعه آماری را مردان و ۷۱۰۰ نفر را زنان در مقیاس سنی ۱۵ تا ۶۴ سال تشکیل می‌دادند.

مشاور دبیرکل ستاد بیان داشت: براساس نتایج این طرح، نرخ شیوع مصرف موادمخدر و روان‌گردان‌ها، ۲٫۶۵ درصد است که طبق آن، تعداد تقریبی مصرف‌کنندگان مواد در سطح کشور، یک میلیون و ۳۲۵ هزار نفر است که با بعد خانوار ۶ میلیون نفر به‌طور مستقیم درگیر موادمخدر هستند.

۶۲ درصد زنان معتاد متأهل هستند

بنیانیان ادامه داد: همچنین بر این اساس، ۹٫۳ درصد از جمعیت معتادان را زنان و مابقی را مردان تشکیل می‌دهند و بیشترین ماده مصرفی آنان نیز به ترتیب تریاک، شیشه و کراک است و همچنین ۶۲ درصد زنان معتاد متأهل هستند که نشان می‌دهد آنها به دلیل اعتیاد همسر، مشکلات خانوادگی و فقر به سمت مصرف مواد رفته‌اند.

وی تصریح کرد: زنان معتاد، به خاطر پنهان‌کاری، نبود حمایت اجتماعی، عدم رهایی از اعتیاد و حفظ آبرو، بیشتر از مردان به پنهان‌کاری اعتیاد خود دامن می‌زنند و این به منزله عدم بازگشت آنان به زندگی سالم برای همیشه است.

اولین سن مصرفی مواد در نیمی ‌از جمعیت زنان معتاد، ۱۵ تا ۱۹ سالگی است

وی افزود: اولین سن مصرفی مواد در نیمی‌ از جمعیت زنان معتاد، ۱۵ تا ۱۹ سالگی است در واقع این سن، سن بحران برای شروع مصرف مواد است، لذا با توجه به این سن که دوره نوجوانی و جوانی است، ضرورت دارد مراکز آموزشی همچون دبیرستان‌ها و دانشگاه‌ها به اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی نوجوانان و جوانان، توجه جدی داشته باشند.

مشاور دبیرکل ستاد در ادامه، کسب لذت، کنجکاوی، تفریح، رفع مشکلات روحی، در دسترس بودن مواد، فشار دوستان، رفع درد، کار سنگین، کاهش علائم بیماری‌های جسمی، اختلافات خانوادگی و رفع مشکلات جنسی را به ترتیب از دلایل مهم شروع مصرف مواد در زنان ذکر کرد.

کاهش وزن یکی از دلایل اعتیاد زنان به شیشه

بنیانیان هشدار داد: متأسفانه به خاطر فریب فرهنگی از طریق ماهواره‌ها و سایت‌ها مبنی بر استفاده شیشه برای کاهش وزن، لاغری، رفع چین و چروک پوست، شادابی کاذب و رهایی از استرس و اضطراب، برخی زنان به مصرف شیشه روی آورده‌اند که در این خصوص نیز باید اطلاع‌رسانی‌ها افزایش یافته تا افراد فریب دروغ‌های سوداگران مرگ را نخورند.

آسیب‌های ناشی از مصرف مواد در زنان

وی به آسیب‌های ناشی از مصرف مواد در زنان اشاره کرد و گفت: بروز عوارض فردی و اجتماعی اعتیاد در زنان نسبت به مردان بیشتر است و بر این اساس دامنه تأثیر اعتیاد زنان نه تنها، به فرد معتاد، بلکه بر فرزندان و بعضاً آثار ویرانگر آن بر اجتماع خواهد بود و سرانجام فرد یا خودکشی می‌کند و یا به سمت انتقام می‌رود.

وی همچنین، تغییر ساختار خانواده در عصر جدید و روبه‌رو شدن والدین با تنوع فرهنگی و دگرگونی نقش در خانواده، تبعیت کردن بخشی از اعضای جامعه از هنجارها، ارزش‌ها و قوانینی که قوام جامعه را تشکیل می‌دهد، گسست نسلی و ناتوانی فرد در دستیابی به هویت خود و تغییر الگوهای زندگی را از چالش‌های موجود در بحث اعتیاد عنوان کرد.

بنیانیان با اشاره به اجتماعی‌کردن امر مبارزه با موادمخدر اظهار داشت: دوری از هرگونه انکار، لزوم حضور و مشارکت جدی نخبگان، جلب مشارکت مردم، تقویت و توسعه تشکل‌های مردمی، ضرورت بسیج همه‌جانبه انجمن‌های اولیا و مربیان، استفاده از ظرفیت دانشگاه‌ها، مدارس، حوزه‌های علمیه در جهاد مقدس، ضرورت بهره‌گیری از رسانه‌ها به‌عنوان ابزاری قدرتمند برای ایجاد شبکه‌های اجتماعی در امر مبارزه، از جمله شاخص‌های مهم در جهت تقویت رویکرد اجتماعی در امر مبارزه است.

در ادامه شهیندخت مولاوردی معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده نیز در این جلسه تقویت نهاد خانواده و اهمیت به جایگاه زن در عرصه‌های اجتماعی و استیفای شرعی، حقوقی و قانونی زنان در تمامی‌عرصه‌ها را از جمله مأموریت‌های مهم خود در معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ذکر کرد و گفت: با توجه به اینکه بند ۱۴ سیاست‌های کلی نظام، سند چشم‌انداز ۲۰ ساله جمهوری اسلامی‌ ایران و ماده ۲۳۰ برنامه پنجم توسعه به این مأموریت اشاره دارد، باید به صورت جدی وارد این عرصه شده و وظیفه خود را به درستی انجام دهیم.

اعتیاد یکی از علل افزایش نرخ طلاق

وی افزود: اخیرا آماری از سوی سازمان ثبت اسناد در خصوص علل ۹ گانه اعتیاد ارائه شده که براساس آن نرخ طلاق در شش ماهه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، ۷ درصد افزایش داشته و اعتیاد یکی از آن دلایل بوده است.

معاون رئیس‌جمهور در ادامه، فقر اقتصادی و فرهنگی و مبحث معیشتی را از جمله عللی برشمرد که خانواده‌ها را درگیر اعتیاد می‌کند و اظهار داشت: اعتیاد مرزهای تحصیل، فرهنگ و دین را درنوردیده و هیچ‌کس نمی‌تواند مدعی شود که اعتیاد، تنها مختص یک گروه یا طبقه خاص از جامعه است؛ همان‌طور که مسئله خشونت علیه زنان مختص یک فرهنگ یا کشور خاص نیست.

از طریق ستاد ملی زنان و خانواده می‌توان مصوبات این کمیته را اجرایی کرد

مولاوردی افزود: آمار ۶۲ درصدی تأهل در زنان معتاد و اختصاص ده درصد از علل شروع اعتیاد زنان به اختلافات خانوادگی، اهمیت پرداختن به موضوع اعتیاد زنان را دو چندان می‌کند؛ لذا ما باید با تمام ظرفیت‌هایی که در اختیار داریم، به این حوزه وارد شویم.

وی در ادامه با اشاره به تشکیل جلسات ستاد ملی زن و خانواده نهاد ریاست جمهوری گفت: جلسات این ستاد به ریاست رئیس‌جمهور و با حضور ۸ وزیر برگزار می‌شود و مصوبات آن نیز لازم‌الاجراست لذا هر زمان که مشکلی در پروسه تصویب قوانین در حوزه اعتیاد زنان در این کمیته بود، می‌توان مصوبات را از طریق آن ستاد اجرایی کرد.

حمایت‌ها به گونه‌ای باشد که فرد پس از بهبودی دیگر به سمت اعتیاد نرود

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان همچنین بر تشکیل کارگروهی در وزارت تعاون کار با حضور کارشناسان معاونت امور زنان ریاست جمهوری، بهزیستی و سازمان‌های غیردولتی فعال تأکید کرد و گفت: هدف اصلی این کارگروه می‌بایست حمایت از زنان معتاد به‌منظور دست‌یابی آنان به بهبودی بوده و حمایت‌ها نیز به گونه‌ای باشد که فرد پس از بهبودی دیگر به سمت اعتیاد نرود و بتواند کسب و کار و مسکن مناسبی پیدا کند.

همه دستگاه‌ها باید در این مبارزه احساس مسئولیت کنند

مولاوردی در ادامه، نقش تشکل‌های مردمی ‌در امر مبارزه با موادمخدر را مهم توصیف کرد و گفت: بدون جلب این ظرفیت، برنامه‌ها موفقیت‌آمیز نخواهند بود و تجربه سی و اندی سال نیز نشان می‌دهد که هرگاه از مشارکت این ظرفیت استفاده شده، به موفقیت رسیده‌ایم.

وی همکاری معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و نهادهای زیرمجموعه آن را با اهداف این کمیته اعلام کرد و ادامه داد: توجه به مسئله مبارزه با موادمخدر، مسئولیت مشترک همه دستگاه‌های کشور است و خاص یک نهاد، قوه یا یک ستاد نیست، لذا همه دستگاه‌ها باید در این مبارزه احساس مسولیت کنند؛ چراکه اعتیاد در کمین همه افراد جامعه است و کسی از آن در امان نیست.

زنان بیشتر نقش بزه‌دیده را دارند

الهام امین‌زاده، معاون حقوقی رئیس‌جمهور، نیز در این جلسه اظهار داشت: در گذشته موادمخدر به لحاظ پزشکی از اهمیت و حساسیت خاصی برخوردار بود، اما امروزه به قدری آثار قاچاق زیاد شده که دیگر به مصارف ضروری و پزشکی آن توجهی نمی‌شود.

وی گفت: مردان بیشتر مرتکب جرایم مربوط به موادمخدر می‌شوند و زنان بیشتر نقش بزه‌دیده را دارند و خانواده‌ها در این میان، متحمل بیشترین آسیب می‌شوند.

معاون حقوقی رییس‌جمهور افزود: قاچاقچیان موادمخدر، غالباً همسر و خانواده خود را از بزهکاری‌هایشان جدا می‌کنند و زمانی همسر متوجه می‌شود که فرد سرپرست از خانواده خارج شده و تمام مشکلات معیشتی و اقتصادی بر دوش زن قرار می‌گیرد.

امین‌زاده با اشاره به روند قانون مبارزه با موادمخدر گفت: اولین قانون در بحث مبارزه با موادمخدر در خرداد ماه ۱۳۳۸ با عنوان قوانین محدودکننده و کنترلی موادمخدر تصویب شد که بعدها به‌عنوان قوانین مبارزه با قاچاق و مصرف موادمخدر تغییر نام یافت.

وی با بیان اینکه در سال‌های ۷۶ و ۸۹ قانون اصلاح مبارزه با موادمخدر و الحاقیه‌های آن انجام شد، افزود: این قوانین کلی است و معاونت حقوقی ریاست جمهوری این آمادگی را دارد که اگر قانونی مزاحم است یا خلأ قانونی در بحث مبارزه با موادمخدر وجود دارد، در اسرع وقت نسبت به اصلاح آن اهتمام ورزد.

زنان دارای بالاترین درجه آسیب‌پذیری در جامعه هستند

همچنین سرهنگ مسعود زاهدیان در این جلسه بیان داشت: علاوه بر جمعیت درگیر اعتیاد، ما در جامعه با دانشجویان و دانش‌آموزانی روبرو هستیم که امروز معتاد نیستند، اما در مجلس و پارتی‌هایی شرکت می‌کنند که آسیب‌پذیرند و ممکن است فرد را سمت اعتیاد سوق دهند.

از ظرفیت مساجد، بسیج و تشکل‌های مردمی‌ در جلوگیری از اعتیاد زنان استفاده کنیم

وی با بیان اینکه زنان، بی‌پناه‌ترین قشر جامعه و دارای بالاترین درجه آسیب‌پذیری هستند، افزود: زنی که با همسرش دچار اختلاف می‌شود و بنا بر دلایلی منزل را ترک می‌کند، اگر نخواهد به منزل اقوام و خویشان برود چه جایی برای حضور وی پیش‌بینی شده است؟، لذا باید از ظرفیت مساجد، بسیج و تشکل‌های مردمی‌ در جلوگیری از اعتیاد زنان استفاده کرد.

زاهدیان تأکید داشت: در اهداف کلان نظام در بحث اعتیاد زنان باید برنامه داشته باشیم و همچنین این موضوع، در برنامه‌های پنج‌ساله توسعه کشور گنجانده شود.

۲۰ آذر ۱۳۹۲

منبع: http://goo.gl/xdEIDHLeave a reply

Your email address will not be published.