صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  15تا 19سالگی، سن بحر...
آذر
۲۰
۱۳۹۲
۱۵تا ۱۹سالگی، سن بحرانی مصرف مواد مخدر زنان
آذر ۲۰ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

23319_336

عکس: فرارو

 مشاور دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر در امور زنان و خانواده گفت:با توجه به اینکه سن بحرانی مصرف مواد مخدر در زنان ۱۵ تا ۱۹ سالگی است، ضرورت دارد مراکز آموزشی همچون دبیرستان ها و دانشگاه ها به بحث اطلاع رسانی و آگاه سازی نوجوانان و جوانان توجه جدی کنند.

به گزارش ایرنا،ˈ زهرا بنیانیانˈ در دومین جلسه کمیته زنان و خانواده های ستاد مبارزه با مواد مخدر، مواد مخدر را جنگ خاموش دشمن برای قتل انسان ها خواند.

وی افزود: آسیب های اعتیاد، ابعاد وجودی شخص را دربر می گیرد و موجب شکستن عزت نفس، بروز مشکلات جسمی، مغزی و روحی در وی می شود و از او موجودی می سازد که می تواند آسیب های مختلفی را به اجتماع وارد و مرتکب انجام بسیاری از ناهنجاری ها چه در خانواده و چه در جامعه شود.

بنیانیان با اشاره به نتایج طرح شیوع شناسی مصرف مواد که در سال ۹۰ انجام شد، اظهار داشت: این طرح بر روی ۱۵ هزار نفر در کشور انجام شد که هفت هزار و ۹۰۰ نفر از این جامعه آماری را مردان و هفت هزار و ۱۰۰ نفر را زنان در مقیاس سنی ۱۵ تا ۶۴ سال تشکیل می دادند.

مشاور دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: براساس نتایج این طرح، نرخ شیوع مصرف مواد مخدر و روان گردان ها، ۲٫۶۵ درصد و تعداد تقریبی مصرف کنندگان مواد در سطح کشور، یک میلیون و ۳۲۵ هزار نفر بوده است که با بعد خانوار شش میلیون نفر به طور مستقیم درگیر مواد مخدر هستند.

بنیانیان ادامه داد: همچنین بر این اساس، ۹٫۳ درصد از جمعیت معتادان را زنان و مابقی را مردان تشکیل می دهند و بیشترین ماده مصرفی آنان نیز به ترتیب تریاک، شیشه و کراک است.

به گفته وی ،همچنین ۶۲ درصد زنان معتاد متاهل هستند که نشان می دهد آنها به دلیل اعتیاد همسر، مشکلات خانوادگی و فقر به سمت مصرف مواد رفته اند.

وی تصریح کرد: زنان معتاد، به خاطر پنهان کاری، نبود حمایت اجتماعی، عدم رهایی از اعتیاد و حفظ آبرو بیشتر از مردان در پنهان کاری اعتیاد خود دامن می زنند و این به منزله عدم بازگشت آنان به زندگی سالم برای همیشه است.

مشاور دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه، کسب لذت، کنجکاوی، تفریح، رفع مشکلات روحی، در دسترس بودن مواد، فشار دوستان، رفع درد، کار سنگین، کاهش علایم بیماری های جسمی، اختلافات خانوادگی و رفع مشکلات جنسی را به ترتیب از دلایل مهم شروع مصرف مواد در زنان عنوان کرد.

بنیانیان هشدار داد: متاسفانه به خاطر فریب فرهنگی از طریق ماهواره ها و سایت ها مبنی بر استفاده شیشه برای کاهش وزن، لاغری، رفع چین و چروک پوست، شادابی کاذب و رهایی از استرس و اضطراب برخی زنان به مصرف شیشه روی آورده اند که در این زمینه نیز باید اطلاع رسانی ها افزایش یافته تا افراد فریب دروغ های سوداگران مرگ را نخورند.

وی به آسیب های ناشی از مصرف مواد در زنان اشاره کرد و گفت:بروز عوارض فردی و اجتماعی اعتیاد در زنان نسبت به مردان بیشتر است و بر این اساس دامنه تاثیر اعتیاد زنان نه تنها به فرد معتاد بلکه بر فرزندان و آثار ویرانگر آن بر اجتماع خواهد بود و سرانجام فرد یا خودکشی می کند و یا به سمت انتقام می رود.

بنیانیان همچنین، تغییر ساختار خانواده در عصر مدرنیته و روبرو شدن والدین با تنوع فرهنگی ، دگرگونی نقش در خانواده، تبعیت کردن بخشی از اعضای جامعه از هنجارها، ارزش ها و قوانینی که قوام جامعه را تشکیل می دهد، گسست نسلی و ناتوانی فرد در دستیابی به هویت خود و تغییر الگوهای زندگی را از چالش های موجود در بحث اعتیاد عنوان کرد.

وی با اشاره به اجتماعی کردن امر مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت:دوری از هر گونه انکار، لزوم حضور و مشارکت جدی نخبگان، جلب مشارکت مردم، تقویت و توسعه تشکل های مردمی، ضرورت بسیج همه جانبه انجمن های اولیا و مربیان، استفاده از ظرفیت دانشگاه ها، مدارس، حوزه های علمیه در جهاد مقدس، ضرورت بهره گیری از رسانه ها به عنوان ابزاری قدرتمند برای ایجاد شبکه های اجتماعی در امر مبارزه از جمله شاخص های مهم در جهت تقویت رویکرد اجتماعی در امر مبارزه است .

وی در پایان خاطرنشان کرد:دشمن نخبگان را هدف قرار داده تا به سرمایه های اصلی این کشور ضربه بزند، لذا آگاهی دادن به جوانان ، نخبگان و حضور جدی آنان در عرصه مبارزه مهم است چرا که تجربه نشان داده اگر رویکرد اجتماع محور تقویت ، مسوولیت و اختیارات به مردم واگذار شود موفق خواهیم شد.

۲۰ آذر ۱۳۹۲

منبع: http://goo.gl/164SgjLeave a reply

Your email address will not be published.