صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  بیانیه کمیسرعالی حقو...
آذر
۱۹
۱۳۹۲
بیانیه کمیسرعالی حقوق بشر ملل متحد به مناسبت روز جهانی حقوق بشر
آذر ۱۹ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

9828_449

عکس: مهرخانه

زنان همچنان از تبعیض، خشونت و شکنجه رنج می‌برند؛ چنان‌که اقلیت‌های مذهبی، مهاجران و افراد به دلیل گرایشات جنسی خود رنج می‌برند. لذا هنوز مسیر پیمودنی بس طولانی است.

با توجه به اینکه امسال بزرگداشت روز جهانی حقوق بشر و بیستمین سالگرد تأسیس کمیساریای عالی حقوق بشر ملل متحد به طور هم‌زمان برگزار می‌شود، کمیسرعالی حقوق بشر ملل متحد بیانیه‌ای به همین مناسبت صادر نموده است.

به گزارش مهرخانه، ناوی پیلی در این بیانیه ضمن اشاره به پیشینه تأسیس کمیساریای عالی حقوق بشر که به اعلامیه وین در سال ۱۹۹۳ بازمی‌گردد، به برخی از دستاوردهای این نهاد اشاره می‌کند. ایجاد ساختاری محکم و رو به توسعه برای حقوق بین‌الملل بشر و استانداردهای آن و ایجاد نهادهایی برای تفسیر مقررات، نظارت بر اجرا و توجه به موضوعات جدید حقوق بشری، از جمله این اقدامات شمرده شده‌اند.

همچنین در این بیانیه آمده است: در وضعیت فعلی، اجرای قوانین و استانداردهای مزبور لازمه بهره‌مندی از حقوق بشر است که البته با عواملی چون اراده سیاسی و منابع مالی مرتبط بوده و غالباً در این زمینه خلأهایی وجود دارد.

ارتقای جایگاه و نقش سازمان‌های جامعه مدنی و فعالان حقوق بشر و فعالیت نهادهای حقوق بشری ملی مستقل، نیز از جمله موارد مهم در ۲۰ سال اخیر شمرده شده و در رابطه با برخی اقدامات علیه نهادهای مزبور در تعدادی از کشورها ابزار نگرانی شده است.

همچنین کمیسرعالی حقوق بشر در مورد زنان اظهار داشت: زنان همچنان از تبعیض، خشونت و شکنجه رنج می‌برند؛ چنان‌که اقلیت‌های مذهبی، مهاجران و افراد به دلیل گرایشات جنسی خود رنج می‌برند. لذا هنوز مسیر پیمودنی بس طولانی است.

در این بیانیه وقوع مخاصمات داخلی از جمله چالش‌ها و عوامل نقض گسترده حقوق بشر شمرده شده و در خصوص برهم زدن اعتراضات صلح‌آمیز مردم جهت مطالبه حقوق مشروع خود نیز توسط مقامات ابراز تأسف شده است.

بنا به تصریح ناوی پیلی، تحولات و جابه‌جایی جمعیت با افزایش فقر تقویت گردیده، و معضلات اقتصادی جهانی نیز در این رابطه تأثیر به‌سزایی داشته است. علاوه بر این، با ظهور چالش‌های پیچیده جدیدی مانند تغییرات آب و هوایی و تحرکات جهانی تروریستی مواجه بوده‌ایم.

پیلی بر اهمیت تکنولوژی‌های مدرن تأکید کرده و اینترنت را دارای تأثیر بسیار بر زندگی انسان‌ها تلقی نموده است. نیز نقش رسانه‌های اجتماعی و نوآوری‌های IT در تسریع ارتباطات و گردش اطلاعات مهم و خصوصاً در رابطه با شنیده‌شدن صدای مدافعین حقوق بشر مهم بیان شده است. البته از سوی دیگر بر برخی آثار مخرب تکنولوژی‌های مدرن و تسهیل نقض حقوق بشر از طریق آنها که حقوق افراد را تهدید می‌کنند، نیز تأکید شده است.

کمیسرعالی حقوق بشر، در ادامه با اشاره به نقش مدافعین حقوق بشر تصریح می‌کند: در مواردی درج پیامی ‌در فیس‌بوک یا توییتر کافی است تا این افراد بازداشت شوند. بنا به اذعان وی، امروزه برخی تکنولوژی‌های مدرن مانند «ربات‌های قاتل» عمل می‌کنند و بدون دخالت انسانی می‌توانند محدودیت‌هایی به وجود آورند. این در حالی است که این امر دیگر افسانه علمی ‌نیست، بلکه به واقعیت پیوسته است. با این وجود پیلی تأکید می‌کند که نمی‌توان دستاوردهای مثبت تکنولوژی‌های مدرن نادیده گرفت و همچنان آثار مثبت آنها غلبه دارد.

چشم‌انداز کمیساریای عالی حقوق بشر، اهتمام بر این امر بیان شده که حقوق بشر از سطح تعهدات محدود فراتر رفته، و به‌طور واقعی منجر به بهبود زندگی روزانه همه مردم شود.

منبع: http://goo.gl/d5XvZnLeave a reply

Your email address will not be published.