صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  زنان بدسرپرست گیلانی...
آذر
۱۸
۱۳۹۲
زنان بدسرپرست گیلانی طلاق نمی‌گیرند، اما نیاز به حمایت دارند
آذر ۱۸ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

mehrkhaneh

عکس: مهرخانه

استانداری علی‌رغم اشراف و آگاهی به مشکلات زنان، نمی‌تواند لایحه تقدیم کند، بلکه معاونت امور زنان رئیس‌جمهور می‌بایست با شناسایی مشکلات٬ لایحه‌ای را به مجلس بفرستند تا در این زمینه تصمیم‌گیری و رفع مشکل شود.

ورود زنان گیلان به عرصه فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی بنا به شرایط موجود این استان زودتر از دیگر مناطق کشور بوده است. برخی از زنان گیلان پا به پای مردان خود در شالیزارها و زمین‌های کشت چای کار کرده‌اند و برخی دیگر نیز به دلیل نداشتن سرپرست یا بدسرپرست بودن خود به تنهایی بار این مسئولیت را به دوش کشیده‌اند.

به گفته مدیرکل امور بانوان استانداری استان گیلان٬ مشکل عمده زنان این استان٬ زنان بدسرپرست است که به خاطر اعتیاد، متواری بودن یا زندانی بودن همسرانشان زندگی سختی را می‌گذرانند. زنان بدسرپرست به خاطر مشکلات بعد از طلاق و تبعات آن و یا به دلیل نداشتن شغل و درآمد مستقل از خود٬ تمایلی به طلاق ندارند.

طیبه بزرگی در گفتگو با مهرخانه، با بیان این مطلب افزود: مشکل زنان بدسرپرست این استان بیشتر مربوط به زنانی است که از دیگر شهرها مانند خلخال وارد این استان می‌شوند و با معضل اعتیاد و بیکاری یا متواری بودن همسرانشان مواجه هستند که گاهی از طرف کمیته امداد و یا بهزیستی حمایت می‌شوند. در این زمینه استانداری به تنهایی نمی‌تواند مشکل این زنان را حل کند و کلیه دستگاه‌ها باید در این زمینه همکاری داشته باشند.

معاون امور زنان رئیس‌جمهور فکری برای زنان بدسرپرست کند

مدیر کل امور بانوان استانداری گیلان بیان کرد: در این زمینه می‌توان زنان خانه دار بدسرپرست را بیمه کرد یا به آنها حقوق ماهیانه داد. استانداری علی‌رغم اشراف و آگاهی به مشکلات زنان، نمی‌تواند لایحه تقدیم کند، بلکه معاونت امور زنان رئیس‌جمهور می‌بایست با شناسایی مشکلات٬ لایحه‌ای را به مجلس بفرستند تا در این زمینه تصمیم‌گیری و رفع مشکل شود.

مدیر کل امور بانوان استانداری گیلان خاطرنشان ساخت: تنها کاری که در حال حاضر می‌توان برای زنان بدسرپرست انجام داد این است که آنها را به خیرین معرفی کرد یا شرایط خوداشتغالی آنان را فراهم نمود و برای کارهای بنیادی‌تر در این زمینه نیاز به نسخه کاملاْ قانونی داریم.

طرح رحمت امسال اجرا نشد

وی همچنین درخصوص اجرای طرح رحمت در استان گیلان گفت: بازخورد طرح رحمت در سال‌های گذشته به گونه‌ای بود که زنان شرکت‌کننده در این دوره تمایل داشتند که این دوره‌ها به دلیل بالا بردن سطح آگاهی، برای آقایان نیز برگزار شود، اما این طرح امسال به دلیل عدم تأمین اعتبار برگزار نشده است.

بزرگی درخصوص این طرح گفت: طرح رحمت به منظور آموزش زنان خانه‌دار و شاغل درباره موضوعاتی مانند تحکیم بنیان خانواده٬ آگاهی در زندگی به منظور جلوگیری از طلاق٬ سیستم‌های ارتباط بین زوجین٬ افزایش آگاهی درباره فضای مجازی است که با تأکید بر محور اعتقادات در مدارس و پایگاه‌های بسیج صورت می‌گرفت.

منبع: http://goo.gl/1Sq3JBLeave a reply

Your email address will not be published.