صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  ازدواج = اشتغال؟!...
آذر
۱۳
۱۳۹۲
ازدواج = اشتغال؟!
آذر ۱۳ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰
image_pdfimage_print

4091995686_1128b836ec_n

عکس:   See-ming Lee 李思明 SML

  یک استاد دانشگاه گفت: «به نظر من اگر مسئولان می خواهند میزان ازدواج در جامعه افزایش یابد باید ابتدا اقدام به ایجاد شغل کنند و سپس شرایط ازدواج را برای افراد مهیا کنند. شغل اصل و اساس ازدواج است و مردم نمی توانند با این قول که اگر ازدواج کنند صاحب شغل می شوند ازدواج کنند و در چاه بیفتند.»

به گزارش فرارو ۵۶ نماینده مجلس طرحی را امضا کردند و معتقدند اجرای آن می‌تواند بهبود بخش افزایش جمعیت ایران باشد. این طرح که کلیات آن در کمیسیون فرهنگی مجلس به تصویب رسیده است قصد دارد نسل جوان ایرانی را به سمت ازدواج و باروری هدایت کند.

ماده ۹ «طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده» تاکید دارد: «در تمامی بخش‌های دولتی و غیردولتی اولویت استخدام به ترتیب با مردان دارای فرزند و سپس مردان متاهل فاقد فرزند و سپس زنان دارای فرزند است. به کارگیری یا استخدام افراد مجرد واجد شرایط در صورت عدم وجود متقاضیان متاهل واجد شرایط بلامانع است.»

در زیر این طرح پیشنهادی نام نمایندگانی چون آقا تهرانی (معروف به معلم اخلاق دولت احمدی‌نژاد)، مهدی کوچک‌زاده، بیژن نوباوه، زهره طبیب‌زاده‌نوری، دهقانی نقندر، فرهنگی، نبویان، نجابت، روح‌الله حسینیان، قاسم جعفری و… دیده می شود.

این طرح مخالف اصول متعدد قانون اساسی است

نعمت احمدی حقوقدان و وکیل پایه یک دادگستری در گفتگو با فرارو گفت: «طرح پیشنهادی نمایندگان مجلس مخالف اصول متعدد قانون اساسی است که راجع تساوی افراد در انتخاب شغل بیان شده و دولت حق ندارد مانع تصدی مشاغل افراد شود.»

وی ادامه داد: «من نمی دانم آیا این نمایندگان در اجتماع حضور ندارند که چنین طرحی را پیشنهاد کردند. با امر و نهی که نمی توان ازدواج ایجاد کرد؛ بلکه با اشتغال ازدواج بوجود می آید.»

وی افزود: «یعنی نمایندگان می توانند به جای ماده ۹ این طرح عنوان کنند به هرکس ازدواج کند به تناسب مدرک تحصیلی یک شغل داده می شود.»

این حقوقدان اظهار کرد: «قانونگذار باید کلید ایرادات و اشکالات جامعه را در دست بگیرد و قفل آنها را باز کند. قانون گذاری برای قفل زدن بر درهای بسته نیست، بلکه برای باز کردن قفل های بسته است.»

وی با بیان اینکه کسی که ازدواج نمی کند امکان آن را ندارد گفت: «اکنون اولین سوالی که در مراسم خواستگاری می شود این است که شغل داماد چیست و از مدرک وی سوال نمی کنند و اگر داماد بیکار باشد می گویند به آدم بیکار دختر نمی دهیم.»

وی افزود: «لذا دولت می تواند عنوان کند به کسانی که از فلان تاریخ ازدواج می کنند با ارائه قباله ازدواج شغلی متناسب با مدرک تحصیلی وی ارائه می شود.»

احمدی گفت: «البته بنده اساسا مخالف وضع قانون درباره طرح جامع جمعیت هستم و معتقدم طرح جامع جمعیت با قانون و دستور شکل نمی گیرد، بلکه با ایجاد اشتغال شکل می گیرد و اصلا وظیفه دولت دخالت در چنین مواردی نیست. اما اگر مسئولان قصد دارند چنین انگیزه ای برای ازدواج ایجاد کنند بهتر است به جای ایجاد محدودیت اقدام به تشویق کنند.»

احمدی در پاسخ به این سوال که آیا این کار دخالت در زندگی خصوصی مردم محسوب نمی شود؟، گفت: «به هر حال نمایندگان قصد دارند طرح جامع جمعیتی ارائه کنند. زندگی اجتماعی و صرف حضور در اجتماع ایجاب می کند افراد محدودیت هایی را به خاطر جامعه بپذیرند. نمی توان آزادی مطلق فردی داشت. البته این محددیت ها نباید اصول آزادی را زیر سوال ببرد.»

وی ادامه داد: «اینکه گفته شود دولت خدمتگزار مردم است اشتباه است، ما نیازی به مستخدم نداریم و خودمان می توانیم کارهایمان را انجام دهیم، ما به دولت پاسخگو و ناظر نیاز داریم تا از درون دولت ۳۰۰۰ هزار میلیارد تومان دزدی نشود.»

وی افزود: «وظیفه دولت تنها ایجاد بستر لازم برای فعالیت های مشروع، آزاد و بوجود آوردن اشتغال در جامعه است.»

این طرح نوعی بی عدالتی اجتماعی است

اما دکتر امان الله قرایی مقدم جامعه شناس و استاد دانشگاه در گفتگو با فرارو گفت: «به نظر من اینگونه طرح ها به طور کلی و به خصوص در زمینه باروری و فرزندآوری کارساز نیست. در فرزندآوری تغییر الگوی ذهنی زنان و مردان و امید به آینده مهم است و اشتغال تاثیری در فرزندآوری ندارد.»

وی با بیان اینکه این طرح نوعی بی عدالتی اجتماعی است گفت: «من معتقدم اگر حتی به افراد پول هم بدهند نمی توانند فرزندآوری را در جامعه افزایش دهند. الگوی رفتاری زنان در زمینه فرزندآوری تغییر کرده است و تا امید به زندگی آینده در جامعه افزایش پیدا نکند اینگونه طرح ها نمی تواند در زمینه باروری موثر باشد.»

این استاد دانشگاه درباره تاثیر این طرح بر میزان ازدواج گفت: «فردی خواستگاری دختری می رود و می گوید بیکار است، اما اگر ازدواج کند به وی شغل می دهند. اما چه اطمینانی به آینده وجود دارد که به وی شغلی داده شود؟ لذا این طرح اگرچه تا اندازه ای در بالا رفتن میزان ازدواج موثر است اما کافی نیست.»

وی ادامه داد: «به نظر من اگر مسئولان می خواهند میزان ازدواج در جامعه افزایش یابد باید ابتدا اقدام به ایجاد شغل کنند و سپس شرایط ازدواج را برای افراد مهیا کنند. شغل اصل و اساس ازدواج است و مردم نمی توانند با این قول که اگر ازدواج کنند صاحب شغل می شوند ازدواج کنند و در چاه بیفتند.»

قرایی مقدم گفت: «از سوی دیگر ازدواج که دستوری نیست و نمی توان با دستور و نسخه میزان ازدواج را افزایش داد. تا امنیت شغلی برای فردی که قصد ازدواج دارد فراهم نشود، وی اقدام به ازدواج نمی کند و میزان ازدواج افزایش پیدا نمی کند. لذا بنده با این طرح نمایندگان مخالف هستم.»

۱۳/۹/۱۳۹۲

منبع: http://goo.gl/ClKAzGLeave a reply

Your email address will not be published.