صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  آقایان لطفاً بهانه ن...
آذر
۱۲
۱۳۹۲
آقایان لطفاً بهانه نیاورید
آذر ۱۲ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰
image_pdfimage_print

5210310331_6153655fc1_n

عکس:  CarbonNYC

امیر ادیبان – برای مهرخانه نوشت: سوار تاکسی بودم که شنیدم خانم‌هایی که در صندلی پشتی نشسته‌اند در مورد یک مرد ایده‌آل صحبت می‌کنند ‌.

مردی که عبوس و اخمو نیست و در هنگام بروز عصبانیت به جای اینکه صدایش را ته گلویش بیندازد و با تمام توانش عربده بکشد‌، نرم برخورد می‌کند و می‌خندد و حتی برای تغییر فضا لطیفه تعریف می‌کند و همسرش را می‌خنداند!

مردی که هنگام بروز مشاجرات، خودش را خوب کنترل می‌کند و به جای بالا و پایین کردن اتفاق مورد نظر‌، سعی می‌کند به نحوی همه چیز را آرام کند و در یک فرصت مناسب به تبیین شرایط بپردازد.

همانجا بود که به ذهنم رسید‌؛ این مطلب را بنویسم شاید راهکار خوبی باشد برای ایده‌آل شدن اکثر مردها‌!

قانون اول

کسی منکر این مسئله نیست که در بین هر زن و شوهری بحث و مشاجره هست‌. اما بعضی از مردها خیلی خوب می‌توانند عواطف زنانه همسرشان را درک کنند و به جای بحرانی کردن فضا، از موقعیت دعوا یک لحظه آرام بسازند‌.

اگر شما هم به دنبال یافتن راه حلی برای آرام ساختن لحظات مشاجره‌تان هستید کافی است یک قانون مهم را رعایت کنید!

دست همسرتان را بگیرید و او را به سکوت دعوت کنید‌. چند دقیقه هر دویتان سکوت کنید و ذهنتان را معطوف به انرژی میان دستان خود کنید‌. بساوایی یا لامسه خیلی سریع افراد را آرام می‌کند و شاید به همین دلیل باشد که روانشناسان معتقدند؛ در هنگام عصبانیت بهتر است همدیگر را در آغوش بگیرید یا نوازش کنید!

قانون دوم

از پارامترهای مردانه‌ای هم چون «صدای بلند» و احیاناً کلمات نا متناسب اجتناب کنید‌.

حواستان باشد که همسرتان در مقابل شما قرار دارد و نیازی به نشان دادن زور و قدرت مردانه‌تان نیست! با همسرتان باید نرم برخورد کنید و همین‌قدر که هر دو نفرتان متوجه ناراحتی دیگری بشوید کافی است‌. پس زیاده‌روی نکنید.

بعضی مردها را دیده‌ام که در هنگام عصبانیت با شکستن ظروف خانه سعی در تخلیه کردن خود دارند‌، اما بی‌خبرند از اینکه این نوع رفتارها چه پیامدها و خاطرات بدی را در رفتار و احساسات همسرشان پایه‌گذاری می‌کند.

همواره به خاطر داشته باشید یک مرد موفق در تعاملات زناشویی‌، کسی است که بتواند به موقع خشمش را کنترل کند. مردانگی در لحظات بحرانی به برقراری آرامش است نه به صدای بلندتر و رگ گردن برجسته‌تر!

قانون سوم

اگر از نظر شما موضوع مشاجره یک بحث بی‌ارزش است و یا به هر دلیل معتقدید که حساسیت‌های بیش از حد همسرتان باعث پررنگ شدن بحث شده است‌، بهتر است دنباله صحبت را نگیرید!

احساسات زنانه طوری است که وقتی بر انگیخته شود خیلی سخت می‌توانید در مقابل آن مقاومت کنید‌. کمی فرصت بدهید تا آرامش میان شما برقرار شود و سپس با یک قرار پیاده‌روی یا دعوت به نوشیدن چای سعی کنید ماجرا را معقول بررسی کرده و نقاط احساسی‌اش را برای همسرتان بیان کنید تا بتواند مانند شما به مسئله نگاه کند و متوجه حساسیت خود بشود‌. با این روش شما از یک دعوای بی‌دلیل جلوگیری کرده‌اید.

قانون چهارم

اگر فرزندانتان در نزدیکی شما هستند و به بحث‌های شما توجه دارند؛ بهتر است که فضا را تلطیف کنید‌. بحث را عوض کنید و از مسائلی که ربطی به موضوع اصلی مشاجره ندارند صحبت کنید‌. اگرکمی ظرافت به خرج بدهید می‌توانید همسرتان را بخندانید! زنان به همان ‌اندازه که زود خشمگین می‌شوند‌، زود هم لبخند می‌زنند‌. فقط کافی است که شما در لحظه بروز ناراحتی، بیش از آنکه به صدای بلندتان توجه داشته باشید به کانون گرم خانوادگی‌تان بیندیشید‌. پر واضح است که فرزندانی که آرامش پدر را در لحظات طوفانی زندگی مشاهده می‌کنند؛ می‌توانند کنترل خشم را از او یاد گرفته و در زندگی آینده خود به کار ببرند .

قانون پنجم

قدرت عجیبی در اخلاق و رفتار مردها نهفته است که می‌توانند به یکباره بحث درباره یک موضوع را قطع کرده و دیگر راجع به آن صحبت نکنند و این کاملاً برخلاف زنان است‌.

اگر مسئله‌ای خانمی را ناراحت کند اوتا ساعت‌ها و حتی روزها در مورد آن فکر می‌کند و حرف میزند و شاید به شما طعنه بزند ولی مردها در آن واحد می‌توانند مسئله را برای خود مختومه اعلام کنند و دیگر به آن فکر نکنند. از این موهبت الهی بهره‌بگیرید و در جایی که بحث داشت کش دار می‌شد و نزدیک بود؛ تبدیل به یک دعوای تمام عیار بشود؛ سکوت کنید!

چهره خود را آرام نشان دهید و سعی کنید توجه همسرتان را هم به زیبایی‌های زندگی‌تان معطوف کنید‌.

به او بگویید که درکش می‌کنید و به‌اندازه کافی در مورد این موضوع صحبت کرده‌اید و نظرتان را گفته‌ایدو ترجیح می‌دهید دیگر راجع به این موضوع حرفی نزنید. به خاطر داشته باشید که به نرم‌ترین روش این جملات را بیان کنید تا بیانگر آرامش شما باشد نه با صدای بلند‌!

قانون ششم

ابراز محبت در حین مشاجرات یکی از موفق‌ترین روش‌های کوتاه کردن گره از روابط زناشویی است‌.

در میان صحبت‌هایتان درباره اختلاف پیش آمده از عباراتی هم‌چون : عزیزم‌، فدایت شوم‌، همسر خوبم و .. بهره بگیرید. بار معنایی این جملات به حدی عاطفی و مثبت است که خواه ناخواه همسر شما نرم شده و بیشتر حواسش متمایل به این کلمات و احساس مخفی در پشت آن‌ها می‌شود و چون ذهن خانم‌ها بیشتر به دنبال الفت و مهربانی است کم‌کم موضوع مورد بحث کمرنگ‌تر شده و شاهد خواهید بود که ماجرا شدت کمتری می‌گیرد و طوفان روبه آرامش می‌رود.

قانون هفتم

مردها با نیمکره چپ مغزشان تحلیل می‌کنند و برای همین منطقی و معادله‌ای روابط را جلو می‌برند‌.

خیلی از مردها گفته‌اند که آنان هرگز ندیده‌اند پدرشان از مادرشان تعریف کرده باشد یا کارهایش را ستوده باشد‌. این همه اثرات فعالیت نیمکره چپ مغز است‌. برای یک بار هم که شده خودتان را خارج از این چهارچوب قرار دهید.

همسرتان را به آرامش دعوت کنید‌. از خوبی‌های او تعریف کنید و به او بگویید برایتان خیلی عجیب است که او با داشتن این همه خصوصیات خوب چرا نتوانسته این بار جلوی بروز مشاجره را بگیرد‌.

برای برقراری آرامش بیشتر یک کاری را که انجامش برایتان ساده است انتخاب کنید‌‌.

کارهایی از قبیل:

چای آوردن

میوه پوست گرفتن

درست کردن قهوه

دعوت به یک شام در خارج از خانه

و …

می‌توانند نمونه‌هایی از عملکردهای عاطفی باشد که شما با تلاش در انجام آن‌ها سعی میکنید از نیمکره راست مغزتان هم بهره برده و در جهت آرامش قدمی بردارید .

شما می‌توانید متناسب با شرایط خانوادگی‌تان فهرستی از آنچه که آرامش همسرتان را در مواقع عصبانیت برقرار می‌کند‌، تهیه کنید و با استفاده از آن‌ها تلاش کنید تا رنگ آرامش در زندگی‌تان بیشتر شود.

به خاطر داشته باشید که هر زندگی با تلاش هر دو نفر زن و شوهر می‌تواند پایدار شود و این میسر نمی‌شود جز با شناخت و درک روحیات همسرتان. پس برای حفظ زندگی‌تان با قدرت در این راه وارد شوید و شک نکنید که می‌توانید یک مرد ایده‌آل برای همسرتان باشید.

۱۲ آذر ۱۳۹۲

منبع: http://goo.gl/Sw6PA5Leave a reply

Your email address will not be published.