صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  آزمایش ایدز پیش از ا...
آذر
۱۱
۱۳۹۲
آزمایش ایدز پیش از ازدواج در دستور کار قرار می‌گیرد
آذر ۱۱ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

1016918423748106189244168195116252154483

عکس: تبیان

 به نقل از فارس، رضا سعیدی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در نشست خبری روز جهانی ایدز که در سالن جلسات سازمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد، اظهار کرد:  HIV یک نوع بیماری است که خطر انتقال بالایی مانند سل، سارس و یا سرماخوردگی ندارد.

وی تصریح کرد: با این‌حال آموزش برای پیشگیری از انتقال آن امری ضروری و مهم است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه بسیاری از مبتلایان به ایدز معتادان پرخطر هستند، خاطرنشان کرد: الگوی پیشرفت این بیماری از معتادان پرخطر به سمت آمیزش‌های جنسی پر خطر در حال تغییر است.

سعیدی ادامه داد: کاهش سن ابتلا به این بیماری یکی از چالش‌هایی است که جامعه را با مشکل مواجه می‌کند زیرا کیفیت زندگی برای کودکان زیر ۱۳ سال مبتلا به ایدز بسیار پایین می‌آید.

وی با بیان اینکه تا سال گذشته ۶۸ درصد مبتلایان به بیماری ایدز از معتادان پرخطر بوده است، تاکید کرد: این میزان در سال ۹۲ به ۵۲ درصد رسیده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: از سال ۹۱ تا ۹۲، ۳۳ درصد مبتلایان به ایدز از طریق آمیزش‌های جنسی پرخطر به این بیماری مبتلا شدند.

سعیدی با بیان اینکه ۱۰ درصد جمعیت مبتلایان به ایدز را بانوان تشکیل می‌دهند، متذکر شد: این میزان در حال افزایش بوده و می‌تواند بسیار خطرآفرین باشد.

وی اضافه کرد: بانوان مبتلا به ایدز می‌توانند این بیماری را به همسران، فرزندان و یا افرادی که با آنان ارتباط دارند انتقال داده و این معضل سبب رشد تصاعدی ابتلا به ایدز در جامعه می‌شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه برچسب زدن به بیماران مبتلا به ایدز یکی از چالش‌های بزرگ در مورد این بیماری است، تاکید کرد: این بیماری یک مسئله پزشکی است و نباید جلوی فعالیت اجتماعی افراد مبتلا به آن گرفته شود.

سعیدی خاطرنشان کرد: رفتارهایی که سبب طرد شدن افراد مبتلا به ایدز از جامعه می‌شود سبب ناشناس ماندن آن و شیوع بیشتر این بیماری در جامعه می‌شود.

وی در پایان گفت: برای جلوگیری از افزایش مبتلایان به این بیماری آزمایش ایدز پیش از ازدواج مانند آزمایش اعتیاد در دستورالعمل قرار می‌گیرد.

منبع: http://goo.gl/coa2UPLeave a reply

Your email address will not be published.