صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »  زنانی که صیغه می شون...
آذر
۶
۱۳۹۲
زنانی که صیغه می شوند خوب است شوهر را متقاعد به ثبت آن کنند
آذر ۶ ۱۳۹۲
پرسش و پاسخ قانونی
۱
image_pdfimage_print

 پرسش جمعی از زنانی که به عقد موقت ( صیغه ) تن می دهند، این است که چرا بهتر است ترتیبی بدهند که مرد متقاعد به ثبت آن بشود. در این جا با طرح یکی از بسیار پرسش ها، پاسخ قانونی “خانه امن” از نظرتان می گذرد.

پرسش:

صیغه ۹۹ ساله شده ام. مهریه خوبی هم تعیین شده است. دوستان و آشنایان فشار می آورند تا نکاح موقت را ثبت کنیم. شوهرم علاقه ای به این کار ندارد و می گوید قانون هم در این باره دستوری نداده است. نظر شما چیست؟ ثبت این صیغه برای من چه فایده ای دارد؟  چرا باید شوهرم را آزرده کنم؟

پاسخ:

به موجب ماده ۲۱ قانون حمایت از خانواده مصوب ۱۳۹۱ «…، ثبت نکاح موقت در سه مورد الزامی است. ۱ – باردارشدن زوجه ۲ – توافق طرفین  ۳ – شرط ضمن عقد. »

بنابراین شوهرتان از حیث قانونی مطلب را درست ادا می کند، ولی اگر شما پیش از جاری شدن صیغه عقد نکاح موقت نزد یک وکیل می رفتید و با او مشورت می کردید، حتما به شما توصیه می کرد مرد را به ثبت رسمی نکاح موقت متقاعد کنید. دوستان و آشنایان شما حق دارند نگران باشند. در مواردی عدم ثبت رسمی این نوع عقد مشکلات بسیاری پیش روی زن می گذارد که به اتلاف انرژی و وقت و پول آنها منجر می شود. برای مثال:

در صورتی که بخواهید مهریه خودتان را مطالبه کنید و شوهر با شما همکاری نکند، ابتدا باید در مراجع قضائی کشور، اثبات زوجیت کنید. یعنی ثابت کنید که همسر شرعی آن مرد بوده اید. و صیغه را خود آن مرد یا شخص دیگری جاری کرده است. چنانچه شوهر اساسا رابطه زوجیت را انکار کند و شما مدارک خوبی مانند یک سند عادی یا شهود معتبر که مراوده شما دو نفر را شاهد بوده و حاضر به ادای شهادت بشوند، نداشته باشید، اثبات زوجیت کاری است بس دشوار. اگر نکاح موقت با توافق شما و شوهرتان ثبت شده باشد یا همین حالا ثبت بشود، این مشکلات را پیش رو نخواهید داشت و می توانید بدون اتلاف وقت هرگاه بخواهید مهریه تان را مطالبه کنید.

در صورتی که حتی برخلاف شرط فیمابین شما و آن مرد، فرزندی از این رابطه به دنیا بیاید، اگر عقد موقت ثبت نشده باشد و شوهر ترک مراوده کرده ، مجهول المکان شده یا بکلی انکار نسب کند، تا شما مراتب را ابتدا با اثبات زوجیت و سپس با استفاده از امکانات پزشکی ثابت کنید، زمان طولانی صرف می شود و فرزندتان بلاتکلیف خواهد بود. اگر هم به نتیجه دلخواه قضائی نرسید، روی دست شما فرزندی بی هویت و بی شناسنامه می ماند و شما ممکن است از منظر عمومی مورد سوء ظن اطرافیان قرار بگیرید و گرفتار افسردگی بشوید. فرزندتان هم نمی تواند زندگی محترمانه ای داشته باشد.

در صورتی که شوهر شما فوت کند و مهریه تان را هنوز وصول نکرده باشید، در برابر وراث شوهر متوفی که ممکن است شما را که سند رسمی ندارید، به رسمیت نشناسند، دست خالی باید نبرد کنید و باز هم ضرورت اثبات زوجیت مطرح می شود که کاری است دشوار و وقت و حوصله بسیار صرف آن می شود، همیشه هم نتیجه مطلوب به دست نمی آید.

از طرفی اگر از عقد موقت فرزند یا فرزندانی متولد شده باشند، آنها نیز برای اثبات این که فرزند آن مرحوم هستند و سهمی از میراث دارند، دچار مشکل می شوند. مشکلات آنها با مشکلات ناشی از نبود سند رسمی گره می خورد. ابتدا باید رابطه شرعی زوجیت شما و پدر را ثابت کرده و سپس این را که مولود پاک از یک رابطه شرعی هستند را ثابت کنند. در این موارد همواره و به خصوص  وقتی پدر در قید حیات نیست، دیگر وراث مانع تراشی می کنند و تا می توانند برای محروم کردن فرزند یا فرزندان شما از ارث مبارزه خواهند کرد.

توجه:

در ایران، سنت همچنان بر زنان سخت می گیرد. عرف بر زنان سخت می گیرد. آموزه های دینی بر زنان سخت می گیرد. قوانین بر زنان سخت می گیرد و بسیاری از آزادیهای انسانی که مردان را سزاوار آن می دانند، از زنان دریغ می کنند. بنابراین به شما و همه زنانی که به عقد موقت مردان در می آیند توصیه می شود، حتما مرد را به ثبت رسمی عقد متقاعد کنید. زنان ایرانی در جاهائی که قانون نسبت به آنها بی اعتنائی کرده است، باید خود به جبران کاستی های قانونی، از راه حل ها ی در دسترس استفاده کنند. اعتبار و آبروی اجتماعی زنانی که صیغه می شوند در صورت ثبت رسمی و صدور سند رسمی به مراتب بیشتر و بهتر تامین می شود.  1. حامد said on آذر ۱۴, ۱۳۹۲

    پس با این اوصاف ازدواج موقت هم مثل ازدواج داﺋم هست فقط اسمش فرق داره!!! موقع ثبت زن ها میگن مهریه رو کی داده کی گرفته ولی مهریه رو هم خوب میدند و هم خوب می‌گیرند.

Leave a reply

Your email address will not be published.