صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  روندافزایشی ابتلای ز...
آذر
۶
۱۳۹۲
روندافزایشی ابتلای زنان به ایدز از طریق روابط جنسی
آذر ۶ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

 2448824654_af019017f7_m

عکس:  Trygve.u

رییس اداره کنترل ایدز و بیماری‌های آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به موارد ثبت HIV  ایدز در سال ۹۱، خاطرنشان کرد: آمار نشان می‌دهد که حدود ۳۳٫۲ درصد بیماری از طریق روابط جنسی غیرایمن منتقل شده است که از این میان ۳۲٫۵ درصد مردان و ۶۷٫۵ درصد را زنان تشکیل می‌دهند. بنابراین در یکی دو سال اخیر میزان ابتلای زنان از طریق روابط جنسی بیشتر شده است.

به گزارش (ایسنا)، دکتر عباس صداقت در نشست خبری روز جهانی ایدز با اشاره به اقدامات انجام شده در جهت پیشگیری و درمان HIV  ایدز در کشور گفت: ایران جزو معدود کشورهایی است که در این زمینه از آخرین دستورالعمل‌های سازمان جهانی بهداشت برای پیشگیری و درمان HIV  ایدز استفاده می‌کند. همچنین جزو معدود کشورهایی هستیم که تاکنون توانسته‌ایم تمام خدمات درمانی و دارویی مربوطه به صورت رایگان در اختیار مبتلایان به HIV   ایدز قرار دهیم.

وی گفت: حدود ۱۳ نوع دارو در ۱۰ شکل مختلف برای HIV وجود دارد که حدود دو تا سه قلم آنها در داخل کشور تولید می‌شود و مابقی وارداتی است.

صداقت در پاسخ به سئوال خبرنگاری درباره کمبود برخی اقلام دارویی بیماران مبتلا به HIV  ایدز، گفت: تا چند ماه گذشته به دنبال پیش‌بینی‌هایی که صورت گرفته بود، مشکلی از نظر دارو وجود نداشت. حدود سه چهار ماه است که به دلایل مسائل ارزی و برخی مسائل مربوط به تحریم‌ها، داروهای ضد ایدز هم مانند دیگر اقلام دارویی دچار مشکل شده است و تاکنون نتوانسته‌ایم بخشی از درخواست‌هایمان را در این زمینه دریافت کنیم. این موضوع را از طریق سازمان غذا و دارو به شدت پیگیریم و به زودی مشکلات داروهای ضد ایدز نیز مانند دیگر داروها برطرف خواهد شد.

وی همچنین در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر آن که افراد در معرض خطر این بیماری چگونه می‌توانند برای تشخیص این بیماری اقدام کنند، گفت: افراد می‌توانند از طریق مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری به صورت حضوری یا تلفنی سئوالات خود را مطرح و خدمات را به صورت کاملا رایگان و محرمانه دریافت کنند. در هر دانشگاه علوم پزشکی حداقل یک مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری فعال است. شماره تلفن این مراکز به ۱۱۸ شهرستان‌ها اعلام شده و افراد می‌توانند از این طریق با این مراکز ارتباط برقرار کنند. تمام خدمات آزمایش، مشاوره، مراقبت و درمان HIV ایدز در این مراکز به صورت کاملا محرمانه و رایگان ارائه می‌شود.

صداقت همچنین گفت: از اول امسال کیت‌های تشخیص سریع HIV در اختیار معاونت‌های بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی قرار گرفته است و گروه‌های نیازمند با آزمایش HIV می‌توانند از طریق مراکز بهداشتی و درمانی از این کیت‌ها استفاده کنند.

وی همچنین با استناد به آخرین آمار ارائه شده درباره HIV ایدز از سوی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور، گفت: تا اول مهرماه سال جاری ۲۷ هزار و ۴۱ مورد HIV  ایدز در کشور شناسایی شده‌اند. حدود ۸۹ درصد مبتلایان را مردان و ۱۱ درصد را زنان تشکیل می‌دهند. این آمار مربوط به آمار تجمعی از سال ۶۵ تا اول مهرماه سال ۹۲ است.

صداقت افزود: مواردی که فقط در سال ۹۱ ثبت شده، نشان می‌دهد که حدود ۳۳٫۲ درصد بیماری از طریق روابط جنسی غیرایمن منتقل شده است که از این میان ۳۲٫۵ درصد مردان و ۶۷٫۵ درصد را زنان تشکیل می‌دهند. بنابراین می‌توان گفت در یکی دو سال اخیر میزان ابتلای زنان از طریق روابط جنسی بیشتر شده است.

وی “انجام آزمایش HIV، تشخیص زودتر و درمان موثرتر” را شعار سازمان جهانی بهداشت برای روز جهانی ایدز امسال عنوان کرد و گفت: در صورت مراجعه به موقع فرد برای تشخیص و درمان HIV ایدز و همچنین پایبندی به درمان، می‌تواند طول عمری برابر با دیگر افراد جامعه داشته باشد. همچنین چرخش ویروس در جامعه نیز کاهش می‌یابد.

منبع: http://goo.gl/j97rk7Leave a reply

Your email address will not be published.