گزارش جهانی: 70 درصد زنان خشونت را تجربه می کنند


BW-13 #orangeurworld

گزارش پژوهشی سازمان ملل که در روز مبارزه با خشونت علیه زنان منتشر شده است نشان می دهد که حدود 70 درصد زنان در جهان در طول عمر خود خشونت تجربه می کنند.

 به گزارش ایرنا از سازمان ملل، مجمع جهانی سازمان ملل در قطعنامه 134/54 ، 25 نوامبر (4 آذر) را روز بین المللی پایان دادن به خشونت علیه زنان نامیده است.

سازمان ملل هدف از نامیدن این روز را افزایش آگاهی عمومی علیه خشونت هایی نظیر تجاوز جنسی ، خشونت خانگی و خشونت اجتماعی اعلام کرده است که اغلب با عنوان حفظ آبرو پنهان می شود.

سابقه تاریخی به سال 1960 و ترور سه زن از فعالان سیاسی در جمهوری دومنیکن با دستور دیکتاتور این کشور ˈرافائل تروجیلوˈ باز می گردد.

در سال 1981، 25 نوامبر (4 آذر) به طور رسمی به عنوان روز مبارزه با خشونت علیه زنان نامیده شد و این مناسبت در سال 1999 به صورت قطعنامه ای در سازمان ملل تصویب شد.

آماری که درسایت سازمان ملل و براساس پژوهش چندین سازمان بین المللی مانند سازمان بهداشت جهانی،بانک جهانی و بخش زنان ملل متحد به این مناسبت منتشر شده، تکان دهنده است:

خشونت توسط همسر (مرد)

براساس این گزارش بیشترین نوع خشونتی که زنان سراسر جهان متحمل می شوند خشونت فیزیکی است که توسط همسران آنها اعمال می شود.

خشونت های جنسی

ثبت آمار خشونت جنسی دشوار است زیرا در بسیاری از جوامع خشونت های جنسی به دلیل مسائل آبرویی و حیثیتی برای زنان و خانواده های آنها اغلب پنهان می مانند.

به عنوان مثال آماری که پلیس در زمینه تجاوز ارائه می کند به اندازه زیادی غیر قابل اعتماد است زیرا تعداد قابل توجهی از آمار تجاوز به پلیس گزارش نمی شود.

خشونت جنسی علیه زنان در جریان جنگ

از مدت ها پیش تجاوز به عنوان تاکتیک و روشی غیر انسانی برای جنگ به شمار می رفت بطوریکه خشونت علیه زنان در جریان درگیری های مسلحانه و یا بعد از آن در هر منطقه بین المللی و یا غیر بین المللی جنگی گزارش شده است.

در جمهوری دموکراتیک کنگو تقریبا هر ماه هزار و 100 مورد تجاوز گزارش می شود که بطور متوسط هر روز 36 زن و دختر مورد تجاوز قرار می گیرند.

اعتقاد بر این است که از زمان آغاز درگیری مسلحانه بیش از 200 هزار زن تحت خشونت جنسی قرار گرفته اند.

قتل زنان به دلیل جهیزیه

قتل زنان به دلیل جهیزیه یک عمل وحشیانه است که در جریان آن یک زن توسط همسر و یا خانواده شوهر خود به دلیل عدم توانایی خانواده وی در برآورده کردن تقاضاهای شوهر و خانواده شوهر در تهیه جهیزیه کشته می شود.

قاچاق زنان

گر چه تخمین مقیاس جهانی قاچاق انسان دشوار است اما تخمین زده می شود که سالانه 5/2 میلیون نفر برای وضعیت هایی از جمله فحشا، کار اجباری، بردگی یا بندگی قاچاق می شوند. زنان و دختران حدود 80 درصد از این قربانیان هستند.

آزار و اذیت جنسی

مطالعات کوچک در کشورهای آسیا و اقیانوس آرام نشان می دهند که 30 تا 40 درصد از کارگران زن برخی اشکال آزار و اذیت کلامی، فیزیکی یا جنسی را گزارش می دهند.در برخی از کشورهای این خشونت ها حتی توسط نیروهای پلیس نیز صورت می گیرد.

هزینه ها و پیامدها

براساس گزارش سازمان ملل،هزینه های خشونت علیه زنان بسیار بالا است که هزینه های مستقیم از خدمات درمانی و حمایت از زنان و کودکان آزار دیده تا تحویل دادن مجرمان به دست عدالت را در بر می گیرد.

هزینه های غیر مستقیم شامل از دست دادن کار ، و هزینه های درد و رنج انسان می شود.

منبع: http://goo.gl/GIAOSr