صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  خشونت علیه زنان افغا...
آذر
۵
۱۳۹۲
خشونت علیه زنان افغان ۲۵ درصد افزایش یافته است
آذر ۵ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

Enduring Freedom عکس:   United States Marine Corps Official Page

عضو کمیسیون حقوق بشر افغانستان همزمان با روز جهانی محو خشونت علیه زنان، از افزایش ۲۵ درصدی خشونت‎ها علیه زنان افغان نسبت به سال گذشته خبر داد.

  به مناسبت روز جهانی محو خشونت علیه زنان «قدریه یزدان‎پرست» کمیسر بخش زنان کمیسیون حقوق بشر افغانستان گفت: خشونت‌ها علیه زنان در شش ماه اول سال ۱۳۹۲، نسبت به شش ماه اول سال گذشته، ۲۵ درصد افزایش یافته است.

یزدان‎پرست یکی از عوامل مهم افزایش این خشونت‎ها را مظلومیت تاریخی زنان افغان دانسته و گفت: فقر، عدم آگاهی از ارزش‎های اسلامی در مقابل زنان و عدم آگاهی از حقوق قانونی زنان از دلایل عمده افزایش خشونت‎ها به شمار می‎رود.

این عضو کمیسیون حقوق بشر افغانستان افزود: در شش ماه اول سال گذشته ۳ هزار و ۳۳۱ مورد خشونت علیه زنان در افغانستان ثبت شده بود اما این ارقام در سال جاری به ۴ هزار و ۱۵۴مورد افزایش یافته است.

وی گفت که این خشونت‎ها شامل کتک‎زدن، شکنجه، اخراج از خانه و یا در بعضی موارد کشتن زنان است.

این کمیسر حقوق بشر، اظهار داشت که علاوه بر خشونت‎های یاد شده، بسیاری از خشونت‎های دیگر مانند تحقیر و عدم دسترسی زنان به پزشک در مواقع نیاز نیز وجود دارد که به حساب نمی‎آید و هیچ زنی هم نمی‎تواند در این موارد شکایت کند.

یزدان‌پرست، نقش وزارت زنان را در کاهش این خشونت‎ها را مؤثر دانست و افزود: حکومت باید توجه بیشتری به مقابله با این خشونت‎ها داشته باشد.

جامعه جهانی و حکومت افغانستان در یک دهه گذشته تأکید زیادی بر مبارزه با خشونت در برابر زنان داشته‎اند اما افزایش این خشونت‎ها تمام تلاش‎های جامعه جهانی و حکومت افغانستان را بی‎فایده نشان می‎دهد.

«هیدر بار» پژوهشگر دیده‎بان حقوق بشر در افغانستان نیز در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در کابل، افزایش این خشونت‎ها را نگران کننده دانست و تصریح کرد: مطمئن نیستم که حکومت افغانستان زمانی که تحت فشار جامعه بین‎المللی نباشد، از زنان حمایت کند.

وی همچنین افزود: اگر جامعه جهانی حمایت مالی‎ خود از افغانستان را قطع کند، افغانستان قدرت ارائه برخی از خدمات ابتدایی به زنان مانند ساخت مدرسه برای دختران، ساخت درمانگاه‎ها برای زنان و خانه‎های امنی که زنان به خاطر مصون بودن از خشونت به آن پناه می‎برند را نیز از دست خواهد داد.

خشونت علیه زنان در حالی افزایش می‎یابد که رئیس جمهور افغانستان در سال ۱۳۸۸ به منظور کاهش این خشونت‎ها، قانون منع خشونت علیه زنان را رسماً تصویب کرد.

بر اساس آمار رسمی وزارت کشور افغانستان و سازمان ملل متحد در مورد خشونت در برابر زنان، از سال‎ ۱۳۸۲تا ۱۳۹۰، ۱۳۳ مورد خودسوزی، ۳۳۳ مورد خودکشی، ۵۱۵ مورد قتل، ۴۵۱ مورد تجاوز جنسی، ۴۳۸ مورد فرار از منزل، ۴۰ مورد قاچاق زنان، ۲۴ مورد ازدواج اجباری و ۲۳ هزار مورد ضرب و شتم زنان رسماً ثبت شده است.

فعالان حقوق زنان معتقدند که دولت افغانستان باید برای جلوگیری از افزایش این خشونت‎ها، برنامه‎های آگاهی‎دهی را در مناطقی که خشونت بیشتر است، افزایش دهد.

«ثریا صبح رنگ» مسئول بخش زنان کمیسیون حقوق بشر افغانستان معتقد است که برای کاهش خشونت‎ علیه زنان به یک برنامه ملی نیاز است و باید پس از یافتن عوامل آن، همه نهادها دست به دست هم داده و در این راستا همکاری کنند.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان، ضعف دولت، گسترش نفوذ افراد قدرتمند و افزایش افراد و گروه‎های خودسر را از دلایل اصلی افزایش این خشونت‎ها می‎داند.

با وجود مصرف بودجه بسیار زیاد برای کاهش خشونت علیه زنان، اما باز هم همه ساله ارقام ارائه شده نشانگر افزایش این خشونت‎هاست که این مسئله صداقت دولت افغانستان و جامعه جهانی را در امر مبارزه با این خشونت‎ها زیر سؤال می‎برد.

امروز ۲۵ نوامبر به عنوان روز جهانی محو خشونت در برابر زنان در جهان نام‎گذاری شده و این روز در افغانستان نیز گرامی داشته می‌شود.

منبع: http://goo.gl/yIRgg9Leave a reply

Your email address will not be published.