صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  اجرای طرح سراسری «با...
آبان
۳۰
۱۳۹۲
اجرای طرح سراسری «باشگاه سلامت روان خانواده» از سال آینده
آبان ۳۰ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print


sama mirzaee (4 of 30)-1

عکس: ایسنا

هم اکنون «طرح سلامت باشگاه سلامت روان خانواده» در ۱۱ استان کشور به صورت پایلوت اجرا می‌شود، و این طرح در سال آینده به صورت سراسری در کشور به اجرا درخواهد آمد.

آرزو ذکایی مدیرکل دفتر مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور ، در مورد استان‌هایی که هم اکنون طرح باشگاه سلامت روان خانواده در آنها اجرایی می‌شود، یادآور شد: آذربایجان غربی، اردبیل، بوشهر، خراسان جنوبی و رضوی، فارس، کرمان، کرمانشاه، گیلان، مرکزی و یزد ۱۱ استانی هستند که هم اکنون در حال اجرای این طرح به صورت پایلوت هستند.

وی با بیان اینکه طرح باشگاه سلامت روان خانواده طرح اجرایی است که در درون مراکز سلامت روان محلی تعریف شده است، گفت: این طرح یک ماه است که به صورت پایلوت کار خود را آغاز کرده و در آن سه سطح درمان برای مراجعه کنندگان تعریف شده است.

مدیرکل دفتر مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه خدمات مشاوره دارای سطح‌بندی هستند، اظهار کرد: در سطح اول سیستم ارجاع، مراجعین در مراکز سلامت روان محلی به سیستمی ارجاع می‌شوند که در آن لیسانسه‌های روانشناسی و مشاوره حضور دارند.

وی ادامه داد: پس از آن در صورت نیاز، فرد به مراکز مشاوره سطح دو ارجاع شده و در آن با کارشناسان ارشد مشاوره و روانشناسی ملاقات می‌کنند و پس از آن نیز در صورت نیاز مجدد به مراکز مشاوره تخصصی ارجاع داده می‌شود که در آن افرادی که دارای مدرک دکترا و ارشد روانشناسی بالینی هستند فرد ارجاع داده شده را ویزیت می‌کنند.

ذکایی در مورد چگونگی ارجاع افراد به سطح دو و سه خاطر نشان کرد: در صورتی که افراد نیاز به مشاورین و متخصصان داشته باشند به سطوح دو و سه ارجاع می‌شوند. به طور مثال ممکن است فرد دارای اختلالات جنسی باشد و در این صورت حتما نیازمند مشاوره در سطح سه سیستم مشاوره‌ای است.

مدیرکل دفتر مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه عضو گیری، ثبت نام و آموزشها در سیستم مشاوره طرح باشگاه سلامت روان خانواده رایگان است، گفت: در مورد هزینه‌های مشاوره‌ای افراد مراجعه کننده نیز باید یادآور شد که در صورت توانمندی افراد هزینه‌های آنها بر عهده خودشان است، اما در غیر این صورت بخشی تحت عنوان یارانه مشاوره در نظر گرفته شده که به افراد نیازمند اختصاص می‌یابد، با این حال چند سالی است که تعرفه‌های مشاوره‌ای در این خصوص افزایش نیافته است.

منبع: http://goo.gl/wZqIzPLeave a reply

Your email address will not be published.