صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  قضات برای قضاوت بر م...
آبان
۲۹
۱۳۹۲
قضات برای قضاوت بر موارد کودک آزاری آموزش می بینند
آبان ۲۹ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۱
image_pdfimage_print

child-11

  قضات در قالب کارگاه های آموزشی سرفصل های چگونگی قضاوت بر موارد کودک آزاری را آموزش می بینند و این آموزش در سطح استانها نیز انجام می شود.

قاضی احمد مظفری  معاون قضایی رییس کل دادگستری استان تهران درمورد کودک آزاری افزود: در پیمان نامه حقوق کودک که در سال ۱۹۸۹ در سازمان ملل به تصویب رسیده، یک سری مفاد مربوط به کودک آزاری و خشونت است و قانون حمایت از کودکان در ایران هم خوشبختانه در سال ۸۱ تصویب و در آن قانون برخی از مفاد این پیمان نامه البته نه به طور کامل گنجانده شد.

وی خاطرنشان کرد: کودک آزاری در کشور ما جرم و جزو جرایم عمومی محسوب می شود و نیاز به شاکی خصوصی ندارد.

به گفته وی بررسی پرونده های کودک آزاری از مفاد پیمان نامه حقوق بشر استناد می شود و با این پدیده در کشور به شدت برخورد می شود که نتیجه مثبتی هم داشته است.

مظفری با اشاره به تدریس رشته حقوق کیفری اطفال در سطح کارشناسی ارشد، اظهار داشت: در تدریس این رشته هم در بحث های جرم شناسی اطفال و هم دادرسی نوجوانان و اطفال برخی از قسمت های پیمان نامه مورد بحث قرار می گیرد.

وی با تاکید براینکه در بخش کودک آزاری موفقیت های خوبی در کشور به دست آمد، گفت: با وجود همه این پیشرفت ها هنوز با هدف اصلی مدنظر در اسلام، فاصله داریم.

معاون قضایی دادگستری استان تهران برگزاری کارگاه های آموزشی را خوب ارزیابی کرد و افزود: نتیجه این کارگاه ها باید اطلاع رسانی و آموزش داده شود و اگر به عموم و خصوصا افراد درگیر با کودکان آموزش داده شود مطمئنا نتایج بهتری کسب خواهیم کرد.

وی در مورد دادسرا و نحوه رسیدگی به پرونده های کودک آزاری، گفت: دادسراها و شعبه های خاصی در تهران در خصوص کودک آزاری وجود دارد و این پرونده ها با توجه به حساسیت موضوع به دادگاههای خاص قضایی ارجاع داده می شوند.

این مقام قضایی خاطرنشان کرد: رفتار خشن هم می تواند در جامعه مانند مدرسه و هم از طرف خانواده اعمال شود.

مظفری نقش هسته های مشاوره در مدارس را مثمرثمر خواند و گفت: این هسته ها می توانند نقش اساسی در پیشگیری از کودک آزاری داشته باشند و در همین رابطه در سال ۸۱ دفاتری در تمام استانهای کشور به نام دفتر حمایت از کودکان با حضور رییس دادگستری آن استان تشکیل شد و یکی از وظایف این دفاتر پیشگیری از کودک آزاری و کودکان در معرض خطر است.

منبع: http://goo.gl/op8ThZ  1. پوریا said on آذر ۷, ۱۳۹۲

    چرا فرزندان ۲ خانواده برای مدت یک هفته تعویض نمی کنید چرا روانشناسان در خانه هائی که کودک آزاری میشه نمی فرستید تا مهارت فرزند پروری یاد بدهن

Leave a reply

Your email address will not be published.